Makale Arşivi
  
  
  
Fotoğraf Çekimleri
  
Yurtdışı Gezi Fotoğrafları
  
Hazırladığı Eserler
  
Seminer ve Konferanslar
  
Plaketler
  
Teşekkür Belgeleri
  
Ödül Törenleri

Bir Dostu Kaybettik

 

Bir dostu kaybettik. Yakup Altın. Soyadı gibi ‘Altın gibi bir adamdı’ . Kendisi Ebebiyat öğretmeni olarak Hürriyet İlköğretim okulunda   görev yaptığı sırada keşfedilerek Kırıkkale Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevine getirildi.

Çizgisini bozmadan yıllarca basın ve halkla ilişkiler gibi devlet ile halk arasında köprü görevi gören bir kurumda hizmet verdi.Tüm valililer kendisine memur gibi bakmaz ‘Hoca ’diye hitap ederdi.o yerini ve konumunu çok iyi bilirdi.Ölçülü ve net olmayı severdi.

Nezaket üslubunu asla bozmazdı. Saadece icmalleri biraz geciktirdiğimizde    ses tonu önce yükselir. Konuşmanın ilerleyen dakikalarında ‘Gardaş bizde devlet memuruyuz ’ yumuşak sözleri ile son bulurdu.

1994 yılında Kırıkkale’de gazeteciliğe başladığım yıllarda Kırıkkale’yi tanıtan bir eser yoktu . Kırıkkale’nin Edebiyat ,Tarih,Turizm ve Kültürel bilgileri gün ışığına çakacak eserlere dönüşmemişti. Bu görev sayın Altın’a düştü. Kısa zamanda onlarca eseri şehrimize kazandırdı. Kırıkkale Valiliği il yıllıkları ile kaynak eserler ve verileri halkla kaynaşmaya başladı. Altın’ın kitaplarında ‘Kırıkkale kent kimliği’ni buldu.Çünkü kentler yazılı  yayınları ile kimlik kazanır.

İşte Yakup Altın’ın hazırladığı eserlerden bazıları:

Türküler sevda üstüne ‘şiir kitabı’

Türk Dünyasına selam olsun’derleme şiir kitabı’

Yeşil kaman

            Arşiv belğelerine göre Kırıkkale

Dünden bugüne Ahılı

Türkmen beldesi Büyükyağlı

Kırıkkale

Keskin kitabı

Her yönüyle ‘Delice’

Kırıkkale şehit ve Gazileri

İlimiz Kırıkkale

2000 Kırıkkale Valiligi il yıllığı

2004 Kırıkkale Valiligi il yıllığı

2009 Kırıkkale Valiligi il yıllığı

2012 Geçmişten günümüze  Kırıkkale

 

Bir çok kitaba imza attı. İlçe ve kasabaların tanıtım kitaplarını hazırladı. Okuma özürlü toplumda ve ilimizde o aslında bir entelektüel kişilikti.Başarıları mini kıskançlıkları da getirmedi değil.Ama hiç aldırmadı.O bir öğretmen di.Bir Anadolu öğretmeni.Anadolu hamuru ile yoğrulmuş bir fedakar öğretmen..

Sayın Altın’la Kaman Belediyesinin tanıtım kitabını hazırlık aşamasında birlikte çalıştık. Dostluğumuzun temeli 1995 li yıllarda atıldı. Ben hazırladığı kitapları fotoğraflıyordum .

Gel zaman git zaman ortak paydalarımızın fazla olduğunu fark ettik.İkimizde Türk Ocaklı idik.Hiç bir iktidar döneminde kimse Yakup Altın’ın Türk Milliyetçisi kimliğinden rahatsız olmadı.Çünkü görevini tam olarak yaptığı için dik durmayı biliyordu.Vatanseverliğine toz kondurmazdı.Diklenmez ama dik dururdu.

Devlet ini çok severdi. Ülkemizin sosyal ve hukuk devlet yapısının çok güçlü olduğunu üstü kapalı bahseder .Devlete ait sırları bir kelime bile dışarı vermezdi.Olaylara halk değil devlet penceresinden bakardı.Sır küpüydü ama sızdırmazdı.

Gözyaşları arasında toprağa verdiğimiz değerli dostumuzun hayatta en çok değer verdiği devleti onu yalnız bırakmadı.  Devlet cenaze için seferber oldu. Vali sayın Ali Kolat, Belediye Başkanı sayın Mehmet Saygılı, Rektör Prof.Dr.Ekrem Yıldız,il Müftüsü sayın Bekir gerek  oda ve sendika başkanları,sivil toplum örğütlerinin temsilcileri ,öğretmen arkadaşları ve tüm basın Altın’ın son yolculuğunda buluştu.Sayın Vali Kolat bir memurunu değil bir devlet adamını uğurlar gibi sayın Altın’a son görevinde yanında bulunuyordu.

Defin sonrası personelinden övğü ile söz etti. Yine ‘Hoca’ diye hitap etti.

Ahılı  eski belediye başkanı Şevki Köksal onun en büyük dostu idi.’Reis’ diye hitap eder. Sayın Köksal’ı çok severdi. Ben onların samimi dostluğunu Mevlana ve Şems dostluğunu benzetirdim. Zerre kadar memfaate dayanmayan  örnek bir dostluk.Günümüzde az rastlanır bir dostluk. Geçirdiği   Açık kalp ameliyat sonrasında iki ay hastanede başından ayrılmayan dostu ve yakın Arkadaşı Şevki Köksal mezarı başında kir kardeşini kaybetmiş ağabey gibi ağlıyordu. Hem de hüngür hüngür…

 

Necip Fazıl Kısakürek hayat için ‘üç beş günlük fasıl(ara)’der. Sayın Altın’da üç günlük dünyanın faslında hoş bir seda bırakarak aramızdan ayrıldı. O eserleri ile hatırlanacak. Geride kütüphanelerde ve evlerimizde onlarla kitap onun yaşadığına şahitlik edecek.

Kırıkkale Üniversitesinden bir genç veya bir hoca onun eserlerini ve hayatını bir gün tez konusu veya kitap yapacak. Buna inanıyorum. Çünkü o bina layık bir kalemdi. Şehir olarak zaten kaç tane Yakup Altın’ımız var ki.55 yaşında aramızdan ayrılan Edebiyatçı yazar sayın Altın, Kırıkkale seni eserlerinle yaşatacak.

Nur için yat dost insan

Mekanın cennet olsun

Seni asla unutmayacağız….


Bu yazı 11129 kere okunmuştur.

Ercihan Çakmak
Kale Medya Grup
Yönetim Kurulu Başkanı

  
  
  
  
  
  
 
kalehaber.net 2010 - Tüm hakları saklıdır.