19 Eylül 2018 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
ASOF 2017 Final Yarışması Kapulukaya'da
   Bu haber 6976 kez okunmuştur.
12 Ekim 2017 Perşembe 16:05:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Genel Merkezi Ankara’da olup, üyesi olan on iki adet Amatör ve Sportif Balıkçılık Derneği ile birlikte ülkemizin her bölgesinde yapmış olduğu çalışmalarla adından sıklıkla söz ettiren ASOF, 2017 Yılı İçerisinde organize ettiği Turna Balığı Yakalama Yarışmalarının Final müsabakasını Kırıkkale, Kapulukaya Barajı’nda düzenleyecek.

UYGULAMA EYLEM PLANI KAPSAMINDA DÜZENLENECEK

Tabiat Turizmi Uygulama Eylem Planı kapsamında ASOF - Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 9. Bölge Müdürlüğü, Kırıkkale Şube Müdürlüğü tarafından Karaahmetli Tabiat Parkı’nda gerçekleşecek yarışmaya 2017 yılı içerisinde ASOF organizasyonluğunda değişik illerde gerçekleşen yarışmalarda dereceye giren yarışmacılar ile derneklere üye lisanslı sporcular katılabilecek.

ASLA MAĞDUR EDİLMEMELİ

Konu hakkında açıklamalarda bulunan ASOF Başkanı Mustafa Serkan İnanç, “Federasyonumuz, Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı ile ilgili her konuda çalışmalarını titizlikle yürütürken aynı zamanda sürdürülebilir doğal hayat, yasadışı avcılıkla mücadele, kanun ve kuralların hazırlanmasındaki öneri çalışmaları, toplantılar, seminerler ile çalıştaylar, balıklandırma faaliyetlerine destek, kiraya verilen ya da amatör olta balıkçılığına yasaklanan sahalarla ilgili çalışmalar ve benzeri onlarca konu ile ilgili çalışma gurupları oluşturarak ülkemizdeki balıkçılığın daha modern ve çağdaş yönetilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla her zaman işbirliği yapmakta ve yapılacak çalışmalara katkı sağlamak için her daim hazır bulunmaktadır. Hatırlanacağı üzere Haziran ayı içerisinde Kapulukaya Baraj Gölünün su ürünleri istihsali için kiralanma çalışmaları vardı. ASOF olarak başlatmış olduğumuz çalışmalar sonrasında ihalenin iptal olmasını sağladık. Bu durumu da bir işbirliği olarak düşünmüş ve ilgili kurumlarımızın almış olduğu iptal kararını takdirle karşılamış, vatandaşının mutluluğunu düşünen yöneticilerimizi ayakta alkışlamıştık. Hemen sonrasında koruma ve kontrolden sorumlu bölge Jandarma Komutanlıkları ile birlikte yasadışı avcılar tarafından baraja atılan ağları hep birlikte toplayıp, balıkları kurtararak Kapulukaya Baraj Gölü’nün ticari faaliyetlere kapalı bir saha olduğunu kamuoyuna bir kez daha hatırlatmıştık. O zamanlar söylediklerimiz aynen geçerli olup, ülkemizin birçok bölgesinden Kapulukaya Barajı'na kamp, piknik, doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılığı, olta balıkçılığı ile kuş gözlemciliği için ziyarete gelen ve sayıları on binlerle ifade edilen birçok kesim var. Birkaç kişi ağ atacakta yakaladığı balığı satarak para kazanacak diye bu kesim asla mağdur edilmemeli.  Kaldı ki bu ticari faaliyetten ülke ve bölge ekonomimize de bir katkı sağlanmayacağı gibi doğa aşığı vatandaşlarımız da mağdur edilecekti.

İLGİLİ KURUMLARIN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ

2017 Türkiye Finalini burada yapıyoruz. Kapulukaya Baraj Gölü, ülkemizde olta ile balık avı yapılabilen en verimli ve güvenli bölgelerinden bir tanesi. Bundan sonrada artık her sene burada yapmaya çalışacağız. Bu aşamada ilgili kurumlarımızın vereceği destek bizler için çok önemli. Ülkemizin dört bir yanından sporcularımız bu yarışma için Karaahmetli Tabiat Parkı’na gelip Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 9. Bölge Müdürlüğü, Kırıkkale Şube Müdürlüğü ev sahipliğinde Tabiat Turizmi Uygulama Eylem Planı kapsamında yarışarak dereceye girmeye çalışacak. Kırıkkale ilimizin, Kapulukaya Baraj Gölü’müzün ismi, eşsiz doğal güzelliği, suyunda ve çevresinde yaşayan canlı hayatını tüm Türkiye tanımış olacak.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü' nün izni ile gerçekleşecek olan yarışma süresince de Kırıkkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü gözlemci olarak bulunacak. Amacımız; Amatör ve sportif amaçlı olta balıkçılığını tanıtmak, sevdirmek, gelişmesini sağlamak ve yarışma heyecanı duyan amatör olta balıkçılarını buluşturarak paylaşım ve yardımlaşma anlayışını geliştirmek, çevreye ve yaban hayatına karşı sorumlu bir şekilde yürürlükteki kanun, tüzük ve yönetmeliklere uyulmasını sağlamaktır.”Dedi

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
İsmail Dursun Kuzucu
Hakan Öztürk
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Eylül 2018 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net