Makale Arşivi
  
  
  
Fotoğraf Çekimleri
  
Yurtdışı Gezi Fotoğrafları
  
Hazırladığı Eserler
  
Seminer ve Konferanslar
  
Plaketler
  
Teşekkür Belgeleri
  
Ödül Törenleri
 GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ GEZİSİ (2008 yılı)

Ekim 2008 tarihinde Türkiye'den 8 kişilik heyet  Afrika'nın en gelişmiş ve Mandela'nın Ülkesi Güney Afrika'ya ziyaret yaptık. Hintli iş adamları ve İslami hizmetlerin yerinde incelendiği geziye Enver Tamer, Hanefi İsmail, Mehmet Çıkrıkçıoğlu, Coşkun Hacıoğlu, Salim Turan, Ercihan Çakmak, Bilal Ulucan, Ahmet Kaya'dan oluşan heyet 11 gün ülkenin Johannesburğ, Cape Town ve Durban vilayetlerini gezdi. Ülkenin 46 milyonluk nüfusunun bir milyonu Müslümandır.

Zengin doğası, bereketli toprakları, elmas, altın ve kömür yatakları ile ünlü ülkede beyazlar birinci sınıf, zenciler ise ikinci sınıf vatandaş olarak yaşıyor. Atlas ve Hint Okyanusunun birleştiği ülkede Afrika'nın en güney noktası Ümit Burnu dünyanın ilgisini üzerinde topluyor.

Osmanlı Devleti Güney Afrika ilişkileri 1861 yılında başlıyor. İngiliz sömürgesi bölgede Müslümanlar arasında görüş ayrılıkları belirmesi üzerine  İngiliz kraliçesi ve ülkedeki ileri gelen din adamları dönemin aynı zamanda İslam  Halifesi olan Osmanlı Padişahi Sultan Abdülaziz'e bir mektup yaşarak Güney Afrika'ya bir İslam alimi göndermesini istiyor. Ebubekir isminde bir kişi padişah tarafından görevlendiriliyor. Ebubekir Efendi İstanbul'dan İngiltere'ye oradan Güney Afrika'ya üç ay deniz yolculuğu yaparak ulaşıyor. Cape Town'da Müslüman bir mahallede 30 yılı aşkın dini hizmetler verdikten sonra vefat ediyor. Torunları hala bu ülkede yaşıyor ve Türkçe konuşuyor.

İlerleyen yıllarda Sultan ikinci Abdulhamit'in yardımıyla Cape Town'a Hamidiye Camii yapılıyor. Türkiye ye 10 bin km uzaklıktaki bu ülkede Şimdi bu hizmetler 10 yıl öncesinde tekrar kaldığı yerden başlatılarak İslami hizmetlerde Ebubekir Efendi'nin yolunda giden yüzlerce Türk genci bu ülkede güzel dinimizi yaymaya ve anlatmaya çalıyor. Türkiye'den giden heyete idarecilerden Yard.Doç.Dr.Muammer Sivrikaya ve Cemal Yılmaz eşlik ederek  İslami hizmetleri ve öğrenci yurtlarını gezdirdiler. Afrika insanının yıllardır üstün  insan olarak gördükleri beyaz ırkın mensubu olarak zenci çocuklarına eğitim ve İslami bilgiler veriyorlar. Son derece özverili bir şekilde.

Ebubekir Efendi'nin yaptırdığı cami

Ebubekir Efendi'nin yaşadığı ev

Ebubekir Efendi'nin Cape Town'daki mezarı

Ebubekir Efendi'nin yaptırdığı caminin üst katında Osmanlı Devleti padişahı Abdulhamitin gönderdigi pano

Müslüman Mahallesi

Müslümanlığı seçen Afrikalı zenci gençler

Türk Hocalar Afrikalı zencileri köylerinden alarak eğitimlerini sağlayarak dini eğitimlerini özverili bir şekilde gerçekleştiriyor.

Kutlu Doğum Haftasında iki cihan Güneşi Peygamber Efendimiz saygı ile anıldı.

Kutlu Doğum Haftasına katılan Hintli ve Maleyli Müslümanlar

Kutlu Doğum Haftası kutlaması

Ümit Burnu

Ümit Burnu Afrika kıtasının en uç noktası, Hint ve Atlas okyanusun birleştigi nokta

Portekizli gemicilerin ilk defa karaya çıktığı nokta ve Afrikanın keşfi

Penguen Parkı

Hint Okyanusu (Durban)

Hint Okyanusunda sörf yapanlar

Yaban hayatı gündelik hayatın parçası gibi

Zürafa Parkı

Hayvanlarla iç içe bir yaşam

Kaplan Parkı

El sanatları

Kum sanatları

Cape Town dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alıyor

Cape Town ılıman iklimi ile Amerikalı ve Avrupalıların gözde yaşam yeridir

Martılar sizi bekliyor

Afrika usulü iş toplantısı

Afrika usulü iş toplantısı

Hintli Müslüman iş adamları ile toplantı
kalehaber.net 2010 - Tüm hakları saklıdır.