27 Mayıs 2020 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Alzheimer'ın sesine kulak verin
   Bu haber 2772 kez okunmuştur.
19 Eylül 2019 Perşembe 14:30:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Yaşam Hastanesi Nöroloji Hekimi Doç. Dr. Yakup Türkel 21 Eylül Alzheimer Günü dolayısıyla bir açıklamada bulunarak hastalık konusunda bilgi verdi, tedavi yöntemlerini anlattı.

ALZHEİMER’İ ANLATTI

21 Eylül tüm dünyada Alzheimer Günü olarak biliniyor. Yaşam Hastanesi Nöroloji Hekimi Doç. Dr. Yakup Türkel Alzheimer hastalığını ve tedavi yöntemlerini anlatan bir açıklamada bulundu. Hastalığın tanımını yapan Doç. Dr. Türkel, hastalıkla mücadele yöntemlerini de anlattı. Alzheimer’in ilerleyici bir beyin hastalığı olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Türkel, risk faktörlerinden bahsetti. Hastalığın tamamen ortadan kaldırılamadığını da söyleyen Türkel, hastalıktan korunma yöntemleri konusunda da önemli bilgiler verdi.

 

HASTALIK BİLGİSİ VERDİ

Hastalıkla ilgili bilgileri paylaşan Doç. Dr. Yakup Türkel şunları söyledi: “21 Eylül, tüm dünyada Alzheimer Günü olarak anılmaktadır. Bu gün münasebetiyle hastalık hakkında bilgiler vermek istedik.  Alzheimer hastalığı günlük yaşam aktivitelerde bozulma (yemek yapma, alışveriş yapma, hesap yapma, vb) ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile karakterize nörolojik ve davranışsal değişikliklerinin eşlik ettiği bir hastalıktır.  Alzheimer hastalığı, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Halk arasında bunama olarak bilinen Alzheimer Hastalığı, günlük hayatın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen, ilerleyici bir beyin hastalığıdır.

 

RESK FAKTÖRLERİ NELER?

Alzheimer hastalığının oluşumunda en önemli bir risk faktörü yaşlanmadır ve 65 yaş sonrasında hastalığın görülme sıkılığının sürekli artış içinde olduğu bilinmektedir. Ülkemiz de ve tüm dünyada nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı yakın zamanda Alzheimer hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağı aşikardır.  Türkiye'de 65 yaşından sonra her 6 kadından 1'i, 11 erkekten 1'i Alzheimer hastasıdır.   Altmış beş yaş üzeri bir bireyde özellikle yakın zamanda olan olayları unutuyorsa ve aynı şeyleri tekrar tekrar soruyorsa en yakın zamanda nöroloji hekimine başvurmalıdır.

 

ALZHEİMER HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın yakınmaları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Bu hastalığın tanı ve tedavi sürecinde hasta yakınını rolü çok önemlidir. Hasta yakını hastalık hakkında detaylı olarak bilgilendirilmeli ve gerekli destekleri alması içinde tüm yardımlar yapılmalıdır

 

ALZHEİMER HASTALIĞINDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ

-Egzersiz Yapmak

-Düzenli ve Dengeli Beslenmek (Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, sebze ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılmaktadır)- Hipertansiyon, diabetes mellitus ve hiperkolesterolemi gibi damarsal risk faktörlerinin kontrol altına alınması-Alkol ve Sigara kullanımından uzak durmak-Zihni aktif tutmak (daha fazla kart oyunları, dama oynama ve bulmaca çözme vb)-Sosyalleşmek   Toplum olarak çevremizde  bu hastaların varlığından haberdar olup, bu kişilerin özene ve desteğe ihtiyacı olduğunu bilmemiz çok önemlidir. Bu yüzden 21 Eylül Dünya Alzheimer günün de çeşitli etkinliklerle bu hastalık ile ilgili farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır.

Bizler de Kırıkkale Özel Yaşam Hastanesi olarak  Alzheimer Hastalığı ve diğer bunama nedenlerinin tanı ve tedavisi yapmakla birlikte her zaman hasta yakınlarına her türlü tıbbi ve sosyal desteği yapmaya devam ettiğimizi söylemek isteriz.”

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sevda Vapur
Nusret Kılıç
Erol Serkan Kılıç
Musa Hacıbaloğlu
Gülüş Teke
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Mayıs 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net