16 Ocak 2019 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Savunma Sanayinin Üssü Yapacağız
   Bu haber 2608 kez okunmuştur.
13 Mart 2018 Salı 16:23:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Varlı'yla gazetemiz yazı işleri müdürü Ahmet Kala ve muhabirimiz Kemal Başol güzel bir söyleşide buluştu. Kırıkkale'nin ekonomisi ve Nisan ayında yapılacak seçimler hakkında bilgi veren Varlı, "Türkiye silah sanayinin merkeziydi, merkezi olarak kalacak inşallah. Silah OSB'yi ciddi anlamda doldurup faaliyete geçirirsek gerçekten savunma sanayinin üssü bir şehir yapacağız.''dedi.

SATIR BAŞLARI

Ahmet Varlı; Göç veren bir vilayet olmamıza rağmen biraz daha özel sektörde daha ciddi firmalarla bir canlanma var. 2 tane faal OSB'miz var. Yeni kurulan Silah OSB'mizle bu sayı üç'e çıkacak. Şehrimiz inşallah 60'lı 70'li sanayi şehri hürriyetine tekrar kavuşacak inşallah.

Ahmet Varlı: Silah OSB 500 hektarlık bir alanda 250'si bunun parsel kaydı olmakla beraber 64 parselden oluşan alt yapısı tamamen bitmiş elektriği, doğalgazı, kanalizasyonu , yağmur kanalı yolları kaldırımlarıyla şuanda tamamen yüzde 100 bitmiş şeklinde yatırımcısını bekliyor.

Ahmet Varlı; Biz sanayiyi üniversiteyle beraber üniversiteyle iç içe geliştirmeye çalışacağız. Burada da TSO olarak üzerimize ne düşüyorsa bunu yapmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki dönemlerde de inşallah daha etkin ve verimli şekilde iş dünyasıyla üniversiteyi bir arada tutmaya çalışacağız.

Ahmet Varlı; Kırıkkale firması olarak bizim 19 tane ihracat yapan firmamız var. Yıllık ihracat rakımımız 20 milyon dolar civarında. Tabi Kırıkkale'nin göç vermesi bizi üzüyor. Göçü tersine çevirebilmek içinde Kırıkkale TSO olarak üzerimize düşen herşeyi yapacağız. Biz iş dünyasının temsilcileriyiz.

Ahmet Varlı;Ticaret ve Sanayi odaları olarak amacımız sadece Kırıkkale için konuşmuyoruz. Bu TOOB'un genel prensibi üye memnuniyetine endeksli hizmet yapmak. Bizim Kırıkkale'de 2 bin 100'e yakın üyemiz var.

Ahmet Varlı;Memleketimizin istikbali için Afrin operasyonuna Kırıkkale TSO olarak son terörist kalana kadar bu operasyonun destekçisiyiz. Elimizden gelen herşeyi devletimizin yanında olarak yapmaya hazırız. İnşallah ordumuz oradan zaferle dönecektir

Ahmet Varlı;Aday olacak olmayı düşünen tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Önemli olan burada bu çıtayı yukarılara taşımak. Hizmet noktasında şehrimizin sanayisini tüccarına esnafına tüm vatandaşlarımıza en iyi hizmeti verebilme noktasında kim iyi se inşallah o olur. Tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum

  

Kırıkkale'yi ekonomik olarak nasıl görüyorsunuz?

Kırıkkale dinamik bir şehir aslına bakarsanız. Ülkeyle beraber ekonomide ki sıkıntıların yansımaları Kırıkkale'de de kendini gösteriyor. Hareketli ve genç bir nufüsümüz var. Çocukluğumuz döneminde Kırıkkale Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biriydi. 1989'da vilayet oldu. Biz 70'li ve 80'li yıllarda ki o güçlü hareketin devam edeceğini düşünüyorduk ama 89 yılında vilayet olduktan sonra şehir durağanlığa geçti. 2000'li yıllardan sonra tekrar hem özel sektörde hem kamu sektöründe ki hareketle tekrar canlanamaya başladı. Göç veren bir vilayet olmamıza rağmen biraz daha özel sektörde daha ciddi firmalarla bir canlanma var. 2 tane faal OSB'miz var. Yeni kurulan Silah OSB'mizle bu sayı üç'e çıkacak. Şehrimiz inşallah 60'lı 70'li sanayi şehri hürriyetine tekrar kavuşacak inşallah. Çalışmalarımızda bu yönde. Özellikle cephede kullanılan silahların milli ve değerli olduğuna dair açıklamalar yapılıyor. Biz şundan öğünüyoruz Türkiye silah sanayinin merkeziydi, merkezi olarak kalacak inşallah. Silah OSB'yi ciddi anlamda doldurup faaliyete geçirirsek gerçekten savunma sanayinin üssü bir şehir yapacağız.

Silah OSB Şuanda ne aşamada?

Silah OSB 500 hektarlık bir alanda 250'si bunun parsel kaydı olmakla beraber 64 parselden oluşan alt yapısı tamamen bitmiş elektriği, doğalgazı, kanalizasyonu , yağmur kanalı yolları kaldırımlarıyla şuanda tamamen yüzde 100 bitmiş şeklinde yatırımcısını bekliyor. Şuana kadar 6 tane arsa tahsisi yapıldı. Bizde Silah Osb Makine Kimya endüstrisi kurumu sanayi müsteşarlığı, Kırıkkale valiliği, Kırıkkale belediyesi ve Kırıkkale Ticaret ve Sanayi odası ortaklığıyla kurulan bir OSB'dir. Biz bu OSB'nin ortaklarından biriyiz. Hem karar verme hem de yönetiminde aktif  olarak bulunuyoruz. Nisan ayı içerisinde fabrika çalışmalarına başlanacak.Uzun vaade de 64 parselin tamamının dolması halinde ciddi anlamda savunma sanayine yönelik olacak. Bu hem MKE'yle beraber Türkiye'nin savunma sanayinde önemli yer tutacak bir OSB olacak. Gerçekten Kırıkkale silah adını veren şehir. Bu sloganı gerçekten de böyle olduğunu tüm Türkiye'ye ilan edeceğiz. Kendi milli silahlarımızla savunma sanayimize Kırıkkale olarak güç katacağız.

Kırıkkale Üniversiteyle çalışmalarınız ne durumda?

Kırıkkale Üniversitesi Türkiye'nin sayılı üniversitelerinden birisi. Hem öğrenci sayısı itibariyle hem fiziksel yapısı itibariyle. Üniversitenin içerisinde teknopark var. Burada da bizim ortaklığımız var. Biz TSO olarak üniversiteyle sanayiyi iş adamlarını bir araya getirme mücadelesi yapıyoruz. Biz sanayiyi üniversiteyle beraber üniversiteyle iç içe geliştirmeye çalışacağız. Burada da TSO olarak üzerimize ne düşüyorsa bunu yapmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki dönemlerde de inşallah daha etkin ve verimli şekilde iş dünyasıyla üniversiteyi bir arada tutmaya çalışacağız.

Kırıkkale'nin göç alması için çalışmalarınız var mı?

Bu göç verme meselesi sadece Kırıkkale'nin meselesi değil. 1950 yıllarda köyden kente bir göç vardı. Yani köyden kasabaya kasabadan ilçeye ilçeden kente gibi bir akış vardı. Son yıllarda bu büyükşehirlere gibi bir akıma döndü. Anadolu'daki illerin bir çoğu da zaten göç veriyor. Yani büyük şehirlere doğru bir akım var. Bu büyük şehirleri de yaşanmaz hale getiriyor. Tabi Kırıkkale'nin göç vermesi bizi üzüyor. Göçü tersine çevirebilmek içinde Kırıkkale TSO olarak üzerimize düşen herşeyi yapacağız. Biz iş dünyasının temsilcileriyiz. Özellikle özel sektör imalat sanayi üzerinde çalışmalarımız olacak ki bu OSB'lerle olacak. Amaç sanayiyi geliştirerek nüfusu tekrar şehrimize çekebilmeye çalışmak. Bu sanayiyle olacak bir işte değil. Tarım alanında, hayvancılık alanında da gelişmemiz lazım. Kızılırmak'ı kullanarak  sulu tarıma tarımı iyi kullanmamız lazım. Kırıkkale TSO olarak hükümetimizin yetkililerini zaman zaman ilimize davet edip bilgi verdiriyoruz. Biz ihracat anlamında çok ileri bir seviyede il değiliz. İhracat rakamlarımız aslında düşük olmamakla beraber ihracat yapan firmalarının bir çoğunun vergi kayıtlarının bizde olmadığı için ihracatımız düşük görünüyor. Tüpraş'ın rafinerisinin biri bizde olmasına rağmen ihracat rakamları bizde gözükmüyor. MKE'nin ihracat rakamları bizde gözükmüyor. Bu netice itibari ile ülkemizin ihracatı önemli. Şehrimizde ihracat yapan özellikle sanayiye ve teknolojiye ihracat yapan firmaları desteklemek için herşeyi yapıyoruz. Kırıkkale firması olarak bizim 19 tane ihracat yapan firmamız var. Yıllık ihracat rakımımız 20 milyon dolar civarında. Kendi firmam 2017 yılı itibariyle ihracata başladı. Mutfak dolabı kapağı ihraç ediyoruz. Türkiye'de 60 vilayete iş yapıyoruz. Ayrıca Kuzey Irak, Suudi Arabistan, BAE ihracat yaptık.

Ticaret odasının kaç tane üyesi var. Üyelerin sizden isteği nedir?

Ticaret ve Sanayi odaları olarak amacımız sadece Kırıkkale için konuşmuyoruz. Bu TOOB'un genek prensibi üye memnuniyetine endeksli hizmet yapmak. Bizim Kırıkkale'de 2 bin 100'e yakın üyemiz var. Üyelerimize verdiğimiz hizmet üyelerimizin sicillerini biz tutuyoruz. Şimdi devlet bize bir takım hükümlülükler verdi. Şirket kurulmalarını artık Ticaret odaları yapıyor. Ulaştırma bakanlığının vermiş olduğu K belgelerini Tso olarak biz veriyoruz. İhracat'ta menşey belgelerini biz veriyoruz. Sanayicilerimizin imalatçılarımızın kapasite oranları TSO'da düzenlenir. Mahkemelere bilir kişi tahin etme noktasında bizim listelerimizden bilirkişilerini seçiyorlar. Bizim birinci hedefimiz önce üyemize hizmet etmek. Biz üyeyle beraber var olan bir kurumuz. Daha sonrada şehrimizin bütün sıkıntılarında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Afrin operasyonu ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Bu operasyonda vefat eden şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Memleketimizin istikbali için Afrin operasyonuna Kırıkkale TSO olarak son terörist kalana kadar bu operasyonun destekçisiyiz. Elimizden gelen herşeyi devletimizin yanında olarak yapmaya hazırız. İnşallah ordumuz oradan zaferle dönecektir. Netice itibariyle bu silahlı operasyon ben en az zaiyatla Türkiye Cumhuriyeti devletinin çıkarlarını en yukarda olarak tutarak terörü hezimete uğratarak ordumuzun oradan döneceğine inanıyorum.

Nisan ayında Kırıkkale Ticaret ve Sanayi odasının seçimi var diğer adaylara neler söylemek istersiniz?

Aday olacak olmayı düşünen tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Önemli olan burada bu çıtayı yukarılara taşımak. Hizmet noktasında şehrimizin sanayisini tüccarına esnafına tüm vatandaşlarımıza en iyi hizmeti verebilme noktasında kim iyi se inşallah o olur. Tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Hem meclis üyesi adayı olan hem de yönetim kurulu başkanlığına aday olacak arkadaşlarıma başarılar diliyorum. İnşallah seviyeli düzgün bir yarış olur.Bu yarışı da olgunlukla bitireceğimize inanıyorum.

Özgeçmişinizi bize anlatır mısınız?

1968 Kırıkkale doğumluyum. İlk orta liseyi Kırıkkale'de bitirdim. Edirne Mimarlık fakültesi 1991 mezunuyum. 1992'den beri Ticaret ve Sanayi odasının üyesiyim. Evliyim. 2 tane çocuğum var. İnşaat işiyle uğraşıyorum. 2 tane şirketim var,Organize sanayide mutfak dolap kapakları üreten bir firmam var. 2017 itibariyle de ihracat yapmaya başladık. Kırıkkale'de yaşayan Kırıkkale'de iş yapan Kırıkkale'de vergi veren bir firmanın sahibiyim. 2013'deki seçimde yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak göreve gelmiştim. 2016 ekim'den beri yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktayım. Daha önce belediye meclis üyesi olarak 2004-2009 yılları arasında belediye meclis üyesi olarak belediyede görev yaptık. Bir takım derneklerde vakıflarda geçmişte yöneticilik yapmıştım. Şuan itibariyle de Kırıkkale Ticaret ve Sanayi odası başkanı olarak yeni dönemde de tekrar aday olarak yola çıkıyorum.
   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Hakan Öztürk
Şevket ÖZSOY
Seyfettin Çetiner
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ocak 2019 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net