14 Aralık 2019 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kültür Evi Son Hızla Tamamlanıyor
   Bu haber 2586 kez okunmuştur.
15 Temmuz 2019 Pazartesi 17:00:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale'nin Keskin ilçesi Yoncalı köyünde bulunan Yoncalı Köyü Kırım Tatar Kültür Evinin tamir ve tadilat işleri tüm hızı ile devam ediyor.

ONLARCA FAALİYET

Gönüllüler ve yardımsever vatandaşlar tarafından yapılan kültür evi, tamirat işlerinin bitiminde resmi bir törenle açılması planlanıyor. yapılan kültür evinde cenaze olması durumunda taziye evi olarak, düğünlerde düğün evi olarak.Köyde yapılacak şenliklerde şenlik evi olacak. Gurbetteki vatandaşların  köy ziyaretlerinde misafir evi olarak kalabilecekler.  Köylünün tertip edeceği yağmur duası, Mevlid-i Şerif yemeği, toplu davetlerde kullanacakları ve özellikle kültürel faaliyet, etkinliklerde kullanılacak bir mekan olarak hizmete açılacak.

ÖRNEK TEŞKİL EDECEK

Yoncalı Köyü Sakinlerinden Yılmaz İdik, "Kültür evleri, toplumsal yaşamın gerektirdiği etkileşimlere ortam sağlamak, her biri kendi başına bir özellik taşıyan kültürel faaliyetleri bir bütünlük içerisinde bir araya getirmek, bu faaliyetlerin yapılmasında odak noktası olmak ve özel kültür faaliyetlerine örnek teşkil etmektir. Eğitim, dinlence ve eğlence gibi etkinlikler için kurulmuş olan bu yapıların aynı zamanda geçmiş ile ilgili kültür değerlerin gelecek nesillere tanıtılması ve öğretilmesinde aracı rolü üstlenmesi hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra çağdaş sanatların tanıtılması ve yaşatılmasına imkân tanıyan kültür evleri, geleneksel kültür etkinliklerinin temsilinde de önemli bir rol üstlenmektedir."

BİRLİK VE BERABERLİK

Yoncalı Köyü Kırım Tatar Kültür Evinin birlik ve beraberliği pekiştireceğini ifade eden İdik, "Dayanışma ruhu ile hareket ederek, birlik ve beraberliğini sağlayan toplumlar, giriştikleri her mücadelede sosyal, ekonomik, eğitim gibi her alanda başarıya ulaşmışlardır. Toplumsal dayanışma olmadan, birlik ve beraberlik sağlanmadan atılan adımlar en başta, başarılıymış gibi algılansa da o çemberin içersinde olması gerekenlerden bir kişi bile dışarda kalmışsa birlik sağlanamamış demektir. Birlik ve beraberlik içinde olan toplumlar, karşılaştıkları en zor sorunları dahi kolaylıkla çözerler. Sorunlarını çözen toplumlar ise ilerlemek ve gelişmek için, fikir birliği, gönül birliği ve eylembirliği içersinde hareket ederek başarıya ulaşırlar. Dünyada birlik ve beraberlik içinde hareket etmeden başarıya ulaşmış ne bir aile ne bir şirket ne bir kurum vardır. Hatta bir devlet bile yoktur."

 SEVGİ VE SAYGI

İdik, "Toplumsal dayanışma, birlik, beraberlik ve fedakarlık ruhu ile bezenmiş, hoşgörülü, affedici, sevgi ve saygı kurallarını ihlal etmeyen, verdiği sözde duran, kısaca insani değerleri yaşamında uygulayan gençler tarafından sağlanacaktır. İnsani Değerler konusu da tek bir kişi tarafından tesis edilemez. Herkesin birlikte çalışması gerekir. Değerli şeyler ancak birkaç insanın bir araya gelmesiyle elde edilebilir."

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Yılmaz Qırımlı İDİK   -  15-07-2019 - 18:47
Kırıkkale ili Keskin ilçesi Yoncalı köyü Kırım Tatar Kültür evinin tamir ve tadilat işlerinde sona geliniyor. Köyümüz güzel bir kültür evine kavuşuyor. Kırıkkalede örnek olacak inşaallah. Biz Kırım Türkleri olarak hersene geleneksel olarak yaptığımız Tepreç şenliklerinde kullanılacak ve ayrıca Kültür evimiz kültürel faaliyetlerin yanında köylümüz tarafından cenaze, düğün ve toplu etkinliklerde kullanacaklardır. Bizlere güvenerek maddi ve manevi katkı saglayan tüm hayırseverlere teşekkürler ederiz.
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Gülüş Teke
Hakan Öztürk
İsmail Dursun Kuzucu
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  13 Aralık 2019 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net