03 Nisan 2020 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
TATİL71'DEN KAR KEYFİ
   Bu haber 873 kez okunmuştur.
24 Şubat 2020 Pazartesi 17:00:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale'nin önde gelen firmalarından Tatil71 vatandaşlara Kayseri Erciyes, Ilgaz Yıldıztepe ve Elmadağ kayak turları düzenleyerek kar keyfi yaşatıyor.

SONSUZ ZİRVE

Kırıkkaleli vatandaşları kar keyfi yaşatmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Tatil71 İşletme Sahibi Hasan Yücekan, "Erciyes Dağı; bulutları delen zirvesi, tepesinden eksik olmayan karı ve insana ilahi duygular sunan azameti ile Kayseri’nin sembolüdür. İç Anadolu Bölgesi’nin birinci, Türkiye’nin 5. büyük dağı unvanına sahip olan Erciyes Dağı, hem kış turizmi, hem dağ tırmanışı, hem de yayla turizmi bakımından yılın her döneminde önemini korumakta ve ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kayseri denince ilk akla gelen doğa harikası, her mevsim bembeyaz zirvesiyle bulutlara uzanan Erciyes Dağı’dır. 30 milyon yıl önceki patlamaları sayesinde Kapadokya’nın oluşmasını sağlayan Erciyes (3917m) sönmüş bir volkan. Erimeyen kar nedeniyle olsa gerek, Hititler ona Beyaz Dağ anlamına gelen bir isim takmışlar. Harkasos toz karı, zorlu tırmanış rotaları, zengin florası, faunası ve yayları ile kayak meraklıların, sporcuların, doğa aşıklarının ve macera tutkunlarının her mevsim akınına uğrayan Erciyes  Dağı sunduğu konforlu konaklama imkanları sayesinde de güzel bir Erciyes tatili vaat ediyor. Türkiye’de dağcılık ve buzul tırmanışları için profesyonel sporcular tarafından en çok tercih edilen dağlardan Erciyes, yüksek kar kalitesine sahip dünyada sayılı yerlerden biri olma özelliği ile de kayak merkezi olarak ön plana çıkıyor. Kayseri’nin simgesi olan Erciyes, Türkiye’nin son yıllarda önem kazanan kış sporları merkezinden birisidir. Erciyes Dağı’nda kış sporları yanında dağcılık ve yürüyüş turizmi imkanları bulunmaktadır. Ayrıca yaz aktivitesini artıran trekking turları düzenlenmektedir. Kayseri Niğde arasında olan göller bölgesinden Kapuzbaşı Şelalelerine kadar trekking parkuru yürüyüş severlerinin en güzel rotalarından birisidir."

 

ILGAZ'I MUTLAKA GÖRÜN

Yücekan,Ilgaz dağı hakkında şu bilgileri verdi: " lgaz Dağının 1050-2000 mt arasında yükseklikte bulunmaktadır. Ilgaz Dağı Milli Parkı sınırları içindedir. Kurulduğu açık alanın toplam uzunluğu takribi 1500 mt, genişliği 100 mt civarındadır. Çevresi köknar, çam ormanlı ile örtülüdür. Aynı zamanda piknik, avcılık, safari, yürüyüş gibi çok çeşitli turizm imkanları da bulunmaktadır.  Kayak merkezinde 950mt ,1200 mt, 660 mt ve1300-1400 mt uzunluğunda dört adet kayak pisti bulunmaktadır. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ne ait bir adet çift oturaklı telesiyej tesisi çalışmaktadır. Ilgaz Yurdum Tepe Mevkii,  Kış Sporları Turizm Merkezi Alanı içinde yer almaktadır. Bu alanda konaklama tesislerinin dışında, yalnız günübirlik kullanıma yönelik sökülüp takılabilen aparatlardan oluşan dinlenme alanları ve wc.  gibi mekanlar oluşturulabilecektir. Kış sporları için gerekli olan, mekanik tesis ve kayak pistleri diğer altyapı ihtiyaçları teknik boyutta projelendirilerek hayata geçirilebilecektir."

 

KIRIKKALE'YE BİR ADIM ÖTEDE

Yücekan, "Ankara sınırları içerisinde bulunan Elmadağ Kayak Merkezi, kış mevsiminde sürekli kar yağışı alan ve kar kalınlığının 60 cm. ye kadar ulaştığı, karasal iklimin hüküm sürdüğü bir yerdir. Elmadağ Kayak Merkezi Ankara ODTÜ, Hacettepe Üniversiteleri ve Gençlik ve Spor Müdürlüğüne ait üyeler tarafından kullanılmak ile birlikte sporculara açık vaziyettedir. Kompleks içerisinde, Hava Kuvvetlerine ait bir adet teleski tesisi ile kafeterya ve kar üstü aracı bulunmaktadır. Yakın zaman içerisinde komplekslere yapay kar makinesi kurulmuş bulunmaktadır. Elmadağ Kayak Merkezinin denizden yükseklik seviyesi, 1850 metre civarındadır. Kayak merkezi ülkemizin kış turizm açısından önemli bir yer tutmaktadır. Gerek yerli, gerek ise yabancı turistler tarafından yoğun ilgi ile karşılaşan Elmadağ Kayak Merkezi, en fazla ziyaretçi çeken kış turizmi bölgeleri arasında yer almaktadır."

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
ÜLKÜ'CE
Nusret Kılıç
Erol Serkan Kılıç
Şevket ÖZSOY
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Nisan 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net