Makale Arşivi
  
  
  
Fotoğraf Çekimleri
  
Yurtdışı Gezi Fotoğrafları
  
Hazırladığı Eserler
  
Seminer ve Konferanslar
  
Plaketler
  
Teşekkür Belgeleri
  
Ödül Törenleri

BİR GAZETECİNİN FERYADI !!!

       Yazılı medyayı bitirecek sinsi oyunu Anadolu basını dışında  yaygın basında  görmeye başladı. Anadolu da   bine yakın  yerel gazete  diken üzerinde.Çalışanlar tedirgin.

Artan maliyetler belimizi büküyor.

 

        Bir zamanlar Şu anki iktidara haber Ambargosu koyan  yaygın haber Ajansları  Anadolu basının feryadına kulak tıkıyor.'Ağaç da kalan kediyi itfaiye eri kurtardı' haberi kadar bile ilgi görmedik. Yüzlerce gazete ve  çalışanı görmezden geliyor.Bizler olmazsak  yerleri genişletecek sanıyorlar.Oysa onlar Anadolu medyasından besleniyorlar.

       

        Bir zamanlar 'Aydın Doğan  medyası bizi yazmıyor'  diye Anadolu basınına sığınan  kökeni  Milli görüş ve orta doğu gazetesinde seslerini duyurmaya çalışan  partilerin iktidarında bu hale getirildik. Çok garip ki garip. Açıkça söyleyim bu yüzden Cumhur  ittifakına sitemliyiz. Cumhurun Medyasını kapatırsanız Millet sizi affetmez.

       Gazeteler kapanırsa  yarın muhalefete düştüğünüzde   sizi yine yazan olmayacak.

        Şimdi beslediğiniz gazeteler , köşe yazarları  tv'ler yarın yeni sahiplerini bulur.

 

        Biz Anadolu insanıyız.Ayak da kalırsak yine buyurun; kapımız , gönlümüz sayfalarımız size açıktır. Biz sermayenin değil Anadolu insanın medyasıyız.Yeter ki kapımıza kilit vurdurup 100 yıllık  Anadolu Basını geleneğini yok etmeyin.

 

        Bizler bulunduğumuz şehrin  aynı zamanda arşiviyiz.Bizleri yok etmek şehrin gelecek kuşaklara  taşınmasını engeller.

        Anadolu  Medyası düşmana ilk kurşunu atan Hasan Tahsin ruhu ile yayın yapar.Vatan , bayrak, millet, Mehmetçik  sevdalısıdır.Anadolu medyası millidir.

 

        Sosyal Medya gibi kontrolsüz bir güce ülkenin medyasını mahkum etmeyin.

        Gazeteler Basın ilan Kurumuna, Televizyon ve Radyolar RTÜK e bağlıdır.Bu kurumlar  devlet adına ülkenin medyasını takip ve kontrol eder. Sizin güvendiğiniz Sosyal  Medyanın daha ülkemizde yasası yok.Kontrolsüz bir güç.Denetim den uzak medya   halk ve devlet için risktir.

 

      Herkesin gazeteci olduğu günler yaşıyoruz .Paylaşımlar hatalı, basın meslek ilkelerine uymayan  ve bilmeyen bir kitle bir çok haber  mağduru insan ve firma oluşturdu.

Sosyal medya da tekzip edene kadar yanlış haber muhatabına telafi edilmez sıkıntılar veriyor. Çamur at izi kalsın  anlayışı hakim.Çakma isimlerle hakaretler diz boyu, iftiralar kırıla gidiyor. Oysa yazılı  medyada haberler Gazetenin haber merkezinde  süzülür , editör onayından geçer. Yazı isleri müdürü  haberin mesuliyetini alır.Haberciliği haberciliği meslek edinen ve Basın kanunu bilen kişiler  yapar.  Haberde güven duyularak okunur.İşini ciddi yapan haber sitelerine saygım  vardır.

     1990 'larda Gazeteciliğe Orta Doğu okuyarak başlayan ve Türk  Milliyetçilerinin Medyada yer almadığını  görerek bu güzel mesleğe yönelen bir gazeteci olarak  Kaderimizin Yeni Yasama sürecinde komisyonların elinde gündem olmasının hüznünü yaşıyorum.

      Bu talihsiz yasada icra ilanları da bizden alınırsa  Basın İlan kurumu da müze olur, gelecek nesiller de  'Bir zamanlar Anadolu  basını' müzesinde bulur bizi.Şehir arşivi diye bir gerçek de yok olur gider.

   

 

Ercihan Çakmak

Kırıkkale Medya ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Bu yazı 12050 kere okunmuştur.

Ercihan Çakmak
Kale Medya Grup
Yönetim Kurulu Başkanı

  
  
  
  
  
  
 
kalehaber.net 2010 - Tüm hakları saklıdır.