Makale Arşivi
  
  
  
Fotoğraf Çekimleri
  
Yurtdışı Gezi Fotoğrafları
  
Hazırladığı Eserler
  
Seminer ve Konferanslar
  
Plaketler
  
Teşekkür Belgeleri
  
Ödül Törenleri
 OTOBİYOGRAFİ

ERCİHAN ÇAKMAK KİMDİR?

SÜLALEM AİLEM VE BEN

Aile Büyüklerimiz Kurtuluş Savaşı sonrasında dedem ve amcaları Maraş'tan Sivas'a taşınmışlar. Dedemin amcaları Sivas'ın şimdiki adı Altınyayla olan Tonus Köyüne yerleşirken, dedemin babası Gürün'e taşınmış. O zamanlar Tonus'taki amcalarımızın sülale unvanı Cumaoğulları olmuştur. Dedemin amcası Hüseyin Cumaoğlu Sarıkamış Harekâtında donarak şehit olmuştur. Gürün'e yerleşen İsmail Dedemin Babası'nın adı Zilkifli olduğu için Gürün'de Sülale unvanımız  'Zilkifliler' olarak anılır.

Soyadımız; Mareşal Fevzi Çakmak'tan gelir. Dedem Paşa'nın bir hayranı idi. Soyadı kanununda Çakmak soyadını bu yüzden almış. Hatta paşanın adı sülalemizde yaşasın diye amcam Enver Çakmak ve dedemin yeğenlerinden merhum Nurettin Çakmak'ın oğullarına Fevzi adı verilmiş. Sülalemizde iki tane Fevzi Çakmak adı bulunmaktadır.

Babaannem Güründe dönemin en büyük hafızı olarak gösterilen Hafız Sait'in bacısıdır. 'Hafız Bacısı' unvanını babaannem Fatma Çakmak ölene kadar bir madalya gibi gururla taşıdı. Dedem İsmail Çakmak dönemin en gözde mesleği olan Çerçilik yaparak evini geçindirmiştir. Son derece çalışkanlığı ile cömertliği anılır. Kıtlık yıllarında sermayesi olan buğdayı tüccara fahiş fiyatlara satmayarak mahallenin garibanlarına bedava dağıttığı için adı hala hafızalardadır. Annemin babası dedem Bekir Kala Gürün'de ilk jeep olarak köylere taşımacılık yapanlar arasında yer alır.

25 Ekim 1969 tarihinde Sivas'ın Gürün ilçesinde Fahri-Nejla çiftinin 5 çocuğundan en büyüğü olarak dünyaya geldim. Zor bir doğum olmuş. Doğum yaptıran doktorun adı 'Ercihan Bey' imiş, annem 'Oğlum yaşarsa senin adını koyacam' diye söz vermiş ve sözünü tutmuş.

Doğduktan 40 gün sonra babam Almanya'ya giderek gurbetçi işçi kervanına katılmış. İlkokula gidene kadar Dedem İsmail Çakmak'ın yanında kaldık. 1974 yılında annemle birlikte 2 yıl Almanya da babamın yanına gittik. Gülcan ve Fatma kardeşlerim Almanya'nın Erlenbach şehrinde doğdu.1976 yılında Almanya'da Türk Okulu olmadığı için eğitimim için Gürün'e geri döndük.

Mahallemizdeki Kurultay İlkokuluna başladım. Başarılı bir öğrenci idim. Okulun her yaptığı sosyal faaliyette yer alır, sınıf başkanlığını ve birinciliğini kimseye bırakmazdım. Sınıf öğretmenim Nevziye Kahveci (Toprak)'nin başarımda büyük katkı payı bulunmaktadır.

 

           

İLKOKULDA KAYMAKAM OLDUM

İlkokul 4.sınıfta o yıllarda 23 Nisan Çocuk bayramında ilçe yöneticilerinin makamlarına çocukların kısa süreli idareci olma dönemi başladı. Güründe ilk defa kaymakam makamına oturan öğrenci bendim. İlçe kaymakamımız Hıdır Kahveci' den yarım saatliğine makamı devr aldım. Ben makam koltuğunda okul müdürleri ve ilçe yöneticilerinin ayakta olduğu fotoğraf belki de idareciliği sevmeme yol açtı diyebilirim.

 

 

     

SAAT İÇİMDE UHDE KALDI.

İlkokulu içime bir uhde ile bitirdim.5.sınıf birincilerine her yıl Gürün Belediye Başkanı tarafından kol saati hediye edilirdi. Hedefim son sınıfta saati almaktı Ancak 12 Eylül 1980 İhtilali sonrasında saat geleneği kalktı. Bende okul birincisi olarak mezun olmama rağmen saat alamadım. Bu sebeple kol saati bende ayrı bir anlam taşır. İlerde Eğitim ve Kültür Vakfı kurduğumda bu geleneği Kırıkkale'de özellikle köy ve kasaba okullarında devam ettireceğim.

Gürün ortaokulunda orta halli bir öğrenci idim. Dayım Burhan Kala'nın sünnetimde hediye ettiği bağlama çalmayı öğrenmeye başladım. Hiç Sivaslı olurda saz çalınmayı bilmemek olur mu idi. Okulun yılsonu etkinliklerinde yer aldım. İki takdir iki teşekkürle ortaokulu bitirdim.

Ortaokulu bitirdiğimde kardeşlerimin listesine Nurcan ve dedemin adı olan İsmail'de eklenmişti. Aile büyümüş babam ise 13 yıllık gurbetçiliğin ardından Gürün'e dönerek Işıtan Gıda Pazarı adı altında Mahalleye bakkal açmıştı. Lise yıllarımda sosyal ve aktif geçti. Üniversite sancısı kendisini göstermeye başladı.1987 yılında bir yıl Ankara Büyük Dershane ye, ardından yakınlarım Kırıkkale de olduğu için Kırıkkale Ça-ka Dershanesine öğrenci olarak gelerek o zaman ki ÖSS sınavına hazırlandım. Hukuk ile basın yayın arasında tercihlerimde yeteri kadar puan alamayınca Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünün yolunu tuttum.1989 yılında üniversiteye genç bir Ziraat Mühendisi adayı olarak girerken 1993 yılında gazeteci kimliği baskın olan bir üniversiteli olarak mezun oldum.

          

OKUMAYI ASLA BIRAKMADIM

Gürün'ün küçük tüccarı olarak eğitimimi ve kitap okumayı asla bırakmadım.

İlkokulda kazandığım paranın küçük bir bölümü kitap alma bahanesi altında Teksas, Tommiks, Zagor gibi dönemin ünlü çizgi roman kitaplarına da gitmiyor değildi yani. Tarkan, Kara Murat dergileri için Çarşamba gününü iple çekerdim.

Hayatım boyunca öğretmenlerimin hep tavsiyesini tuttum. Saygıda kusur etmedim. Hala aynı çizgimi korurum. Onların tavsiyesi ile Ömer Seyfettin'in tüm serisini, Hüseyin Gürpınar'ın eserlerini, Ortaokul yılların da Yaşar Kemal'in İnce Mehmet'in üç cildini, Demirciler Çarşışı cinayetini, Atatürk'ün Nutkusunu, Halide Edip Adıvar'ın Sinekli Bakkalını, Reşat Nuri Gültekin'in Çalıkuşunu su gibi içmiştim.

Akşamları Gürün'de bekâr öğretmenlerin evi benim evim gibiydi. Lise yıllarında Muzaffer Çandır, Ahmet Demirkol, Mustafa Sesigüzel hocalarım evinde ücretsiz ÖSS hazırlık kursu alıyordum. ÖSS'yi kazanmamda onların hakkı çok büyüktür. Allah onlardan razı olsun.

Lise yıllarında düzenli olma konusunda hocamız Ahmet Erdal'ın bir sözü beni çok etkilemiştir. Kendisi Tarih öğretmeni ancak Sosyoloji dersine gelirdi. Bir gün tüm sınıfta 'Ercihan'ın kitapları ve kıyafeti son derece düzenli. Onu örnek alınız' dedi. Aslında artık düzensiz olma şansımı da elimden almıştı. Ahmet Hocamın bu anonsu hayatımda önemli rol oynadı. İlerleyen yıllarda Kırıkkale de tekrar buluşma şansımız oldu. O hala bir öğretmen. Ben hala onun yanında kendimi bir öğrenci hissediyorum.

ERZURUM YENİ BİR SAYFA

Tarih ve kültür şehri Erzurum, hayatımın dönüm noktalarından birisidir. Milli meselelere duyarlı Sağlam dostlukları kurduğum bu şehirde diplomanın yanı sıra memleket meselelerine yakın ilgi duymaya başladım. Erzurum Gürünlü hemşehrim Bilim ve Siyaset adamı Prof. Dr. Hüsnü Yusuf Gökalp (57.MHP Hükümeti Tarım Bakanı) gibi değerli hocalarımızın yolundan gitme fırsatını bulduğum bir zemin hazırlamıştır.

1993 yılında Haziran döneminde 4 yılda üniversiteyi bitirdim.1995 yılında İzmir Ege Ordu Topçu Alayında Bornova ve Menemen'de Topçu Çavuş olarak kısa dönem Askerlik görevinin ardından 1997 yılında eşim Yar. Doç. Dr. Aygen Çakmak'la evlendim. Mehmet Alperen ve Zeynep Gökçen isimli iki çocuk babası olma bahtiyarlığını yaşıyorum.

GAZETECİLİK HAYATIM

Gazeteciliğe ve yazarlığa hep merak sardım. Lise yıllarında Ege Üniversitesi'nin Gazetecilik bölümüne girmeyi hedefliyordum fakat ÖSS puanım yeterli gelmiyordu.  Üniversite'nin ikinci sınıfında arkadaşlarımla birlikte Milliyetçi ve manevi duyguların ağır bastığı 'Hedef' 1994 yılında artan Güneydoğu Terör olayları karşısında Erzurum Ülkü Ocakları adına  'Genç Dadaş' gazetelerini çıkartarak makaleler yayınlamaya başladım.

'Yazı-Yorum'  adı altında yazdığım Makalelerim daha çok araştırma yazılar üzerine yoğunlaşıyordu. 'Osmanlı-Türkistan ilişkileri, İsrailliler Filistin'e nasıl yerleşti?' gibi konuları oluştururken Türk Birliğini her fırsatta dile getirdiğim konulardandı.

Üniversite yıllarında Necip Fazıl Kısakürek'in eserleri hayatımda önemli etkin olmaya başladı. Üstad ve eserleri hayatımın yol haritasının şekillenmesinde önemli rehberlik görevi gördü.

Hasan Toku ve Nurullah Ağırı'nın Ocak Başkanlığında iki dönem Erzurum Ülkü Ocakları Sosyal Faaliyetler Masası Başkanlığı görevinde bulundum.

Üniversiteyi bitirdikten sonra Kırıkkale 'de Çelebi Tarım İlçe Müdürlüğünde Ziraat Mühendisi olarak çalışmaya başladım.

O yıllarda Kırıkkale de yayın yapan Büşra TV'de 'Gönülden Gönül e' Türk Halk Müziği ve Şiir programları hazırladım.

Bu arada değerli dostum dönemin Kırıkkale Belediyesi Kültür Müdürü Hasan Ulusoy'un yönlendirmesi ile İl gazetesi 'ne makale vermeye başladım. Kendim Çelebi'de çalışırken akşam şehre geldiğimde İl gazetesi çıkan yazılarımı alarak takip ediyordum.

Kasım 1993 tarihinde İstanbul Coşkun Et Fabrikasının Bakırköy İşletme Müdürü olarak göreve başladım. Mart 1994'de firmanın ortak yapısı değiştiği için ayrılmak zorunda kaldım. Bu arada İl gazetesine sürekli makale göndermeyi ihmal etmiyordum.

Kırıkkale'ye geri döndüm. Bir gün gazeteye makale verip çıkarken sekreter İl gazetesi imtiyaz sahibi Ali Çetin Beyin benimle tanışmak istediğini söyledi. Ali Bey İl gazetesinde birlikte çalışmayı teklif etti.1995 yılında 2009 tarihine kadar İl gazetesinde Yazı İşleri Müdürü ve Genel Yayın Müdürü olarak görev yaptım. Ömrümün nerede ise yarısı İl Gazetesi'nde geçti. Kırıkkale basın tarihinde 16-17 yıl aynı gazetede Müdür olarak çalışan ikinci bir isim yoktur.

Bugün Kırıkkale'de aktif görev yapan gazetecilerden Ahmet Demirci, Hakan Şayık, Hakan Aslanlı, Yusuf Çalan, Murat Bulut, Mehmet Erkoç gibi onlarca değerli genç gazetecinin müdürlüğünü yaparak onlarla mesleki bilgi ve tecrübelerimi paylaştım.

Yüzlerce makale ve onlarca röportaj yaparken haberden dolayı hiçbir adli bir ceza almadan görevimi tamamladım. İlkeli haberciliğe önem verirken gazetenin ekonomik olarak desteklenmesi yönünde Kırıkkale de yeni çalışmalara imza attım. Her zaman şunu söyledim 'Gazete olmadan, gazetecilik olmaz 'Çünkü iktisaden ayakta durmayan bir gazete ilkeli ve tarafsız yayın yapması son derece zordur.

2000 yılında Kırıkkale'de gazete imtiyaz sahiplerinin dışında sarı basın kartı alan ilk gazeteci oldum. 2009 yılında kendi isteğimle İl gazetesinden ayrılarak 31 Mart 2010 tarihinde kalehaber.net isimli Kırıkkale'nin en büyük internet gazetesini kurdum.

Tüm ekip olarak amacımız gelecek yıllarda Kırıkkale 'de ciddi ve saygın bir gazete çıkartmaktır. Bunun için acelemiz yok Ekibimle birlikte uygun ortam ve zamanı bekliyoruz. Gazete için Haber Merkezimizi şimdiden kurduk. Arşivleme çalışmalarına şimdiden başladık.

TİCARİ HAYATIM

Ticaretle İlkokul ikinci sınıfta tanıştım. Babam ve amcalarım köylerde Nisan aylarında tohumluk patates satarlardı. 4 işlemli bir hesap makinemiz vardı. Ben iyi kullanıyordum Hiç unutmam patatesin kilosu 17.5 kuruştu. Torbası 66.5 kilo gelince hesaplamada güçlük çekiyorlardı. Hafta sonları ve Cuma günleri hesap makinesi kullanmak için yanlarında gidiyordum.

İlkokul üçüncü sınıfta babam Kırıkkale'den mısır getirdi ve okul önünde patlamış mısır satmaya başladım. İlkokul 4. sınıfta yaz tatilinde Güründe eski adı 'Alan' olan yerde karpuz satıyordum. Yazın Sivas'ın Uzun Yayla köylerinde amcamla kamyon üzerinde sebze satıyordum.

Gürün de soba bacalarının Mayıs ayında kaldırıldığında duvarda kalan çirkin görüntüyü kapatmak için tenekeden baca kapağı icat olmuştu. Güründe Ulu cami yanında Cuma Namazı sonrası avazı en çok çıkan bendim. Baca kapağından çok iyi para kazanmıştım.

İlkokul 5.sınıfı bitirdiğim sene ilk esnaflığa adım attığım yıl oldu. Gürün hükümet Konağının yanında 5.000 Tl. sermayeli sahsıma ait ilk manav tezgahını açtım. Ortaokulu ve lise yıllarında babamla birlikte bakkal çalıştırırken lise son sınıfta halamın oğlu ile birlikte Kayısı ticaretine başladım. Hiç unutmam Çevirme köyünde Tayyar Kahveci' ye ait Kavaklığı 1.300.000 Tl satın aldık ve el değmenden 1.600.000 Tl' ye satarak büyük para kazandık. Ticareti iyice sevdim.

1992-93 yıllarında İstanbul a taşınarak babamla birlikte Market açtık. Evimiz ve marketimizin yeri bizim olmasına rağmen İstanbul'un yaşantısını baba sevmediği için Kırıkkale Halalarımın yanına taşınmaya karar verdik.

1997 yılında İl gazetesinde çalışırken Asude Konut Kooperatifini kurarak ikinci başkanlık görevinde bulundum. Ardından Muharrem Durusoy'la Asude İnşaat şirketini kurarak Asude Evleri, Asude Şehir Sitelerini kurarak onlarca aileyi ev sahibi yaptık. Asude İnşaat olarak Özel Kırıkkale Tıp Merkezi'nin en büyük hissedar ortağı olarak sağlık sektörüne girdik.

Mayıs 2010'da kendi isteğim ile Asude İnşaat firmasından ayrılarak Kale Asude Yapı firmasını, Kalehaber.net ve Kale Ajans'ı kurarak ticari hayatıma devam ediyorum.

kalehaber.net 2010 - Tüm hakları saklıdır.