22 Mayıs 2019 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Karbonmonoksit Zehirlenmesine Dikkat
   Bu haber 388 kez okunmuştur.
07 Aralık 2018 Cuma 15:26:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Tiftikçi, kış aylarında yaşanan soba zehirlenmelerine karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu. Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Tiftikçi, vatandaşları telafisi olmayan sonuçların olmaması için uyarıda bulundu. Konu hakkında İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Tiftikçi "Ülkemizde yaşanan soba zehirlenmeleri en sık görülen karbonmonoksit gazı zehirlenmesidir. Bu nedenle halkımızın bu konuda bilgilendirilmesi halk sağlığı açısından önem arz etmektedir” dedi.

BANYO ZEHİRLENMELERİ OLARAK BİLİNİR

 Karbonmonoksit zehirlenmelerinin yapısında karbon taşıyan bileşiklerin tam yanmaması sonucu ortaya çıktığını ifade eden Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Didem Daymaz, Karbonmonoksit gazının; kokusuz, tatsız, tahriş edici olmayan, yanıcı bir gaz olduğunu söyledi. Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Didem Daymaz “Odun, kömür, egzoz gazları ve doğalgaz gibi yakıtların dumanlarında bulunur. Genellikle soba zehirlenmesi ve banyo zehirlenmeleri olarak bilinir. Kötü baca sistemleri, yangınlar, kapalı garajlar, hava dolaşımının olmadığı yerler, fırtınalı hava koşullan karbonmonoksit oluşumunu sağlar. Baş ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, görme kaybı, unutkanlık, bulantı, kusma, kalp ritmi bozukluğu, bayılma, uyuşma, solunum güçlüğü gibi belirtiler zehirlenmenin işaretidir. " şeklinde konuştu.

112 ACİL ÇAĞIRI MERKEZİ ARANMALIDIR

 Zehirlenmeden korunmak için yapılması gerekenleri de sıralayan Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Didem Daymaz " Zehirlenme olduğunda en önemli şey hastanın zehirlendiği ortamdan dışarı çıkarılarak organlara oksijen sağlanması çok önemlidir. Evinizde kullandığınız tüm ısıtma sistemlerinin ve bacaların her yıl düzenli olarak bakım ve temizliğinin yaptırılması gerekir. Zehirlenmeye neden olan yakıt ile ısınma yapılan yerlerde ısıtma araçlarının bacaya bağlantısının yapılması gerekir. Fırtınalı hava koşullarında yatarken sobaya fazla yakıt atılmaması veya sobanın tamamen kapatılması gibi önlemler alınmalıdır. Bu tür zehirlenme durumlarında hemen 112 acil çağırı merkezi aranmalıdır” dedi.


   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Fazlı GÜVENTÜRK
Şevket ÖZSOY
Şuayip Bütün
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Mayıs 2019 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net