10 Aralık 2018 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de 2 Bin 800 Kişi Kadroya Geçiyor
   Bu haber 3102 kez okunmuştur.
11 Ocak 2018 Perşembe 16:46:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Çalışma ve İş Kurumu Kırıkkale İl Müdürlüğü ve Kırıkkale SGK İl Müdürlüğü Alt İşveren İşçilerinin Kamuya geçecek olan işçiler için İş Kur müdürlüğünde ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Çalışma ve İş Kurumu Kırıkkale İl Müdürü Arif Ay Kırıkkale'de toplam 2 Bin 800 kişinin kadroya geçeceğini söyledi.

BAZI ŞARTLARI TAŞIMALI

Arif Ay yaptığı açıklamada işçi bakımından geçiş için gereken şartları açıkladı. Ay, "Çalıştığı ihale personel çalıştırılmasına dayalı olmalı,Personel çalıştırılmasına dayalı ihale tanımı önemli,İhalenin tarafı olan idare geçiş düzenlemesi kapsamında olmalı,4/12/2017 itibariyle çalışıyor olmalı (doğum/hastalık/askerlik dahil),Emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmalı

657 sayılı Kanunda sayılan bazı şartları taşımalı,Türk vatandaşı olma, kamu haklarından mahrum bulunmama, kamu görevlisi olmaya engel suçtan  mahkum olmama,askerlik ile ilişiği olmama, görevini yapmasına engel akıl hastalığı olmama,''dedi.

 

HAK KAYBINA YOL AÇMAYACAKTIR

Ay açılamasının devamında , "güvenlik soruşturması,Feragat ve sulh sözleşmesi ile ilgili prosedür tamamlanmalı, Başvuru koşulları arasında yer alan feragat ve sulh sözleşmesi ile ilgili prosedür,

işçiler açısından herhangi bir hak kaybına yol açmayacaktır. Geçiş sürecinden sonra, işçilerin ilgili idarede çalıştıkları hizmet süreleri, 4857  sayılı İş Kanunu hükümleri çerçevesinde ödenecek kıdem tazminatına esas  toplam hizmet süresi ile yıllık izin sürelerinin hesabında dikkate alınacaktır.

Sürekli işçi kadrosuna geçmek istemeyen veya bu süreçte geçemeyen işçilere ise hizmet alım sözleşmeleri kapsamındaki hakları ödenecektir.''

 

YENİDEN BELİRLENECEKTİR

"Personel çalıştırılmasına dayalı ihale sözleşmeleri kapsamında “yıl  boyuncadevam etme şartı” hariç geçiş için gerekli diğer tüm şartları taşıyan işçiler,«en son hizmet alım sözleşmelerinde öngörülen dönem ve çalışma süreleriyle  sınırlı olmak üzere» çalıştıkları kamu idarelerinde geçici işçi ozisyonuna (mahalli  idare şirketlerinde işçi statüsünde geçici olarak) alınmaktadır. Kapsamdaki idarelerde geçişten önce alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek  Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek TİS»  sona erdiğinde; İşyerlerinin tescili  6356  sayılı Sendikalar  ve  Toplu  İş Sözleşmesi Kanunu’nun «İşkolları» başlıklı 4 üncü maddesine uygun hale getirilecektir.

Ücret ile diğer mali ve sosyal haklar, yeniden belirlenecektir.''dedi.


   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Gökkaya
Fazlı GÜVENTÜRK
Şuayip Bütün
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Aralık 2018 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net