02 Haziran 2020 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
MKE ÇALIŞANLARI DESTEK ALACAK MI?
   Bu haber 353 kez okunmuştur.
14 Mayıs 2020 Perşembe 09:53:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, MKE çalışanlarının sorunlarını dile getirdi. Açıklamasında, çalışanların esnek çalışma saatlerinin sonlandırıldığını belirten Önal, Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar’a ise ‘MKE çalışanlarına bayram ikramiyesi vermeyi düşünüyor musunuz?’ sorusunu yöneltti.

“MKE İŞÇİLERİ GÖRMEZDEN GELİNMEMELİDİR”
Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal yaptığı açıklama şu ifadelere yer verdi, “Milli Savunma Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) çalışanlarının esnek çalışma saatleri yaklaşık 1 ay önce sonlandırılmıştır. Bilindiği üzere Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumunun kadrolu ve taşeron işçileri yüksek Kovid-19 hastalığı riskine rağmen birbirine çok yakın mesafede, birçoğu aynı tezgahta yan yana çalışma yürütmektedir. Yüksek salgın hastalık riskine rağmen Milli Savunma Sanayimizi ayakta tutan, ordumuza mühimmat üreten özverili MKE işçileri bu kritik süreçte görmezden gelinmemelidir.”

“BİR MAAŞ İKRAMİYE MKE İŞÇİLERİNİN HAKKIDIR”
“Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin övünç kaynaklarından biri olan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu içerisinde bulunduğumuz bu zor koşullarda dahi gece gündüz demeden çalışmakta, Milli Savunma Sanayimizi ayakta tutarak Türk Silahlı Kuvvetlerimize ekipman ve mühimmat üretmektedir. Buna rağmen Kamu İktisadi Kuruluşları arasında neredeyse en düşük ücretle işçi çalıştıran kurumlardan birisi de maalesef MKE kurumudur. Bu farkın biraz olsun kapatılması ile ayrıca Kovid-19 salgın hastalık sürecinde özverili çalışmalarından asla taviz vermeyen, kendi sağlıklarını dahi hiçe sayarak çalışan MKE işçilerinin gösterdiği fedakarlık karşılığı, kurumda kadrolu ve taşeron olarak çalışan tüm işçilerimize mübarek Ramazan Bayramı öncesi en az bir maaş tutarında ikramiye ya da ek ücret ödemesi yapılması hem sorumluluğumuz hem de görevimiz olmalıdır. Bir maaş ikramiye tüm MKE işçilerinin en tabii haklarıdır.”

Önal, Bakan Hulisi Akar’a şu soruları yöneltti;

1- Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu çalışanlarının ücretleri ile diğer Kamu İktisadi Kuruluşları çalışanları arasındaki ücret farkının kapatılmasına yönelik bir çalışma var mıdır? Varsa nelerdir?

2- Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu çalışanlarının yüksek risk grubu çalışanları statüsüne alınması yönünde bir çalışma var mıdır? Varsa nelerdir?

3- Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun kadrolu ve taşeron çalışanlarına Kovid-19 salgın hastalık sürecinde göstermiş oldukları fedakarlık, özveri ve üstün başarı neticesinde tıpkı sağlık çalışanlarımız ile PTT çalışanlarımıza verildiği gibi kendilerine bir ek ödeme ya da ikramiye ödemesi yapılması planlanmakta mıdır?

4- Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu çalışanlarının çalışma alanlarında Koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili hangi önlemler alınmıştır. Alınan önlemler varsa bunlar doğrultusunda bir acil durum planı hazırlanmış mıdır?

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
kirikkaleli  -  14-05-2020 - 13:44
kiymetli milletvekilim Ahmet bey şu dønemde birde ogretmenlere cok yukleniliyor..egitim harici her is yaptirilamaya calisiliyor.resen ilgisiz gorevler veriliyor.yapmadigin takdirde ceza veriliyor.hic bir donemde ogretmen bu kadar sahipsiz birakilmadi.sayin milletvekilim okullari biz kapatmadik.keske egitim baslasada bizde butun asagilayici gorevlere maruz birakilmasak.sizden ricam bunu meclisten dile getirmeniz.maalesef ne sayin bakan nede sendikalar sesimizi duymuyor.biz egitim neferiyiz.nerdeyse virůs un sebebini ogretmenlere yukleyecekler.maalesef meslegin itibarını bitirdiler.saygilarimla....
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nesrin Bulat
Adil YILDIRIM
Erol Serkan Kılıç
Başar Özdemir
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  02 Haziran 2020 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net