08 Ağustos 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Gelin Çiftçimizin Yüzünü Güldürelim
   Bu haber 1799 kez okunmuştur.
04 Aralık 2019 Çarşamba 15:48:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk; TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaparak, çiftçinin, köylünün ve üreticinin sorunlarına çözüm istedi.Açıklamasında tarımın önemine değinen MHP’li Öztürk; “Türkiye; sanayisiyle birlikte aynı zamanda tarımı da gözetmelidir. Çünkü tarımın Türkiye’nin kalkınmasında önemi büyüktür. Tarımın olmazsa olmazı; çiftçilerimiz, köylülerimiz, üreticilerimiz son yıllarda gerek doğal afetler, gerekse yüksek girdi maliyetleri nedeniyle aşırı borçlanmış, yetiştirdikleri ürün bu borcun dönmesine yetmemiştir.” dedi.

TARIM KREDİLERDE FİYATLAR VE FAİZLER ÇOK YÜKSEK

Tarım Kredi Kooperatiflerinde fiyat ve faizlerin çok yüksek olmasını eleştiren Öztürk; “Gübre, tohum, zirai ilaç gibi tarımın temel girdileri halen Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği’nde yüksek fiyatla çiftçimize satılmakta, çiftçimiz bu ihtiyaçlarını piyasada daha uygun fiyata temin etmeye uğraşmaktadır. Esas amacı çiftçimize uygun şartlarda temel girdi ve kredi temin etmek olan Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği, Ziraat Bankası’ndan düşük faizle almış olduğu krediyi çiftçimize vermekte ancak kredi faiz oranları da neredeyse %22’leri bulmaktadır. Çiftçimiz, köylümüz ürünü para etmediği için, borçlarını çevirememekte, önümüzdeki senenin ekimini dâhi yapamamaktadır.” diyerek, bu sıkıntılı duruma çözüm bulunmasını istedi.

 

ÇİFTÇİMİZİN BORÇLARINI ERTELEYELİM ONLARA NEFES ALDIRALIM

MHP’li Halil Öztürk açıklamasını çözüm önerileriyle bitirdi. Öztürk; “Çiftçimizi bu darboğazdan kurtarabilmek için; Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği ile ilgili yasal düzenlemeler bir kez daha gözden geçirilmeli ve Kooperatifin çiftçi, köylü dostu hale getirilmesi sağlanmalıdır. Yine bununla birlikte çiftçi ve köylümüzün özellikle kamu bankalarına olan borçları yeniden uygun şartlarla yapılandırılmalı, bazı borçlarına da af kapsamına alınmalıdır. Tarım üretiminin artması, ekonomimize olduğu gibi, çiftçimizin cüzdanına da bereket getirecektir” diyerek, çiftçilerimizin, köylülerimizin bu kışı huzurlu geçirebilmeleri için her türlü kolaylığın sağlanmasını istedi.  

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
aliiii  -  05-12-2019 - 08:49
sayın vekil sorunları çok güzel söylemiş fakat mecliste hiç sorun yokmuş memleket güllük gülüstanlık gibi bu ülkeyi yönetenlere Aferin aynen böyle devam edin dercesine sınırsız destek veriyorlar.bu ne sirke bu ne lahana turşusu.Bu milletle dalga geçiyorlar en ufak bir haklı eleştiri alıncada beka diyorlar valla bu ülkede gerçekten bir beka sorunu varsa suç bu ülkeyi yöneten iktidarın ve onun destekçisi mhp dir.bence partilerinin adınıda birleştirseler yeridir.bu kadar desteğe yakışanda budur AKMHP.
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Kankal
Bekir Eroğlu
Fazlı GÜVENTÜRK
Kırlangıçoğlu Oktay
Halil Eşmebaşı
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net