16 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
İlk Yardım Hayat Kurtarır
   Bu haber 1222 kez okunmuştur.
14 Eylül 2019 Cumartesi 14:50:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Hayatın her döneminde, her ortamda kaza ve hastalanma riski bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda, müdahale edecek kişilerin ilk yardım eğitimi almış olmaları, yaşamın sürdürülmesinde, sakatlanmaların önlenmesinde ve iyileşme sürecinin kısalmasında belirleyici rol oynayacak.

YÖNTEM UYGULAYACAĞINI BİLMESİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR

Kırıkkale Sağlık İl Müdürü Murat Ağırtaş "Ülkemizde ev, iş ya da trafik kazaları ve doğal afetler nedeni ile çok sayıda vatandaşımız yaşamını kaybetmekte veya sakat kalmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağı için olaydan etkilenen ya da ortamda bulunan kişilerin kendilerine veya başkalarına yapacakları ilk yardım uygulamaları son derece önemlidir. Yaralıyı ya da hastayı bir hastaneye ulaştırıncaya kadar geçen zaman çok önemlidir. Bu gibi durumlarda çevredeki kişilerin nasıl davranacağını bilmesi ve ilk önlemleri alması yaralının ya da hastanın yaşamını kurtarabilir. Bu nedenle kişilerin ilk yardım eğitimi alması, hangi durumda nasıl bir yöntem uygulayacağını bilmesi büyük önem taşımaktadır.''dedi.

1319 KİŞİYE DE SERTİFİKALI TEMEL İLK YARDIM EĞİTİMİ VERİLMİŞTİR

 "Bireysel ve toplumsal zararları en aza indirmek dışında sosyal bir varlık olmanın bir gereği olarak, ilk yardım eğitimi almak ve uygulamak özel bir anlam ve önem taşımaktadır. 2018-2019 yılları içerisinde İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Birimi olarak Toplumun ilk yardım bilgi-becerisini geliştirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla 2065 kişiye İlk yardım bilgilendirme eğitimi, 1319 kişiye de sertifikalı Temel İlk Yardım Eğitimi verilmiştir.''

SON DERECE ÖNEMLİDİR

" İlkyardım eğitimi almamış kişilerin, ilk yardım uygulamalarında bulunmaları sakıncalı sonuçlar doğurabilir. İlkyardım uygulayacak olan kişilerin, mutlaka ilk yardım eğitimi almış olmaları, öncelikli amaçlarının kişilere zarar vermemek olduğunu bilmeleri ve hayati tehlike oluşturabilecek müdahalelerde bulunmamaları son derece önemlidir. Bizde bu amaçlar doğrultusunda Dünya İlkyardım Günü dolayısıyla ilk yardım hizmetleri konusunda herkesin sorumluluk taşıması ile ilgili toplumsal bilinç oluşturmak ve “İlk Yardım Gönüllüsü” sayısını arttırmayı hedeflemekteyiz.            “Unutulmaması gerekir ki; yaralı kişinin tek bir canı vardır ve size emanet olabilir”dedi.

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İdris Aykul
Şevket ÖZSOY
Nesrin Bulat
Nusret Kılıç
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net