Makale Arşivi
  
  
  
Fotoğraf Çekimleri
  
Yurtdışı Gezi Fotoğrafları
  
Hazırladığı Eserler
  
Seminer ve Konferanslar
  
Plaketler
  
Teşekkür Belgeleri
  
Ödül Törenleri

NERDEN....NEREYE......?

Yıl 1980. İlkokul 4. sınıftayım. Öğretmenimiz sosyal bilgiler dersinde Asya Haritasını getirmemi istedi. Getirdim ,tahtaya astım. O yıllarda adı SSCB olan şimdiki Rusya’nın yeşil renkli coğrafyasında bir isim dikkatimi çekti. TÜRKMENISTAN. Biraz yukarı baktım ÖZBEKİSTAN.Bunlar bizden diye düşünmeye başladım.O gün Türk Milleti ve Ata yurdumuz TÜRKİSTAN sevgisi içime düştü. Ata yurduna 11 yaşında sevdalandım .

 

Aynı yaşlarda Ziya Gökalp in Ala Geyik şiirinin etkisinde kaldım. Ve o yıllarda yayınlanan Yavrukurt çizgi romanını okumaya başladım. Derken Kendimi Dede Korkut hikayesinin içinde buldum. Kızıl Elma hedefine doğru yol alıyordum.

 

İlerleyen zamanda hep o toprakların kokusunun peşinde gider oldum.Ne buldumsa okudum. Özellikle Enver Paşa’nın hayatı.  Özbekistan’da şehit edilişi ilgimi daha da arttırdı.

 

Yıl 1992.. Erzurum Ülkü Ocaklarında yönetim kurulu üyesi olarak görev aldım.  Ocak adına Genç Dadaş gazetesini çıkarıyoruz. İlk Makalem  “Osmanlı-Türkistan ilişkileri “. İkinci Makalem ‘’Türk-İslam Liderliğine Doğru’’ . O yıllarda Türk Dünyasının varlığı bile birileri için hayalden öteye gitmiyordu. Ama bizim Kızılelmamız bugün gerçekleşiyor.  İlkokuldan beri Ata yurduna duyulan ilgi ve Osmanlı devleti ilişkileri beni çok etkiledi. Üniversite yıllarında Erzurum da Ocağın gecelerinde Çırpınırdı Karadeniz’i sahnede çalıp-söylemeye başladım.

Yıl 2018.. Kırıkkale.  Rabbime şükür. ve ben Ata yurdundan Azerbaycan Parlamentosu’ndan Milletvekili Ganire Paşayeva’yı konferans için ilimize getirtiyorum. Kendi gazetemde manşet haber yapıyorum.

 

Şimdiye kadar Ata yurdundan Kazakistan, Kırgızistan, Kırım ve Karaçay Cumhuriyetine gittim. Pirimiz Hoca Ahmet Yesevi’nin Türbesinde dua ettim. Kırgızistan’da Manas Üniversitesi’ne gittim. Kırımda Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı efsane Türk lideri Mustafa Cemil Kırımoğlu’nun elini öptüm. Yunanistan’da batı Trakya da merhum Türk lider Sadık Ahmet’in kabrinde anma törenlerine katıldım.

 

Ve Türk Ocağı ailesi olarak sayın Paşayeva’nın samimi davetiyle rotamız Azerbaycan....

 

Oğlumun adını Mehmet Alperen, kızımın adını Zeynep Gökçen koydum. Ve imzam 3 hilalden oluşmakta. Türk Ocakları Kırıkkale Şubesinde başkan yardımcısı olarak görev yapmaktayım.

 

İşte dostlarım bir Turan yolcusunun hikayesi..

 

Türk-İslam ateşinin közden aleve dönüşmesi...

 

Ercihan ÇAKMAK


Bu yazı 20165 kere okunmuştur.

Ercihan Çakmak
Kale Medya Grup
Yönetim Kurulu Başkanı

  
  
  
  
  
  
 
kalehaber.net 2010 - Tüm hakları saklıdır.