26 Mayıs 2020 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Şehrimize Müze Yapılmalı
   Bu haber 1193 kez okunmuştur.
20 Eylül 2019 Cuma 14:32:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’nın teklifiyle Merkez Endüstri Meslek Lisesi etrafındaki eski atölyelerin yıkarak okul binasının Etnografya Müzesine dönüştürülmesi projesine bir destekte Milli İrade Platformu adı altındaki sivil toplum kuruluş temsilcilerinden geldi.

 KÜLTÜREL GELİŞİMİNE ENGEL OLMAKTADIR

Açıklama yapan Kırıkkale Büyük Anadolu Spor Kulüp Başkanı Ali Rıza Koçoğlu, “Bilindiği üzere Kırıkkale’miz de şehir müzesi bulunmuyor.” dedi. Koçoğlu, “Türkiye genelinde müze olmayan S ilden biri olarak bilinen Kırıkkale'de, hali hazırda ki silah müzesi MKE Genel Müdürlüğümden alınan izinler doğrultusunda ziyaretçi kabul ediyor. Bunun yanış ıra ilimizde çıkarılan tarihi eserler, yine müze olmaması sebebiyle başka illerde sergileniyor. Kırıkkale Valiliği ve Kırıkkale Belediyesinin bu eksikliği gidermek adına yaptığı çalışmalara. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ki bazı öğretmenlerin karşı çıkması ilimizin gerek sosyal gerekse de kültürel gelişimine engel olmaktadır.”

 BİNANIN BİR ŞEHİR MÜZESİ OLMASINI İSTİYOR

“Meslek lisesinin yıkılmayacak olan taş binasının akıbeti Vali Bey'i biraz üzmüş. Yerel Basından Öğrendiğimize göre konu şu şekilde; Milli Eğitim Bakanlığı taş binanın okul olarak kalmasından yana. Buna sebepte orada ki öğretmenler. Bir kısım öğretmen, Yahşihan'da ki yeni yapılan okula gitmemek için, okullarım vermek istemiyorlar. Bu konuda sürekli Bakanlığa yazı yazıyorlar. Orada kendilerine destek olan birkaç yönetici bulmuşlar. Bakanlıkta öğretmenlerden yana tavır alıp binayı devretmemek niyetinde. Valimiz ve Belediye Başkanımız ise binanın bir şehir müzesi olmasını istiyor.”

 BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMESİNİ ARZULUYORUZ

“Hatta Belediye Başkanımızın, seçim döneminde de vaat ettiği projelerinden biride Kırıkkale’ye Müze Yapılmasıydı. Silaha adım veren şehir olması ve Türkiye'de ilk ve tek Silah Organize Sanayi Bölgesinin ilimizde olmasından dolayı bu tarihi binanın şehrimize ismine yakışır bir MÜZE olmasını canı gönülden destekliyoruz. Kırıkkaleli STK'lar olarak çocuklarımıza daha güzel bir şehir, daha çok sosyal alanlar ve daha güzel yarınlar Bırakmak adına; Sayın Valimiz ve Sayın Belediye Başkanımızın müze projelerini destekliyor ve Kırıkkaleliler olarak bir an önce hayata geçirilmesini arzuluyoruz” dedi.

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sevda Vapur
Nusret Kılıç
Erol Serkan Kılıç
Musa Hacıbaloğlu
Gülüş Teke
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Mayıs 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net