22 Kasım 2019 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Örnek Çiftçi, Örnek Proje
   Bu haber 1122 kez okunmuştur.
10 Ağustos 2019 Cumartesi 14:53:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Tarım ve Orman İl Müdürü Sırrı Yılmaz, Balışeyh ilçesinde Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında Bireysel Sulama Sistemi Desteği alarak işletmesinde faaliyete geçiren Hasan Erdal’a ait işletmede incelemelerde bulundu.

İHTİYACINI KENDİ ÜRETİMİ İLE KARŞILIYOR

Toplam maliyeti 100.000 TL olan projesi ile bireysel sulama sistemleri desteklerine başvuran ve Tamburlu sistem tarla içi sulama sistemi kuran çiftçimize, 50.000 TL destekleme verildi. 40 dekar arazide ikinci ürün olarak slajlık mısır yetiştiren Hasan Erdal’ın arazisinde yapılan incelemede yaklaşık 7 ton/dekar verim alacağı öngörüldü. Daha öncede Kırsal Kalkınma Desteklerinden yararlanarak Damızlık büyükbaş hayvancılık işletmesi kuran Hasan Erdal, işletmesinin kaba yem ihtiyacını yem bitkisi ekilişi yaparak karşılıyor. Bu amaçla arpa ve buğday ekilişleri de yapıp, erken hasatla yem bitkisi olarak kullanıyor. Aynı amaçla anıza direkt ekim metodunu kullanarak slajlık mısır da eken Erdal işletmesinin yem ihtiyacını kendi üretimi ile karşılıyor.

 

TEBLİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Hayvancılık işletmesinden elde etiği süt ile onaylı işletme kuran ve yoğurt ve süt ürünleri de üreten Erdal, her yönü ile modern bir tarım işletmesi tanımını karşılıyor.İşletmeyi ziyaret eden ve arazide incelemelerde bulunan İl Müdürü Sırrı Yılmaz; Hasan Erdal’a ait işletmenin tüm çiftçilerimize örnek teşkil ettiğini vurgulayarak, “… başta bakanlığımız desteklemeleri olmak üzere, tüm imkanları etkin şekilde değerlendirerek, modern üretim teknolojilerine geçişin sağlanması gerekiyor. İlimizde mümkün olan tüm tarım arazilerini bu şekilde verimli kullanmamız, hem çiftçimize hem ilimize hem de ülkemize kazandıracaktır.” şeklinde konuştu. Desteklemelerden efektif şekilde istifade etmek ve benzeri birçok konuda çiftçilerimiz ile diyalog halinde ve işbirliği içerisinde çalışmayı sürdürmenin faydalarını bu şekilde gördüklerine de değinen Yılmaz, ilimiz tarım ve hayvancılığında gelişim yönündeki ivmelenmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Balışeyh ilçemizdeki incelemelerine işletme ziyaretleri ile devam eden Yılmaz, üreticilerimizi dinledi, yürütülen çalışmalar ve yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar Tebliği ile ilgili bilgi verdi.

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Fazlı GÜVENTÜRK
Hakan Öztürk
Musa HACIBALOĞLU
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2019 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net