21 Şubat 2019 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
MEB 100 Günde Ne Yapmalı?
   Bu haber 3575 kez okunmuştur.
06 Ağustos 2018 Pazartesi 16:26:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale Eğitim Sen Şube Başkanı Yüksel Şahin Milli Eğitim Bakanlığının 100 günde ne yapmasını gerektiğini ve açıkladı. Şahin, "Ortaöğretime geçiş sisteminden kaynaklı mağdur olan yüz binlerce öğrencinin mağduriyetini giderebilir.''dedi.

KADROLU OLARAK İSTİHDAM EDİLMELİDİR

Şahin, "Akademik eğitim veren okulların kontenjanlarını artırabilir; tercihlerde okul türü ve tercih sayısına getirilen sınırlama kaldırılarak, öğrencilere yeniden tercih hakkı verilebilir.Ağustos 2018 tarihinde yeni kabinenin 100 günlük faaliyet hedefleri kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan açıklamanın bir bölümünde de eğitim  alanında yapılması planlananlar, hedefler ifade edildi. Hedeflenenlerin acil çözüm bekleyen, adım atılması gereken konulardan uzak,soyut ve sonuçlarının gözlemlenmesinin zor olan alanlardan seçildiğini ifade etmek gerekmektedir. Açıklamanın en dikkat çekici  ve aynı zamanda da tam olarak anlaşılamayan bölümü 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı ile ilgili olan bölümüydü. Söz edilen şu an evraklarını teslim etmekte olan, ataması yapılmış olan öğretmenler mi? Yoksa, ayrıca 20 bin öğretmen daha mı atanacak? Kısa sürede bu konunun  kavuşması ve atamaların da en kısa sürede kadrolu olarak yapılması gerekmektedir. Yeni öğretmen alımlarında mülakat yönteminin kullanılması eşitsizlikler ve haksızlıklar üretmektedir. O nedenle mülakat ile öğretmen alımına son verilmeli, tüm öğretmenler kadrolu olarak istihdam edilmelidir.''

 

TÜM ÖĞRETMENLER KADROLU ATANABİLİR

"30 bin okula polis görevlendirilmesi ise eğitim alanında yaşanan şiddet olaylarının sadece güvenlik bakış açısı ile değerlendirilmesinin bir sonucudur. Böyle bir yaklaşım şiddeti doğuran, besleyen ve büyüten koşulları, sosyo-politik iklimi, kültürel örüntüyü yok saymaktadır. Oysa sorun sadece güvenlik boyutunu çoktan aşmıştır.Diğer hedeflerinde, meslek liselerinde olduğu gibi, yukarıda sayılanlardan farklı özellikleri yoktur. MEB aslında açıklanan hedeflerle bizlere sorunların çözümü için adım atmayacağı ve yapısal sorunların çözümüne dair  bir yaklaşımın olmadığını ifade etmektedir. Oysa 100 gün içerisinde MEB bunları yapabilir:Ortaöğretime geçiş sisteminden kaynaklı mağdur olan yüz binlerce öğrencinin mağduriyetini giderebilir. Akademik eğitim veren okulların kontenjanlarını artırabilir; tercihlerde okul türü ve tercih sayısına getirilen sınırlama kaldırılarak, öğrencilere yeniden tercih hakkı verilebilir.Ortaöğretime geçiş sistemi kaldırılarak, tüm öğrencilerin istediği okul türü ve okulda eğitim almasının koşullarını oluşturacak çalışmalar başlatılabilir.Öğretmen alımlarında mülakat kaldırılarak, tüm öğretmenler kadrolu atanabilir.''

 

             GÖREV YERLERİNE İADE EDİLEBİLİR         

"Eş durumundan dolayı atama hakkını kullanamayan sözleşmeli öğretmenlere eş durumu atama hakkı verilebilir.Atama  bekleyen öğretmen arkadaşlardan gerekli sayıda atama yapılabilir.Tüm eğitim çalışanlarına 3600 ek gösterge verilebilir.Proje okul uygulamasına ve okulların nitelikli-niteliksiz olarak ayrılmasına on verilebilir.Öğretim programlarının bilimsel ölçülere göre yeniden hazırlanmasına dönük çalışmalar başlatılabilir.Dini dernekler ve vakıflar ile yapılan protokoller iptal edilebilir.Eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde liyakatı esas alan bir sisteme geçilebilir.Çocuk işçiliğinin önlenmesine dönük tedbirler alınarak, tüm öğrencilerin örgün eğitim içerisine alınmasına dönük çalışma başlatılabilir.Özel okullara teşvik uygulamasına son verilerek, eğitime ayrılan bütçe artırılabilir.Haklarında her hangi bir soruşturma olmayan ihraç eğitim emekçileri işlerine iade edilebilir.Hizmetin gereği olarak değil de cezalandırma yaklaşımı ile sürgün edilen eğitim emekçileri eski görev yerlerine iade edilebilir.''dedi.


   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Şevket ÖZSOY
Murat Karadağ
Hakan Gökkaya
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Şubat 2019 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net