04 Ağustos 2020 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
USUL VE ESASLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI
   Bu haber 343 kez okunmuştur.
28 Temmuz 2020 Salı 17:00:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ferman Aldemir, geri kazanım katılım payına ilişkin yönetmeliğin uygulanmasına dair usul ve esaslarda değişiklik yapıldığını söyledi.

 BEYAN DÖNEMİ

Kırıkkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ferman Aldemir, Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslarda değişiklikler yapılmış ve uygulamaya ilişkin örnekler verilmiştir. Buna göre;1) Faaliyet  konusu  sadece  konfeksiyon  ürünleri  satışını  gerçekleştirmek  olup müşterilerine  tek  kullanımlık bardaklar  ile  sıcak/soğuk  içecek  ikramı yapan gerçek/tüzel kişininsıcak/soğuk içecek ikramında kullandığı tek kullanımlık bardaklar için    geri  kazanım  katılım  payı  yükümlülüğü  “bulunduğuna”  ilişkin  açıklama “bulunmadığına”şeklinde  değiştirilmiştir.Diğer  bir  ifade  ile  bu  durumda,  GEKAP yükümlülüğü doğmayacaktır. Ödeyecekleri geri kazanım katılım payı miktarı (toplam beyan miktarının, Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen beyan dönemini kapsadığı ay sayısına oranı) 50.000 Türk Lirası'ndan fazla olan piyasaya süren işletmeler (ithalatçılar ve satış noktaları  dahil)  muhasebe  sorumlusu  ve  çevre  görevlisi  tarafından  incelenip onaylanmasını sağlamakla yükümlüdürler.  İthal  edilen  yedek  parçalar  elektrikli  ve  elektronik  eşya  kapsamında  yer almadığından ithal edilen bu ürünler için geri kazanım katılım payı beyanı ve ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır.  İthal  edilen  el  arabası,  bisiklet,  kaykay,  paten,  pazar  arabası  gibi  motorsuz ekipmanların lastikleri için geri kazanım katılım payı beyanı ve ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır.  Geri  kazanım  katılım  beyannamelerine  yönelik  Yeminli  Mali  Müşavirlere yaptırılacak  inceletme  ve/veya  doğrulatma  işlemleri  ile  bağımsız  denetim kuruluşlarına yaptırılacak inceletme işlemleri, Bakanlıkça gerekli görülerek talep edilmesi halinde yaptırılarak Bakanlığa sunulacaktır."

USUL VE ESASLARI DEĞİŞTİREN

Aldemir, "24.07.2020/154-22872 sayılı Çevre Kanunu’na 29/11/2018 tarih ve 7153 sayılı Kanunla eklenen Ek 11, Ek 12, Ek 13 maddelerin uygulamasını göstermek amacıyla 31 Aralık 2019 tarih ve 30995 sayılı (4.  Mükerrer)  Resmi  Gazetede Geri  Kazanım  Katılım  Payına  İlişkin  Yönetmelikyayımlanmıştı.  Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca söz konusu Yönetmeliğin 6’ncı maddesi birinci fıkrasının  (c)  bendi  kapsamında “Geri  kazanım  katılım  payına  ilişkin yönetmeliğin uygulanmasına dair usul ve esaslar" 07.02.2020 tarihli Bakan Olur'u ile yayımlanmıştı.Ardından söz konusu Usul ve Esasları değiştiren 29 Haziran 2020 tarihli “Geri Kazanım Katılım  Payına  İlişkin  Yönetmeliğin  Uygulanmasına  Dair  Usul  ve  Esaslarda  Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar”yayımlanmıştır. Bu defa söz konusu Usul ve Esasları değiştiren 23 Temmuz 2020 tarihli “Geri Kazanım Katılım  Payına  İlişkin  Yönetmeliğin  Uygulanmasına  Dair  Usul  ve  Esaslarda  Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar” yayımlanmıştır. Yapılan değişiklikler ve verilen örnekler özetle aşağıdaki gibidir.•Yayımlanan değişiklikte Usul ve Esasların üçüncü bölümünde Ambalajlar İçin Geri Kazanım  Katılım  Payı  Uygulamaları  başlığı  altında  yer  alan  "b.4  Satış  Noktası" bölümünün üçüncü fıkrası altında yer alan Örnek-3 değiştirilmiştir. Değişikli ile birlikte faaliyet  konusu  sadece  konfeksiyon  ürünleri  satışını  gerçekleştirmek  olup müşterilerine tek kullanımlık bardaklar ile sıcak/soğuk içecek ikramı yapan gerçek/tüzel kişininsıcak/soğuk  içecek  ikramında  kullandığı  tek  kullanımlık  bardaklar  için geri kazanım katılım payı yükümlülüğü bulunmamaktadır.Konfeksiyon ürünleri satışını gerçekleştiren (TT) gerçek/tüzel kişisinin faaliyet konusu hazır giyim ürünleri satışım gerçekleştirmek olup aynı faaliyet alanında yiyecek ve içecek satışı da yapılmaktadır. Bu durumda; yiyecek/içecek satışı faaliyetini de gerçekleştiren (TT) gerçek/tüzel kişisinin yiyecek/içecek satışı/ikramı amacı ile kullandığı tek kullanımlık tabaklar/bardaklar için geri kazanım katılım payı beyan ve ödeme yükümlülüğü bulunacaktır."

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erdal Geyikçi
Başar Özdemir
Ahmet Tarlabölen
Fazlı GÜVENTÜRK
Kırlangıçoğlu Oktay
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  04 Ağustos 2020 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net