17 Ekim 2018 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız
   Bu haber 342 kez okunmuştur.
14 Kasım 2017 Salı 15:57:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle yapmış olduğu açıklamada 2017 yılı temasının Kadınlar ve Diyabet olduğunu, bu yılki sloganın ise ‘Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız’ olduğunu açıkladı.

KENDİ KENDİNE TEDAVİ

İl Sağlık Müdürü Güngüneş konu hakkında, “Diyabet riski taşıyan veya diyabet ile yaşayan tüm kadınlar için ekonomik ve ulaşılabilir diyabet tedavisi, diyabet eğitimi ve kendi kendine diyabet yönetimi eğitiminin önemini teşvik etmek suretiyle Tip 2 diyabet ile mücadele kapasitesini güçlendirmektir” dedi.Diyabet hastalığına yakalanmış 199 milyonun üzerinde kadın bulunduğunu, bu rakamın 2040 yılına kadar 313 milyona yükseleceği tahmin edildiğine dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, Sayıları dünya çapında 60 milyonun üzerinde olan diyabetli her beş kadından ikisi üreme çağında olduğunu, diyabetin küresel olarak kadınlarda 9’uncu ölüm nedeni ve yılda 2,1 milyon ölüme neden olduğunu söyledi. Güngüneş “Tip 2 diyabetli kadınlar, diğer kadınlara göre 10 kat daha fazla koroner kalp hastalığı geçirmektedir. Tip 1 diyabetli kadınların erken düşük yapma ve sakatlığı olan bebek sahibi olma riski vardır” sözlerinde bulundu.

30 YAŞIN ALTINDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Güngüneş “Dünyada her yedi doğumdan biri gebelik diyabetinden etkilenmektedir. Uluslararası Diyabet Federasyonu 2015 yılında 20.9 milyon (%16.2) canlı doğumun gebelikte yüksek kan şekeri düzeyi ile gerçekleştiğini tahmin etmektedir. Gebelik diyabeti öyküsü olan kadınların yaklaşık olarak yarısında 5 ila 10 yıl sonrasında Tip 2 diyabet gelişmektedir. Gebelikte yüksek kan şekeri görülen vakaların yarısı 30 yaşın altındaki kadınlardır. Gebelikte yüksek kan şekeri düzeyi, anne bakımına erişimin genelde sınırlı olduğu düşük ve orta gelirli ülkelerde olmaktadır” dedi.Sözlerinin devamında “Tip 2 diyabet vakalarının yüzde 70’i sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek önlenebilir. Yetişkinler arasındaki erken ölümlerin yüzde 70’i büyük oranda ergenlik çağında başlayan davranış ve alışkanlıklardan kaynaklanmaktadır. Kadınlar; anneler olarak, çocuklarının uzun vadeli sağlık durumu üzerinde büyük etkiye sahiptir. Araştırmalar annelere fırsat verildiğinde; annelerin çocuk sağlığı ve beslenmesi ve eğitimi için daha fazla kaynak ve zaman ayırdığını göstermiştir. Kadınlar evde beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarının kapılarını açanlardır ve bu nedenle ev ve ev dışındaki yanlış yaşam tarzı alışkanlıklarını önleme potansiyeline sahiptir” şeklinde konuştu.

 


   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Şevket ÖZSOY
Fazlı GÜVENTÜRK
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ekim 2018 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net