26 Mayıs 2018 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
20 Ayda 15 Milyon TL’lik Yatırım
   Bu haber 8261 kez okunmuştur.
14 Aralık 2015 Pazartesi 09:10:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale’nin en eski ilçesi Keskin, gelişen yüzüyle dikkatleri çekiyor. Göç veren ilçe konumundan göç alan ilçe konumuna geçiş yapan Keskin, yaklaşık 1,5 yılda mevcut Belediye Başkanı Dede Yıldırım’ın çalışmaları ile gelişim trendini yakaladı. 20 aylık çalışmalarını Kalehaber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hakan Şayık’a anlatan Başkan Dede Yıldırım, borç yüküne batmış, hizmet edemeyen, hiçbir geliri olmayan, kasasında tek 1 kuruşu dahi olmayan bir belediye devraldıklarını söyledi. Kendi dönemi içerisinde işçinin geriye dönük tüm borçlarını ödediklerini ve bununla birlikte kendi dönemine ait borçları olmadığına işaret eden Başkan Yıldırım, 20 ayda 15 Milyon TL yatırım yaptıklarını ve ilçenin alt yapı sorununu çözdüklerine açıkladı.

ATALAY’A TEŞEKKÜR

Keskin Belediye Başkanı Dede Yıldırım, göre geldiği 20 aylık süre zarfındaki çalışmalarını gazetemize anlattı. Kalehaber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hakan Şayık’ın sorularını yanıtlandıran Başkan Dede Yıldırım, kurumsallaşma noktasında büyük adımlar atıldığını belirtti. Bu noktada 10-15 yıllık geriye dönük belediye borçlarını yapılandırarak çalışmaya başladıklarını ifade eden Başkan Yıldırım, daha sonra acil olarak Elektrik ve Personel paralarını ödediklerini vurguladı. Bu noktada Keskinli hemşerimiz Prof. Dr. Beşir Atalay’a paraların ödenmesinde katkı sağladığı için teşekkür eden Yıldırım, AFAD’dan çeşitli yardım aldıklarını bu yardımlar ile borçların ödenerek, hizmet yapıldığını anlattı.

 

Hakan Şayık: Sayın Başkanım öncelikle bizimle böyle bir röportajı vermenizden dolayı teşekkür ederim. Keskin ilçesi ve belediye sizin döneminizle eski günlerini anımsatan güzelliklere kavuştu diyebiliriz. Bu noktada görevi devir alalı 20 ay olmasına rağmen çok iyi çalışmalarınız bulunuyor. Bunlardan biraz bahsetmek gerekirse alt yapı ve su tesisatının yenilenme işlerini söyleyebiliriz. Çalışmalarınızı ve yatırımlarınızı birde sizin ağzınızdan duymak isteriz. 20 aylık süre zarfında neler yaptınız? Ne gibi çalışmalara imza atmış oldunuz? Ayrıca görevi devir alırken ne kadar borcunuz vardı? Belediye kasasında ne kadar vardı? Bunları açıklar mısınız?

 

Dede Yıldırım: Değerli arkadaşlar yaklaşık 20. ayı geride bıraktık ve şuanda 21. ayın içerisindeyiz kelimenin tam anlamıyla bir enkaz devir aldık. Görevi devir alırken kasamızda hiç paramız yoktu. Sıfır TL ile devir aldık. Bununla birlikte acilen ödenmesi gereken çok ciddi bir borçlarla da aldık. Bunun başında elektrik idaresine 2 Milyon 500 Bin TL borcumuz vardı. Bir diğer önemli konu ise personelin geriye dönük alacakları, yani bizim belediyemizin borçlarının ödenme konusu vardı. Bunların içinde şuana belediyede çalışan ile birlikte 6115 sayılı kanunla başka kurumlarda çalışmaya devam eden arkadaşlarımızda var. Bunların tümü de 3 Milyon 100 Bin TL civarındaydı. Biz bunların hepsine çözüm bulduk. Sağ olsunlar o zaman ki Başbakan Yardımcımız Beşir Atalay’ın katkı ve destekleriyle AFAD idaresinden Türkiye’deki ikinci büyük parayı biz aldık. AFAD’da Kırıkkaleli hemşerimiz çok. Onlarla da görüştük. Kendim de hasbelkader  bürokraside çalıştım devlet memurluğunun ne demek olduğunu, nasıl  davranılması, hangi hallerde verim alınır, nezaketin ne olduğunu bilirim. Herkes devletten maaş alır biz arzumuzu ilettik onlarda sağ olsun bize yardım ettiler ciddi bir rakam aldık.

 

Hakan Şayık: Bu rakamı biraz açmak gerekirse başkanım ne kadar nerelere para verildi?


Dede Yıldırım: 5 Milyon 163 Bin Türk Lirası para aldık. Bu paranın 2 Milyon 500 Bin Türk Lirasını Elektrik İdaresine, 1 Milyon 250 Bin Türk Liraya yakın Kırıkkale Yeşil Vadi Su birliğine ödedik. Kalan 1 Milyon 386 Bin TL’sini belediyemizin ihtiyaçları için kullandık. Malumunuz Keskin Belediyesinin içme suyu hattı yenileniyor. Yine Sayın Bakanı Beşir Atalay Bey 30 haziranda seçim öncesinde bunun temeli atılmıştı. Bizim dönemimizde başlanmıştı. Ama yollarımız asfaltlarımız bozuldu biz buraları tekrar düzenli hale getirmek için çok para harcadık.

 

Hakan Şayık: Peki başkanım işçilerimizin geriye dönük maaşları ödendi. Şuanda da 20 aydır alacakları bulunmuyor. Bu paraya nasıl bir formül buldunuz?

 

Dede Yıldırım: İşçilerin alacağı miktarları İller bankası aracılığıyla çözüm bulduk. 3 Milyon 100 Bin TL’lik borç ödendi. Bunun yanı sıra 20. ay maaşlarını oy versin vermesin sevsin sevmesin herkesin ödedik. Hiç kimsenin dönemimle ilgili tek kuruş alacağı yok. Ben bunu neden önemsiyorum keskin biliyorsunuz küçülen gün geçtikçe erozyona uğrayan bir ilçeydi. Esnafı burada ayakta tutmak lazım işçilerimize maaş verelim ki onlarda esnaflara harcasınlar. Son günlerde iş-kurda da çok çalışan var. Kaymakamlıkta, Milli Eğitimde, Müftülükte, Orman İşletme’de yaklaşık 200 kişilik bir İş Kur çalışanları var. Sadece kamu kurum ve kuruluşlarından Keskin’e yaklaşık 1 Milyon Türk lirası giriyor. Ben istiyorum ki esnafım daha çok hareketlensin Keskinin cirosu artsın üçüncü banka ihtiyacı olsun bilirsiniz bunlar ekonomik gelişimi gösterir. Bu noktada da hem biz, hem İş Kur aracılığı ile gelen personeller maaşlarını zamanında alıyor, Keskinde harcıyor esnafımızın yüzü gülüyor, yatırımlar oluyor ve eski günlerdeki Keskin trendini yeniden yakalar konuma geliyoruz.

 

Hakan Şayık: Başkanım konudan konuya geçiyorum fakat alt yapı ve su şebekesi yenilendi. Keskin ilçesinin en az 50 yıl veya 100 yıllık su sorununu gidermiş bulunuyorsunuz? Bu yeni hatla birlikte gider azalacak mı? Yeni sistemle birlikte kayıp kaçakların önlenmesi söz konusu yüzde 50 civarında bir düşüş olur mu?

 

Dede Yıldırım: Hakan bey siz yüzde 50 diyorsunuz, ben umuyorum ki daha fazla düşer. Ahiler Kalkınma Ajansında bir projemiz vardı. Projemiz kabul edildi, fakat projeyi imzalamak için 225 Bin Türk Lirası para yatırmamız gerekiyordu. Bu para yatırmayınca projemiz olsa dahi kabul edilmiyordu. Bizde bu parayı yatırdık. Keskin’e 150 KW’lık bir güneş enerjisi paneli yapılacak. Finansmanını da Ahiler Kalkınma Ajansı gerçekleştirecek. Hatta paranın bir kısmını banka hesap numarasına yatırmışlar bile. Yol yapım ve çevre düzenlemesine de 1 Milyon lira harcadık. Kilit parke Kırıkkale’de bunu üreten firmalar var. Diğer belediyeler bunun metrekaresini 25-30 TL’ye mal ederken biz 20 TL’ye mal ediyoruz. Meydan düzenlemesini tamamen yaptık. Ankara taşı denilen taşları da biz Ankara dan hibe olarak temin ettik. Sadece işçiliğe belli bir miktar para ödedik. Akaryakıta yaklaşık olarak 800 bin Türk lirası ödedik. Geçmiş dönemden Yahya beyin döneminden mevcut milletvekilimiz Abdullah Öztürk’ün 80 bin TL alacağı var. Bayram Sakallı Beyin dönemine ait Atakul Benzinliğine 40 bin lira borcumuz vardı. Geyik İnşaata Yahya Ucaçelik Beyin döneminden icraya intikal etmiş 80 bin lira borcu vardı. BU borçları çok şükür ödedik. Onun dışında araç temininde 1 buçuk milyon lira ayırdık. Benim iki iş makinem var gerekli tamirlerini yapıp Keskin halkının hizmetine sunduk. Bunun yanında çok güzel hibeler aldık Çevre Bakanlığından, Türk Metal Sendikasından cenaze aracı aldık. Şuanda Zabıta ekibimizin kullandığı bir pikabımız var Recep Üzeli bey hibe ettiler. Bir tane minibüsümüz var 35 kişilik Nejdet Şentürk  bey sağ olsun onu bize hibe ettiler. Kekinde’de Kırıkkale’de de Elektrik çok fazla kesiliyor. Bizim sağda solda şehir merkezlerinde jeneratöre çok ihtiyacımız var. Su depolarına jeneratör aldık.

 

Hakan Şayık: Sudaki sıkıntının kaynağı nedir başkanım?

 

Dede Yıldırım: Şimdi malumuz biz Yeşil Vadi Su Birliği’nin ortağıyız suyu oradan buraya gönderiyorlar. Kırıkkale ile Keskin arasında 500 metre kot farkı var. Buda büyük enerji maliyeti gerektiriyor. İkincisi ilk başlarda tesis yapılmış, ilk zamanlar suya ihtiyaç olduğu için Irmaktan geldiği şekliyle basılmış. Bu demir borularda bir tortu oluşturmuş. Bu tortular bakterileri oluşturup borular zarar görmüş demirler kağıt parçasına dönmüş. Bizim şebekemiz ve ishale hattımız 110 kilometre. Tabi bir kıyaslama yaparsak küçük kalır ancak bizim için çok büyük. Bu nedenle yeni sistemle alt yapıdaki tüm borular kalın özel üretim plastik borular oldu. Hem de motorlar, depolar ve kapasitesi tamamen yenilenerek yapıldı. Şimdi çok şükür pek sorunumuz yok. Su motorlarının uymasını bekliyoruz. Üretici firma şuanda suyu verdi fakat denemeler yapıyor. Bu yeni sistem ile hem kayıp kaçak suyu önleyeceğiz, hem daha az elektrik harcayarak az para ödemiş olacağız. Depo kapasitelerimiz arttığı için ise su kesilme olayı olmayacak ve suyu ucuzu satma imkanlarımız olacak. Tabi bunlar hemen olacak şeyler değil bir zamanı var. Her şey zamanla çözümleyecek.

 

Hakan Şayık: Başkanım kayıp kaçak ile ilgili açmış olduğunuz ve sonucunda kazandığınız bir dava var. Geriye dönük alacaklarınız oldu. Bu konuya değinirsek nasıl bir çalışma yaptınız?

 

Dede Yıldırım: Biz bununla ilgili bir mahkeme kararıyla tespit ettirip belirledik. Elektrik idaresinden Türkiye’de ilk davayı Keskin Belediyesi kazandı. Bunu neden acele ettik. Eğer 7 Haziran seçimleri sonrasında yapılsaydı hükümet bunun geriye dönük alınmasını önleyen bir kanun çıkartacaktı. Biz o mağduriyete uğramamak için acele ettik. Aksi halde Türkiye genelinde kayıp kaçağı firmalar öderse çöker. Çok büyük paralar ödeyecek. Biz 2 yıllığına 453 Milyon TL para aldık. Biz kanun çıkmadan müracaat yaptık. Benim açımdan belediye iyi bir yerde. Keskin politik bir yer ancak Keskin dinginleşti, sakinleşti, diklik yok. Vatandaşlarımıza da parti ayrımı yapmıyoruz halkın sorunlarını beklentilerini karşılıyoruz.

 

Hakan Şayık: Sayın başkanım toplamda ne kadar borç ödediniz?

 

15 Milyon Türk Lirası borç ve yatırım yapıldı. İki  yeni park yaptık. Kırşehir belediyemiz karar veri bize bir park yapacak. Elmadağ belediyemiz de bir park yapacak. Ankara Altındağ Belediyesi Başkanımız söz vermiş bulunmakta. Kayseri Belediyesine çizdirdik. Burası 30 dönümlük bir park olacak. Hakim bir tepemiz var. Kaymakamlık Lojmanları, Emniyet Müdürlüğü var o bölgeye TOKİ yapılacak bulunan bu yere Keskin’e hakim bir tepe park ve içinde Düğün Salonu, Kültür Evleri bulunan bir park yapabiliriz.

 

Hakan Şayık: Başkanım böyle keyifli bir röportajı yaptığınız için ve bizlerin aracılığı ile ilk 20 aylık çalışmalarınızı gazetemize değerlendirdiğiniz için teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

 

Dede Yıldırım: Ben eskiden Keskin’e üzülüyordum. Çünkü vatandaşlar buraya iki dozer getirip tüm ilçeyi yıkalım halk sadece çiftçilikle uğraşsın diyorlardı. Ama 20 ayda bir iyiye gidiş trendi var. Artık iyi bir beklenti, iyiye giden bir durum var. İnşallah Keskin daha iyi olacak. Belediye hareketleniyor. Bununla birlikte ilçemizde gelişiyor. Ben umut ediyorum ki 5 yıllık görev sürem sonrasında ilçemizin daha gelişmiş, büyümüş, nüfusunda ciddi bir artış olmuş bir yer bırakmayı umut ediyorum. Böyle bir imkanı bana tanıdığınız için Hakan bey sizlere de çok teşekkür ederim. Tüm Keskinli hemşerilerime esenlikler diler, hayırlı işler ve bol kazançlar dilerim.

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Taya SMith  -  11-09-2017 - 11:22
Garantili bir onay alınmış krediler Barış, merhamet ve Tanrının nimetleri siz ve ailenize olsun. Bir krediye ihtiyacın var mı? Mali bir krizin mi var ve paraya mı ihtiyacınız var? Borçlarınızı ödemek veya faturalarını ödemek veya bir işe başlamak için bir krediye ihtiyacınız var mı? Düşük bir kredi puanı ve herhangi bir kredi almakta zorlandığını mı düşünüyorsun? İşte şansın! kiva_finance@outlook.com Aşağıdaki ayrıntıları kullanarak bize ulaşın ve devam edin. Ad Soyad: Cinsiyet: Sosyal durum: Meslek: ülke: İletişim Adresi: Aylık gelir: Kredi Gerekli Tutar: Kredi Süresi: telefon numarası: Kredinin nedeni:
asker  -  25-04-2016 - 13:40
YA HEPSİ GÜZEL HOŞTA BU KAZA NIN GÖÇ ALDIĞINI KİM NASIL İDDAA EDİYO Bİ ANLAM VEREMEDİM SU YOK GEÇİM YOK NASIL GÖÇ ALIYO BUNU BİRİ AÇIKLASIN
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Şuayip Bütün
Seyfettin Çetiner
İsmail Dursun Kuzucu
Adil YILDIRIM
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Mayıs 2018 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net