24 Mayıs 2019 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Pakdemirli'ye Önal'dan Sorular
   Bu haber 1366 kez okunmuştur.
11 Ekim 2018 Perşembe 16:14:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale CHP Milletvekili Ahmet Önal, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı yazılı dilekçe verdi. Önal Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye 11 maddelik soru sorarak cevap beklediğini söyledi

GÖZLEMLEMEKTEYİZ

 

Önal, "Ülkemiz ekonomisi ve üretimine katkı sağlayan çiftçilerimizin sorunları her geçen gün daha artmaktadır. Çiftçiler uygulanan yanlış ve yanlı tarım politikaları sebebiyle zarar görmekte borçlanmakta ve borçların altından kalkmak için topraklarını, tarımsal alet ve makinelerini elden çıkarmak zorunda kalmaktadırlar. Tarımsal kredi faizleri yüksektir. Hayvancılık sektöründe üretim girdilerinin yüksek, oluşu nedeniyle aldığı tarımsal kredileri ödeyemediği için çiftçilerimiz icralık olmaktadırlar. Mazot, elektrik, yem gibi girdi fiyatlarının yüksekliği çiftçimiz olumsuz etkilenmektedir. Bu yüzden bir çok çiftçimizin borç batağında olduğunu basın ve medya organları aracılığı ile gördüğümüz gibi bölge ziyaretlerimizde çiftçimizden gelen şikayetlerle de gözlemlemekteyiz.''dedi.

 

İŞTE CEVAPLANMASI GEREKEN SORULAR

Bu bağlamda;  2001, 2007, 2014, 2017 ve Ağustos 2018 itibariyle çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olarak hayvancılık yapan çiftçi sayısı nedir?  Aynı yıllar için BAĞ-KUR’a pirim borcunu ödeyemeyen çiftçi sayısı nedir?  Aynı yıllarda kaç çiftçi borç yapılandırma talebinde bulunmuştur? Bu borçların ne kadarı yapılandırılmıştır?  Bu yıllarda Kırıkkale İlinde küçük ve büyükbaş hayvan sayıları nedir?  Büyük ve küçükbaş hayvan üreticilerimize bu yıllar içerinde ne kadar kaynak ayrılmıştır?  Kaynak ayrılmış ise hangi kalemlerde ne şekilde kullanılmıştır?  Bu yıllarda yurtdışından ne kadar ithal canlı hayvan getirtilmiştir?  Yıllar itibariyle hangi ülkelerden canlı hayvan getirilmiştir? Büyük ve küçükbaş olmak üzere sayısal dağılımı nedir?  Bu durumun yerli üreticiye birim fiyatta maliyeti nedir?  Canlı hayvan yetiştiriciliğinde bir azalma söz konusu mudur? Azalma olmuş ise bunun nedenleri nelerdir?  2017 yılında saman ithal etmek zorunda kalan iktidar bu yıl da benzer uygulamaya gidecek midir? Bu konuda yapılan bir çalışma var mıdır? Var ise bu çalışmalar nelerdir? Bir çalışma yok ise yapılması planlanmakta mıdır?

 


   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Fazlı GÜVENTÜRK
Şevket ÖZSOY
Şuayip Bütün
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  23 Mayıs 2019 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net