19 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Öğrenciler Başbuğ için Mevlid okuttu
   Bu haber 4079 kez okunmuştur.
04 Nisan 2018 Çarşamba 23:57:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Milliyetçi Hareket'in lideri ve Türk siyasetinin önemli isimlerinden Başbuğ Türkeş, ölümünün 21. yılında Kırıkkale Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından yeni mahalle Mimar Sinan Camisinde düzenlenen mevlid-i şerifte dualarla anıldı.

VATAN SEVDALISI                                             

Düzenlenen mevlid programında  Başbuğun bozkurt gençleri Başbuğ Alparslan Türkeş'e layık bir anmadan sonra namaz çıkışında ve okulda lokum dağıttılar. Daha sonrasında cami çıkışından okula kadar ellerindeki bayraklarla saygı yürüyüşü yapıp derslerine girdiler. Öğrencilerle beraber yürüyüşe katılan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Mustafa Meydan yapmış olduğu açıklamada "Rahmetli Bağbuğ, 80 yıllık hayatını Türklük şuuruna, İslam ve ahlak değerlerine adamış olan ve yaşadığı döneme damga vuran bir vatan sevdalısıydı. Ömrünü milletine adamış, hayatı bu uğurda çile ve mücadelelerle dolu geçmiştir. Tuzaklara karşı milli şuurun, yıkıma karşı dik duruşun, teslimiyete karşı milliyetçi onurun simgesi olmuştur." dedi.

MİLLİ HEYECAN

MHP’nin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in vefatının 21. yılında konuşan bazı mahalle sakinleri,   “Türkiye'nin meseleleri karşısında dile getirdiği akılcı, kalıcı, milli ve isabetli çözüm önerileri hala geçerliliğini korumaktadır. O Türk'ün nefes aldığı her yerde milli heyecan, Türk-İslam ülküsünün yılmaz savunucusu olarak fikir ve hareketimize istikamet vermiştir. İlhamını Türk milletinin engin ferasetinden almıştı, ufkunu milli bir ruhla çizmişti. Mazlumlara umut, zalimlere korku, dosta güven, düşmana karşı amansız bir mücadelenin simgesi olan milliyetçi ülkücü harekete liderlik yapmıştı. Dün, bugün ve yarın arasında muazzam bir gönül köprüsü kuran, ömrünü Türk milletinin istikbaline adayan siyaset ve devlet adamıydı. Onun ufkunu dün ile sınırlamak büyük bir kayıp, bugün ile sınırlı tutmak haksızlıktır. Kendisi yarınlara uzanan meşale, geleceği aydınlatan umuttur. Türk siyasetine uzlaşma aşılamış, milli birlik ve beraberliğin can suyu olmuş, tehditlere karşı bekanın yanında olmuştur. Bugün taraflı tarafsız birçok insan tarafından takdir toplayan merhum Türkeş'in fikirleri Türk milletinin birliği, Türkiye'nin dirliği için çok ciddi mesajlar vermektedir. 1944 yılından 1997 yılına kadar uzanan meşakkatli yolculuğun bunun ispat ve ilanı, bizim ise vefa duymaktan imtina etmeyeceğimiz şerefli mazimizdir”  dedi.

BİZDE VARIZ

Mahalle sakinleri, “Merhum Başbuğumuz hiçbir zaman kolay bir başarı vaat etmemiş, menfaat tekliflerine, tehditlere boyun eğmemişti. Biz de aynısını yapıp önümüze bakacağız, mücadelemizi yüksek bir şuurla sürdüreceğiz. Bölünmeye, bölücülüğe, bozgunculuğa ne pahasına olursa olsun karşı çıkacağız. Milliyetçilik diyecek, bin yıllık kardeşliğimizi hem yaşayıp hem de yaşatacağız. Ülkücülük diyecek, Türk milletine mensubiyet bilinciyle istiklal ve istikbal haklarımızı imanla, fedakarlıkla savunacağız. Ahlakçılık diyeceğiz, milli ve manevi değerlerimizi koruyacağız. Hürriyetçilik ve şahsiyetçilik ilkesi ile yürüyecek, toplumculuk ile bütünleşecek, köycülük ile milletin efendilerini kalkındıracak, endüstri ve teknikçilik ile çağın standartlarının üzerine çıkacağız” açıklamasını yaptı.

 

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
Yener Kazan
Meryem Avcı
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net