04 Temmuz 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yaz Kur´an Kursları uzaktan eğitimle yapılacak
   Bu haber 489 kez okunmuştur.
26 Haziran 2020 Cuma 17:14:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Korona virüsü salgını nedeniyle Yaz Kur´an Kursları bu yıl uzaktan eğitim ile düzenlenecek. Kurslara öğrenciler internet üzerinden başvuracak. 29 Haziran´da başlayacak eğitimler Diyanet TV ve sosyal medya üzerinden 6 hafta boyunca sürecek. Öğrenciler, internet üzerinden başvurunun ardından kendilerine en yakın il ve ilçe müftülüğünden Yaz Kur´an Kursu ders kitaplarını temin edebilecek.

KİTAPLAR ONLİNE ORTAMDA

Konu ile ilgili bilgi veren Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, “Korona virüsü salgını nedeniyle bu yıl kurslarımız uzaktan eğitimle düzenlenecek. Yaz Kur´an Kursu eğitim programları Diyanet TV ekranlarında 29 Haziran 2020 tarihinde başlayacak ve 6 hafta boyunca devam edecek. Öğrenci kayıt ve takip işlemleri 22 Haziran 2020 tarihinden itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı web sayfası üzerinden yapılacak. Kayıt yaptıran öğrencilere en yakın müftülüğü başvurmaları halinde yaz Kur´an Kursu kitapları ve Diyanet Çocuk dergisi ücretsiz olarak verilecektir. Bu kitaplar online ortamda da bulunabilecektir. Bunlarla ilgili hazırlıklarımızı yaptık. Öğrencilerimizin kayıtlar başladığında bu kurslara başvurmalarını bekliyoruz”

 

KUR´AN-I KERİM MÜBAREK BİR KİTAPTIR

“Kur´an-ı Kerim, Âlemlere Rahmet Peygamberimiz (a.s.) aracılığıyla akıl sahibi insanların düşünüp öğüt almaları için indirilmiş mübarek bir kitaptır. (Sad, 29) Bu kitap, bize yaratılışımızın hikmetini, varoluşumuzun gayesini öğretmekte, hayatın imanla anlam bulacağını, insanın kulluk ile yüceleceğini haber vermektedir. Kur´an-ı Kerim, bir öğüt, kalplere bir şifâ ve inananlar için yol gösterici bir rehber (Yunus, 57) olarak biz müminlere Yüce Rabbimizden en büyük hediyedir. Kur´an-ı Kerim, Sevgili Peygamberimiz (a.s.)´ın bize bıraktığı en yüce emanettir. Bu yüzden müminler olarak zihnimizi ve gönlümüzü onun ışığıyla aydınlatır, bu günümüzü ve yarınımızı onun rehberliğinde inşa ederiz. Kur´an´ın rahmet yüklü mesajlarını, helal ve haramlarını göz aydınlığımız olan yavrularımıza öğretmek için azami gayret gösterir, tertemiz fıtrat üzere doğan çocuklarımızın fıtratlarının bozulmaması ve Allah´a kullukla yetiştirme sorumluluğunun dünyada bize verildiğini biliriz”

 

NAMAZI KIL VE AİLENE DE EMRET

“Allah-u Teâlâ´nın: “Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem azabından koruyun.” (Tahrim Suresi,6.ayet) ve “Namazı kıl ve ailene de emret.” (Taha Suresi, 132.ayet) ayeti kerimelerindeki emirlerine baktığımızda çocuklarımızın din eğitiminin anne babalara yüklenmiş bir sorumluluk olduğunu anlıyoruz. Dünya menfaatleri uğruna çocuklarımızla ilgili nasıl her türlü önlemi alıyor, başarıya ulaştıracak plan ve programları önceden hazırlıyorsak, ebedi hayatları bize emanet edilmiş çocuklarımızın İslam ahlakı ile yetişmeleri yönünde de aynı hassasiyeti göstermemiz, onları kendini ve Rabbini bilen, sorumluluklarının farkında olan, milletine ve insanlığa faydalı nesiller olarak yetişmelerine katkı sağlamak da her anne babanın evladına karşı en önemli vazifesidir. Peygamberimiz (a.s.)´in “Hiç bir anne baba çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.” (Tirmizi, Birr, 33) hadisi gereği yavrularımıza imanı ve İslâm´ı öğretmek, güzel ahlak ile mücehhez kılmak onlara bırakacağımız en büyük mirastır”

 

KAYIT İŞLEMLERİ NEREDEN VE NASIL YAPILACAK?

“Öğrenci kayıt ve takip işlemleri 22.06.2020 tarihinden itibaren Başkanlığımız web sayfası (www.diyanet.gov.tr) üzerinden ve ayrıca Kırıkkale İl Müftülüğü https://kirikkale.diyanet.gov.tr/sayfalar/contentdetail.aspx?ContentId=1517&MenuCategory=Kurumsal link üzerinden yapılabilecektir. Diyanet TV üzerinden yayınlanacak olan dersleri takip edemeyen ya da tekrar izlemek isteyenler Diyanet TV YouTube kanalı vasıtasıyla ilgili eğitim videolarına erişebileceklerdir. Eğitim Hizmetleri Yönetim Sistemi (EHYS) üzerinden kayıt yaptıran öğrencilere İl Müftülüğüne ya da ilçe müftülüklerine başvurmaları halinde yaz Kur´an kursu kitapları ve Diyanet Çocuk Dergisi ücretsiz olarak verilecektir. Yukarıdaki link üzerinden yaz Kur´an kursları eğitimlerine dair ders programlar ile kitapların PDF formatına da erişilebilecektir. Eğitimin sonunda sistemde kayıtlı öğrencilere isteğe bağlı olarak EHYS üzerinden test usulü online değerlendirme yapılacak olup başarılı olanlara e-başarı belgesi verilecektir”

 

KAYITLARINIZI YAPTIRIN

“Koronavirüs nedeniyle çocuklarımız vakitlerinin çoğunu evde geçirmek zorunda kalmaktadır. Teknolojinin cazibesine kolayca kapılan çocuklarımız, bilgisayar ve telefon ekranlarının önünde günlerini heba etmesin istiyoruz. O halde yavrularımızı bağımlılıktan kurtarıp akıl ve beden sağlıklarını güçlendirecek imkânlar oluşturmak, ev ortamında nitelikli zaman geçirmelerini sağlamak bize düşmektedir. Çocuklarımızın gönül dünyalarını geliştirecek, hayal ve ideallerini zenginleştirecek en güzel vesilelerden biri önümüzde durmaktadır. 29 Haziran 2020 Pazartesi günü saat 09:30´da Diyanet TV´de başlayacak ve 6 hafta devam edecek Yaz Kur´an Kursu eğitimlerine katılmaları hususunda çocuklarını yönlendirmelerini temenni ediyoruz. 2020 yılı Yaz Kur´an Kurslarının hayırlara vesile olmasını yüce Allah´tan niyaz ederim” dedi. 

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Başar Özdemir
Nusret Kılıç
Kırlangıçoğlu Oktay
Bekir Eroğlu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net