21 Ocak 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Müftülerin nikâh kıyması doğru bir karardır
   Bu haber 3858 kez okunmuştur.
03 Ağustos 2017 Perşembe 16:41:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Hükümetin, Müftülerin nikâh kıymasına imkân tanıyan yasa tasarısını eleştiren bazı çevrelerin kasıtlı ve art niyetli olarak konuyu saptırdığına dikkat çeken Çalışanlar Birliği Sendikalar Konfederasyonu (ÇALIŞAN SEN) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, “Müftülerin nikâh kıyması doğru bir karardır, destekliyoruz’ dedi.

 

 

OLUMSUZ YANI YOKTUR

Konuyu değerlendiren Yusuf Özdemir, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın da açıkladığı gibi müftülerin nikâh kıymasının laikliğe aykırı olmadığını, laikliğin ve hukuk devleti ilkesinin gereği olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi: “Bu tasarı yasalaştığında ne getirecek ne götürecek ona bakmak lazım. Müslümanlar evlilik akdinden önce dini nikâh kıydırıyor. Daha sonra de resmi nikâh kıydırıyor. Resmi nikâh için Müftülüğe başvuracak olan bir vatandaş hem dini nikâhını hem de resmi nikâhını kıydırmak suretiyle iki işi bir arada yaptırarak zamandan ve çeşitli idari işlemlerden kurtulmuş olacak. Hem dini nasihatini alarak gönlü huzur bulacak hem de maddi açıdan da rahatlama sağlayacaktır. Bu yasanın olumsuz hiçbir yanı yoktur.

DESTEKLİYORUZ

Sayın Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından yapılan açıklama hiçbir endişeye mahal vermeyecek kadar açık ve yeterlidir. Kanun tasarısı, evlenme ehliyeti ve evlenme engellerini değiştirmiyor. İl ve ilçelerimizde isteyen resmi nikâhını evlenme dairelerinde isteyen müftülüklerde yaptırabilecek. Böylece evlenme akdi zamanında yapılmak suretiyle bazı mağduriyetler önlenmiş olacak. Bilindiği gibi ülkemizde dini nikâhla yaşayan ve çeşitli nedenlerden dolayı resmi nikâh yaptırmayan pek çok aile bulunuyor. Bu nedenle bu aileler ve çocuklar mağdur olabiliyor. İşte bu mağduriyetlerin ve çeşitli olumsuzlukların önüne geçilebilecektir. Yasa tasarısı evliliği teşvik etmekte ve kolaylaştırmaktadır. Nikâh işlemlerini hızlandıracağı gibi, tasarının küçük yaşta evlilikleri teşvik etmeyeceği, bu tür evliliklerin önünü açmayacağı açıktır.Yasa tasarısı demokratik hukuk ilkelerinin gereğidir. Bu tasarıya karşı çıkan mantığı anlamakta zorlanıyoruz. Hâlbuki bu tasarı tam da laikliğin gereğidir. Bu nedenle yasa tasarısını Din-Bir-Sen olarak destekliyoruz.”

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net