23 Mayıs 2018 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Devletin temel taşı
   Bu haber 2577 kez okunmuştur.
23 Ekim 2014 Perşembe 10:16:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale Eğitimciler Derneği Başkanı Ramazan Uçkun, gönüllü eğitimciler olmazsa, inşa edilen dev binaların bir işe yaramayacağını söyledi. Eğitim bir milletin ve devlettin temel taş olduğunu ifade eden Uçkun, eğitimsiz bir toplumun yok olmaya mahkum olacağını belirtti. Kırıkkale Eğitimciler Derneği, üyeleri ve ailelerine “Yeni Eğitim Yılına Merhaba” kahvaltısı düzenledi.

DEĞER VE ÖNEMİNİ ANLAYAMAZ

Kendi binasında düzenlediği toplantıda Dernek Başkanı Ramazan Uçkun, üyelere geniş katılımlarından dolayı teşekkür ederek, “Eğitim, öğretimden önce gelir ve öğretime göre daha kalıcıdır. Öğretimden meyve alabilmek, eğitimi sağlam ve ciddî yapmakla mümkün olabilir. Toplumda denge ve adaletin kalıcılığı bununla doğrudan ilgilidir. Eğitim görmüş halkı bir yöne sevk etmek kolay, sürüklemek güçtür; idare etmek kolay, köleleştirmek imkânsızdır. Özellikle demokratik sistemlerde, insan eğitimi ya da eğitilmiş insan modeli ayrı bir önem taşır. Çünkü demokrasi, uygar toplumların yaşama biçimidir. Sorumluluk duygusu ise demokrasinin şartı evvelidir. Özgürlük dahil, diğer bütün şartlar bundan sonra gelir. Sorumluluk duygusu taşımayan bireyler, demokrasinin değerini ve önemini anlayamazlar. Bu ise ancak eğitimle mümkündür” şeklinde konuştu

 

ALTI ÇİZİLMESİ GEREKEN KONU

Sorumluluk duygusunu gerçek anlamda yaşayıp kavrayabilmemiz için öğretim yeterli olmadığını belirten Uçkun, “Bunun için mutlaka eğitim gereklidir. Toplumun huzurunu bozmaya yönelik eylemler bunun en açık göstergesidir. Bu eylemlerin öznesi olan insanların çoğu; ya üniversite öğrencisi, ya da üniversite mezunu. Yani birşeyler öğrenmiş ama eğitilememiş. Böyle olunca, meyve de çürük ya da kurtlu oluyor. Öyleyse burada altı çizilmesi gereken bir konu var: Bireyi özgür bırakan demokratik sistem, aynı bireyin eğitimini karşılayamazsa, kendi sonunu hazırlamış demektir. Bundandır ki, demokrasilerde bu konu ayrı bir önem taşır.”şeklinde konuştu. 

 

BİNA DENİLEN MEKAN

Eğitilmemiş insan, kontrol altına alınamayan ateş gibi olduğunu ifade eden Uçkun, “ Vereceği zararın boyutunu önceden kestirmek zordur. Ateş nasıl kontrol altında tutulmalıysa, barajın önüne nasıl set çekmek gerekirse, insanı da eğitmek şarttır. Eğitimsiz insan; toplum ve devlet için en büyük tehlikedir. Okullar, demokrasinin kalesidir. Okulun, demokratik sistemdeki yeri ve önemi inkâr edilemez elbette. Ama eğitim için okul yeterli bir şart değildir.  Okulun temel işlevleri arasında insan eğitmek tabiî ki var. Ama eğitimi okula hapsetmek doğru olmaz. Çünkü eğitimin yapıldığı yer bizzat okul işlevi görür. Binaların varlığı birinci derecede önemli değildir. Asıl önemli olan, eğitime inanmak ve eğitebilmektir. Bina denilen mekân, ihtiyacın arkasından kendiliğinden ortaya çıkar. Ama eğitime inanmazsak ve gönüllü eğitimcilerimiz olmazsa, inşa edilen dev binalar neyi ifade eder ki?” diye konuştu. Dernek üyelerden Nurettin Eker ise Peygamber Efendimizin (SAV),  hayatından örnekler vererek,  aile içi iletişim ve çocuk eğitimi konusunda bilgiler verdi. Eker, günümüzde çocuklarımızı bekleyen tehlikelerden ve bunlara karşı almamız gereken tedbirleri anlattı.


   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Hakan Öztürk
Adil YILDIRIM
Kırlangıçoğlu Oktay
Gökhan Demir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Mayıs 2018 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net