17 Ekim 2018 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Organa ihtiyaç duyma ihtimalimiz yüksek
   Bu haber 394 kez okunmuştur.
14 Kasım 2017 Salı 15:50:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kamu kurum ve kuruluşlarında organ ve doku bağışı farkındalığını arttırmak amacıyla Organ Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında vatandaşlara bilgilendirme yapıldı. İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, organa ihtiyaç duyma ihtimalinin, organ bağışlama ihtimalinden daha yüksek olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

YOĞUN ÇABA VE GAYRET

Kırıkkale Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında gerçekleştirilen tanıtım standına Müdür Yardımcısı Dr. Adem Yeni, Şube Müdürümüz Dr. Emel Yüksel ve ilgili birim personelimiz katıldı. Organ Bağışı haftası çerçevesinde lise ve dengi okullar ile Kırıkkale’de bulunan resmi kurumlara eğitimler verilerek bağışçılardan bağış talebi toplandı. Halka konu hakkında bilgi vermek ve organ bağışına bakış açılarını değiştirmek adına İl Sağlık Müdürlüğü olarak yoğun çaba ve gayret sarf edildiğine dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, organa ihtiyaç duyma ihtimalinin, organ bağışlama ihtimalinden daha yüksek olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

 

BEYİN ÖLÜMÜ NEDİR?

Ülke genelinde 21 bin 533’ü böbrek olmak üzere 27 bin 755 hastanın organ beklediğine dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, organ nakli konusunda merak edilen hususlardan birisini “beyin ölümü ” kavramı olduğunu, beyin ölümünün, beyin fonksiyonlarının geri dönüşümü olmaksızın kaybı olduğunu söyledi. Güngüneş “Beyne kan gitmez ve bitkisel hayattan farklıdır. Bitkisel hayatta solunum ve beyin fonksiyonları devam ederken, beyin ölümünde bunlar yoktur. Kısaca, her ölüm bir beyin ölümüdür. Beyin ölümünün gerçekleştiğine Kardiyoloji, Nöroloji, Nöroşirurji ve anestezi uzmanlarından ikisi onay verir. Beyin ölümü gerçekleşen şahıs, aile onay verdiği takdirde organları alınır ve vücut bütünlüğü bozulmadan aileye teslim edilir. Alınan organlar ulusal koordinasyon sistemi ile belirlenen hastaya nakil gerçekleştirilir. Nakilde tıbbi aciliyet, doku uyumu ve mesafe önem teşkil eder. Herhangi bir ırk,cins ayırımı yapılması söz konusu değildir.

 

KIRIKKALE 62’İNCİ SIRADA

Ülkemizde böbrek nakillerinin %70 ‘inin canlıdan, %30’unun kadavradan gerçekleştirildiğine işaret eden İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, doğudan batıya gidildikçe bağış oranının arttığını, Kırıkkale’nin organ bağışında 62. sırada olduğunu söyledi. Güngüneş “Diyanet işleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu; 06.03.1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile herhangi bir maddi çıkar söz konusu olmaksızın, organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. 18 yaşını doldurmuş ve akli melekelere sahip her birey organ bağışı yapabilir. Organ bağışınızı size en yakın hastaneye, ehliyet alırken Emniyet Müdürlüğü’ne ya da İl Sağlık Müdürlüğü’ne yapabilirsiniz” sözlerinde bulundu.

 

GENÇLER BİLİNÇLİ

Kurulan stantta gün boyunca halka bilgilendirmeler yapıldığına ve organ bağışlamanın önemine dikkat çeken İl Sağlık Müdür Yardımcısı Adem Yeni ise, “Organ Bağış Haftası kapsamda bir haftalık bir eğitim programımız vardı. Son iki gündür de organ bağışını insanlara alıştırmak için kampanya tarzında bilgilerini alıyoruz. Onların organ bağışında bulunması için teşvikte bulunuyoruz. Eğer soruları varsa onların cevaplarını veriyoruz. Üniversite öğrencilerinden yoğun ilgi oluyor. Genç kesim organ bağışına olumlu yaklaşırken, maalesef yanlış bilgilendirmekten dolayı belli yaşın üstündeki insanlar pek talep göstermiyor” dedi.


   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Şevket ÖZSOY
Fazlı GÜVENTÜRK
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ekim 2018 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net