04 Temmuz 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kıdem ve İhbar Tazminatı Ortadan Kaldırılıyor
   Bu haber 456 kez okunmuştur.
29 Haziran 2020 Pazartesi 12:31:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Türk İş'e Bağlı Kırıkkale Petrol İş Sendikası Şube Başkanı Murat Kaya ve Kırıkkale Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Murat Demirbaş, Petrol İş Sendikası binasında Kıdem Tazminatı ile ilgili açıklamada bulundular. Açıklamayı yapan Petrol İş Sendikası Şube Başkanı Murat Kaya," İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor.25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor.''dedi.

MUTABAKAT DA YOKTUR

Kaya, "Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor.Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor.İşsizlik Sigortası Fnu kesintileri artırılmak isteniyor.25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor.Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor.Ama ortada paylaşılan bir taslak yok,sadece medyada yer alan haberler var.Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor.Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur.Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor.Fatura işçiye kesiliyor.Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor.Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor.Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz.''dedi.

 

HERKES TARAFINDAN BİLİNMEKTEDİR

"Dünyada olduğu gibi,ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir.İşsizlikle baş etmeye,işini korumaya çalışmaktadır.Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur.Görüşümüz net. Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş,uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. TÜRK-İŞ Genel Kurulların’da oybirliği ile alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir.''

 

ALINAN KARARIN ARKASINDAYIZ

Kıdem tazminatı,Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in kırmızı çizgisidir.Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.Kıdem tazminatının fona devredilmesi,süresinin azaltılması gibi bu hakkın,25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi,bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz.Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz.Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak.Tüm işyerleri,evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır.‘’Kıdem Tazminatıma Dokunma’’

 

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Başar Özdemir
Nusret Kılıç
Kırlangıçoğlu Oktay
Bekir Eroğlu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net