10 Aralık 2018 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırımda milli değerler yok ediliyor
   Bu haber 3695 kez okunmuştur.
09 Ocak 2018 Salı 16:12:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale Türkleri Yardımlaşma Derneği Kırıkkale Şubesi Yönetimi, Ruslar tarafından Kırımda milli varlıkların tahrip ve yok ediği söyledi.

GEÇMİŞDEDE YAPTILAR  

Kırıkkale Türkleri Yardımlaşma Derneği Kırıkkale Şubesi Başkanı Yılmaz İdik,  “Kırım Tatarlarının tarihî ana vatanı Kırım’ın işgalinden bugüne işgalciler tarafından başlatılan baskı ve zulüm artarak devam etmektedir. Kırım’daki soydaşlarımıza yönelik olarak işgalcilerin sözde emniyet ve yargı makamlarınca yürütülen baskı uygulamalarına geçen üç yıldan fazla süre içinde millî varlıkların tahrip ve talanı da eklenmiştir. “İşgalden sonra geçen süre içinde Kırım’daki müzelerde bulunan antik İskit Hazinesi, Ayvazovskiy Müzesi’ndeki çok değerli tablolar ve benzeri pek çok eser işgalcilerce kaçırılarak Moskova’ya götürülmüştür. Çarlık ve Sovyetler Birliği döneminde Kırım Tatarlarına ait camiler ve medreseler gibi pek çok eser zaten yok edilmişti. Bugün de Rusya Federasyonu Kırım’da Kırım Tatarları tarafından inşa edilmiş eserleri yok etme, Kırım’daki Türk-İslâm varlığının izlerini silme çalışmalarına devam etmektedir.”dedi.

 

SİLİNMEK İSTENİYOR

İdik, “Türk-İslâm saray mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Kırım Bahçesaray’daki Hansarayı’nda Rusya Federasyonu tarafından başlatılan sözde restorasyon çalışmaları görüntüsü altında Kırım Hanlarına yüzlerce yıl yuva olmuş, işgale kadar da Millî Müze olarak hizmet vermiş Hansaray yok edilmekte, karakteristik niteliği ve eserin millî yapısı silinmeye çalışılmaktadır. Kırım’da Rusya Federasyonu tarafından yürütülmekte olan tarihi yok etme çalışmalarının bir an evvel durdurulması, konunun dünya kamuoyu ve milletlerarası kuruluşlar nezdinde en üst düzeyde duyurularak gerekli tedbirlerin alınması hususunda başta devlet büyüklerimiz olmak üzere tüm kamuoyuna saygılarımızla duyururuz. “ şeklinde konuştu.         

 

TOPKAPI SARAYININ BENZERİ

Kırım hanlarının sarayı olan Hansaray, Bahçesaray şehrinde bulunmaktadır. Bahçesaray, 1530 - 1783 yılları arasında Kırım Hanlığı’na başkentlik yapmıştır. Günümüzde saray dünyanın dört bir yanından gelen yılda yaklaşık 200.000 ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ayrıca güney-doğu Avrupa’da Türk-İslam kültürünün bir abidesi olarak özel bir öneme sahiptir.

Görenlerin "Tatar El Hamrası" diye nitelendirdiği Hansaray, birbirine bağlı fakat farklı zamanlarda inşa edilmiş binalardan meydana gelen büyük bir komplekstir. Topkapı sarayının küçük ama zarif bir benzeri gibidir. 16. yy'ın başlarında (1503'te) Kırım Hanı I. Mengli Giray Han döneminde inşasına başlanan Hansaray, müteakip hanlar tarafından da genişletilerek bugünkü ihtişamlı haline kavuşmuştur. Yapımında İran'dan, Anadolu'dan ve İtalya'dan ustalar ile Rus ve Ukraynalı köleler çalışmıştır. Saray, genel görünüm olarak Osmanlı saraylarından, özellikle de Topkapı Sarayı'ndan belirgin izler taşımaktadır. Bunda İstanbul'da yetişen Kırım Hanlarının geri döndüklerinde İstanbul'da gördüklerini Hansaray'da uygulatmaları etkili olmuştur.


   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
yılmaz qırımlı idik  -  09-01-2018 - 23:28
Kırım Tatar tarihinin eşsiz anıtı olan Hansaray’da yapılan yasa dışı ve sarayı tahrip edici çalışmaları Kırım Türkleri Kırıkkale şubesi yönetim Kurulu olarak şiddetle kınıyoruz ve Bahçesaray Tarih ve Kültür Milli Parkı’na bağlı olan Hansaray’da yapılan sözde restorasyon çalışmasını tüm insanlığa şikayet etme çağrısı yapıyoruz.
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Gökkaya
Fazlı GÜVENTÜRK
Şuayip Bütün
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Aralık 2018 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net