26 Haziran 2019 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Geleceğin Üniversitesi ve Girişimcilik
   Bu haber 365 kez okunmuştur.
11 Ocak 2019 Cuma 14:25:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan, Girişimci İşadamları Vakfı’nın Girişimci Buluşmaları etkinliğine katıldı. Rektör “Geleceğin Üniversitesi ve Girişimcilik” başlıklı konuşmasında üniversiteleri mevcut eğitimin, öğrencilerin ileriye dönük büyük hedeflere ulaşmasında yetersiz kaldığını örneklerle anlattı.

MUHTAÇ OLDUĞUNU İFADE ETTİ

Etkinlik, Vakıf Başkanı Mehmet Koç’un açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasının ardından Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan‘ın  "Geleceğin Üniversitesi ve Girişimcilik" konulu konuşmasına geçildi.

Rektörümüz, “ “Geleceğe hazırlıklı mıyız?” sorusunu Üniversite yöneticilerinin kendilerine sıklıkla sorması gerektiğini söyledi. TDK (Türk Dil Kurumu) sözlüğünde yer alan “üniversite” ve “girişimci” kavramlarının açıklamalarının güncel teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurularak yeniden yapılması gerektiğine dikkat çeken Rektörümüz, (ülkemizde) bugün 24.500 Profesör, 14.500 Doçent, 37.500 Dr. Öğretim Görevlisi ve 46.000 Araştırma Görevlisi olduğunu vurgulayarak bu sayıdaki öğretim elemanlarının öğretme, araştırma, proje yapma, uygulama bilgisine sahip olma ve geleceğe hazır olma konularında yeterli olup olmadıkları hususunun sorgulanmaya muhtaç olduğunu ifade etti.

 

GÖREV ALMASINI SAĞLAMAK

Müsteşarlık yaptığı dönemlerde birçok üniversite ziyaretinde bulunduğunu, bu ziyaretler esnasında karşılaştığı manzara ve eğitim tablosunu anlatan Rektörümüz, “Herkes üç ‘P’ konusuna odaklanıyor gerisini önemli görmüyor, nedir o üç P? Puan, Prestij ve Para…”dedi.  Ön lisans mezunu öğrenci sayısının, lisans mezunu öğrenci sayısının yarısına tekabül ettiğini bildiren Rektörümüz, üniversite mezunu gençliğin girişimcilik, teori, proje bazlı, uygulamalı, sektörel ilişki ve uluslararası ilişki konularıyla bağlantılı ve uyumlu olarak kendisini geliştirmesi gerektiğini örneklerle izah etti.

Konuşmasının sonunda ülkemizde eğitim ve öğretim konusunda acil olarak yapılması gerekenleri “Sonuç” başlığı altında açıklayan Rektör Prof. Dr. Aslan, “Girişimci üniversite modelini hayata geçirmek, öğrencilerin ülkenin planlarından haberdar olmasını sağlamak, üniversitedeki girişimcilik derslerini zorunlu hale getirmek fakat sektördeki girişimcilerin veya yatırımcıların ders vermesini sağlamak, girişimcilik ders saatini artırmak, fakat normal ders ortamı dışında yapmak, öğrencilerin ulusal-uluslararası girişimciler ile bir araya gelebilmesini sağlamak, desteklerden azami faydalanma imkânlarını sağlamak, öğrencilerin uluslararası etkinliklerde görev almasını sağlamak” dedi.

Katılımcılardan gelen sorulara cevap veren Prof. Dr. Ersan Aslan herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Program Girişimci İş Adamları Vakfı’nın plaket takdimi ve hatıra fotoğraf çekimi ile sona erdi.


   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Fazlı GÜVENTÜRK
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
İdris Aykul
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Haziran 2019 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net