17 Şubat 2019 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Tarihin İzinde Balkanlar
   Bu haber 697 kez okunmuştur.
11 Temmuz 2018 Çarşamba 16:18:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Türk Eğitim Sen Kırıkkale Şubesi Tarihin İzinde Balkanlar sloganıyla Balkanlara çıkarma yaptı. Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Yüce Karabacak, "Atalarımızın Balkan coğrafyasında bıraktığı izlerin onuru; vatanımıza ve memleketimize gelmenin sonsuz mutluluğunu bir ömür boyu yaşayacağız.''dedi

GEÇMİŞİMİZİN AYAK SESLERİYDİ

Karabacak, "Türk Eğitim Sen Kırıkkale Şubesi olarak sendikacılığın gerektirdiklerini yıllardır  en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.Önceliğimiz her zaman  üyelerimizin bütün sorunlarında yanlarında olmak ve  büyük bir aile oluşumuzun şuuruyla hareket etmekteyiz .Bunlarla birlikte sendikacılığın sadece hak aramak olmadığını bilerek ,sendikamızın eğitim ve sosyal yönünü de en iyi şekilde ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu amaçla Türk Eğitim Sen ailesi için geleneksel hale gelen gezilerimize bir yenisini ekleyerek bu seneki gezimizi “Tarihin İzinde Balkanlar” sloganı ile organize ettik.Kırıkkale’de bir ilki gerçekleştirdik . Hele hele bunun Kırıkkale’nin yerli ve milli bir firması olan Yücekan Turizm ile organize etmemiz takdire şayandır diye düşünüyoruz. Hepimizin bildiği gibi bu tür büyük, uzun süreli organizasyonların salahiyeti için biz de aylardır yoğun bir şekilde çalıştık. 2 Temmuz Pazartesi günü Kırıkkale Cumhuriyet Meydanında iki otobüs katılımcı ile başladı gezimiz. 3 Temmuz Salı günü Yunanistan’ ın Kavala şehrini ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ün doğduğu evin bulunduğu Selanik  şehrini gezdik.Oradan Makedonya’nın UNESCO tarafından 1979′ da dünya mirasları listesine alınan Ohrid (Ohri) şehrini ,tarihi ve turistik yerlerini ve  Osmanlı Mahallesini gördük.Ertesi gün Arnavutluk’ un başkenti Tiran şehrinin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ederken,burada Ethem Bey Camiini,Tarihi saat kulesini ve İskender Bey Meydanı adeta geçmişimizin ayak sesleriydi.Arkasından Karadağ’ın başkenti Podgoriça’ya geçtik buradaki Osmanagiç Camii gerçekten görülmeliydi.''dedi.

 

BİR ÖMÜR BOYU YAŞAYACAĞIZ

"Niksiç Şehrini de unutmayalım.Tüm katılımcılarımızın dört gözle beklediği Bosna Hersek günümüz ise tek kelimeyle muhteşem Blagy (Alperenler)tekkesini ziyaretle başladı.Sarı Saltuk ve Aşık Paşa nın türbelerinin bulunduğu bu muhteşem  mekan tüm yorgunluğumuzu unutturdu.Mostar Köprüsü ve şehri arkasından Bosna Hersek ise bizleri mutluluk gözyaşlarına boğdu. Bir kez daha geçmişimizle milletimizle ve devletimizle  gurur duyduk.Bosnalılarla Türkçe sohbetlerimizde Türkiye’nin arkalarında olmasının onlara verdiği güce şahit olduk.1995 yılındaki savaşın izlerini görünce gözlerimize inanamadık.Baş çarşıyı gezerken kendimizi İstanbul’da hissettik.Akşam namazını Gazi Hüsrev Bey Cami’inde kılmanın verdiği iç huzur çok başkaydı.Ertesi gün Osmanlı’nın meşhur şehirlerinden olan Sırbistan’ın Belgrad şehrine geldik.Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde  156 caminin olduğunu yazdığı şehirde sadece Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış olan Bayraklı Cami’nin ayakta kalmasına üzülüp  etkileyici .şahane parklara ve tarihi alanlara sahip  Sırpların ‘’Kalemegdan’’ dedikleri Belgrad Kalesinden , Sava ve Tuna nehirlerinin birleşimini izledik. Geçmişimizin izlerini ziyaret etmekten ayrılmanın hüznü, Belgrad’ın yağmuru bizim gözyaşlarımızla karışarak Bulgaristan’ın Sofya şehrine getirdi.Gezimizin son gününü de burada geçirdikten sonra ülkemize doğru yola çıktık.‘’ Tarihin İzinde Balkanlar ‘’ adını verdiğimiz ve bu sloganla  yola çıktığımız gezimiz Atalarımızın bize bıraktıkları maddi ve manevi mirasların değerini bilmek ve bu mirasa sahip çıkmamız gerektiğini bize bir kez daha hatırlattı.Türk’ün bükülmez iradesinin ve bütün cihana yaymaya çalıştığı hoşgörü ve adaletin izlerini takip ederek Atalarımızın Balkan coğrafyasında bıraktığı izlerin onuru; vatanımıza ve memleketimize gelmenin sonsuz mutluluğunu bir ömür boyu yaşayacağız.''dedi.

 


   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Murat Karadağ
Kırlangıçoğlu Oktay
Hakan Gökkaya
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Şubat 2019 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net