10 Aralık 2018 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yüzde 5’lik baraj hedeflerimizin arasında
   Bu haber 5589 kez okunmuştur.
10 Ocak 2018 Çarşamba 16:28:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Yeni kurulan bir parti olarak kendilerinin seçim barajı düşürülsün gibi bir talepleri olmadığını söyleyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yüzde 5’lik baraj sisteminin parti hedeflerinin arasında olduğunu dile getirdi.

Kırıkkale’de yeni kurulan İYİ Parti’nin İl Binası’nın açılışı yapıldı. Zafer Caddesi üzerinde bulunan il binasının açılına katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i çok sayıda partili karşıladı. Açılış sırasında konuşan Akşener, “Bir yola çıktık, bu yol batıda Cumhuriyet Halk Partisi’yle Adalet ve Kalkınma Partisi arasına sıkışmış, güney doğuda Adalet ve Kalkınma Partisi’yle PKK arasına sıkışmış seçmene bu aziz millete kuvvetli bir alternatif, düzgün bir seçenek oluşturmak amaçlı bir siyasi parti kuruluşunu milletimiz bizden istedi ve bizde bu yola çıktık. ''diye konuştu.

HERKESİ SEVEN BİR DEVLET ANA VAAT EDİYORUZ

Akşener açıklamasının devamında "Adalet vaat ediyoruz, demokrasi vaat ediyoruz, bölüştüren değil barıştıran bir siyaset vaat ediyoruz. Yalan söylememeyi vaat ediyorum, hem şahıs olarak hem de partim adına size asla yalan söylememeyi vaat ediyorum. Sabah başka öğleden sonra başkayı izah etmek zorunda kesinlikle kalmayacaksınız. Hem seven hem döven bir devlet baba yerine herkesi seven bir devlet ana vaat ediyoruz.” dedi.

BAHÇELİ’NİN İSTEDİĞİ TÜRDEN YAPMAZ

Son günlerde tartışılan başkanlık sistemi uyum yasalarına yönelik Meral Akşener, “Henüz bu uyum yasalarına yönelik, ne düşünüldüğüne dair bile bir bilgimiz yok. Sadece öngörüde bulunabiliriz. Ben Erdoğan’ın barajı düşüreceğini düşünmüyorum. Çünkü bir Saadet Partisi faktörü girer devreye, bir diğeri de güney doğuda HDP ve büyükşehirlerdeki HDP’ye giden oylarla alakalı. Bunu matematik olarak söylüyorum. MHP ile ittifak yapar fakat Bahçeli’nin istediği türden yapmaz. Biz programımıza Türkiye Milletvekilliği kavramını koyduk ve baraj hedefimizde yüzde 5, temsil kabiliyeti herkeste olsun diye. Geçmişte o yüzde 10’luk baraj meselesi başka saiklerle konmuştu.''

BİR ORTAM OLUŞMASI SAĞLAMAK HEDEFLERİMİZİN ARASINDA

"Artık o saiklere de ihtiyaç kalmadı. Dolayısıyla alandaki siyasi görüşlerinin temsili açısından faydalı görüyorum bu hedefimizi. Türkiye Milletvekilliği meselesini Anayasa Mahkemesi iptal etmişti 95 yılında. Bir tercihimiz şu sebepten mesela yüzde 1’lik partiler var, bu Türkiye Milletvekilliğini de o siyasi partilere oy oranında dağıtmak, yani geniş alanda temsili ve istikrarı sağlayacak bir ortam oluşması sağlamak hedeflerimizin arasında.” diye konuştu.


   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Gökkaya
Fazlı GÜVENTÜRK
Şuayip Bütün
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Aralık 2018 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net