26 Eylül 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
İmamını Bekleyen Cami
   Bu haber 1371 kez okunmuştur.
09 Ağustos 2020 Pazar 08:24:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale bağlı Keskin ilçesinin en büyük köylerinden biri olan Danacıobası köyünün 23 yıllık camisi imam olmadığı için dört yıldan buyana kapalı. Namaz kılınmadığı için caminin bakım ve temizliği de düzenli yapılamıyor. Cami içindeki halılar avizeler ve diğer eşyalar toz toprak içinde. Gönüllü bir vatandaş tarafindan zaman zaman bakımı yapılsa da bahçedeki ağaç ve çiçekler kuruyor. Bu arada imam lojmanı da kaderine terk edilmiş yıllardır boş duruyor

 

DÖRT YILDAN BUYANA İMAM ATANAMIYOR

İlk defa 1980 yılında çoğunluğu çocuk ve kadın 97 kişinin yanarak can verdiği düğün evi yangını felaketi ile gündeme gelen Danacıobası köyü camisine yaklaşık dört yıldır imam atanmadığı öğrenildi. Bu süre içinde atanan imamın da altı ayını doldurduktan sonra tayinini isteyerek ayrıldığını söyleyen muhtar Halil Evci defalarca müracaat ettikleri halde bir türlü sonuç alamadıklarını belirterek bu konuda sıkıntı yaşadıklarını bildirdi. Bunun bir şikayet olmadığının altını çizen muhtar caminin adeta kaderine terk edilmesinin kendilerini derinden üzdüğünü bildirdi.

 

KESKİNDEN ÖĞRENCİ İMAM GETİRIYORLAR

İmam atanmadığı için halkın vakit namazını evinde kılmak zorunda kaldığını anlatan muhtar Halil Evci, pandemi öncesinde her ay dört defa Keskin e giderek buradan imam hatip okulundan bir öğrenci getirerek hiç olmazsa cuma namazını burada kıldıklarını belirterek bunun karşılığında öğrenciye aralarında topladıkları paralarla cep harçlığı verdiklerini şimdilerde ise bunu da yapamadıklarını söyledi.

CUMAYI TERK ETMEK ZORUNDA KALIYORLAR

Yaz aylarında köyün nüfusunun iki hatta üç katına çıktığını belirten muhtar cuma günleri imkanı olanların Keskine çevre köylere gittiğini gidemeyenlerin ise cuma namazını terk etmek zorunda kaldığını söyledi. Bu arada köyde cenaze olduğunda ise yalvar yakar çevre köylerden getirdikleri imamla cenazelerini defnemeye çalıştıklarını anlatan muhtar Halil Evci tüm bu sıkıntıların Keskin'e 12 kilometre mesafedeki bir köyde yaşamasının acı bir gerçek olduğunu belirtti.

İMAM ÇOK ATAMA NEDEN YAPILMIYOR

Köylerine imam atanması için defalarca başvurduğunu ancak her defasında da kadro olmadığı gerekçesi ile bir türlü atama yapılmadığını belirten muhtar aslında atanan imamın altı ay sonra evlenerek tayinini isteyip ayrılmasıyla sıkıntıya düştüklerini belirtti. İmamlarında polis asker öğretmen gibi mecburi hizmet sürelerinin aynı olması gerektiğini belirterek İmamlarında atandığı köyde 6 aydan sonra tayin isteme haklarından dolayı İmamlarında atandığı köyde durmadığını belirterek bu durumun düzeltilmesi gerektiği söyledi. Muhtar Evci Danacıobası ile birlikte birçok köyde imamının olmadığını duyduklarını söyledi.

 

İMAM LOJMANIDA KADERİNE TERK EDİLDİ

Bu durumun kendilerini üzdüğünü belirten muhtar bu arada cami ile birlikte son derece kullanışlı tam takim ve betonarme caminin ir sokak yanındaki imam lojmanın boş beklediğini dolayısıyla buranın da cami ile aynı kaderi paylaştığını belirterek köylerine biran önce imam atanmasının yapılmasını istedi.

MÜSLÜMAN DEGİLMİKİ İMAM ATANMIYOR

Bu arada gönüllü olarak cami ve bahçesinin zaman zaman bakımını yapan köyün ağası lakablı Arap Canyurt ise imam atanmadığı dan dolayı caminin boş kaldığını bu durumunda köylüleri üzdüğünü söyledi. Köyün ağası lakaplı Arap Canyurt pandemi öncesinde aralarında topladıkları para ile İmam getirerek hiç olmazsa cuma namazını kılarken şimdi caminin tamamen kapanmasını tüm köylüye üzdüğünü söyledi. Muhtarın bu konuda uğraş verdiğini belirten Canyurt bahçedeki ağaçların gül ve diğer bitkilerin kuruması için zaman zaman sildiğiniz bu arada caminin camlarını ve çevresini sık sık kontrol ettiğini söyledi. Çevredekiler "Burası müslüman köyü değilmiki imam atanmıyor" diye espri yapmasına, Canyurt un "böyle giderse öyle olacak diye karşılık vermesi dikkat çekti.

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Cengiz ERKOÇ   -  09-08-2020 - 16:20
Danacıobası gibi Keskin Gazibeyli köyümüzünde imamı yok lojmanımız var camimiz yeni yapıldı ancak görevli imamımız yok sıkıntı köylerimizin hepisinde var. İmam atanmasını bekliyoruz.
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nursan Gül Annaç
Nesrin Bulat
Başar Özdemir
Kırlangıçoğlu Oktay
Bekir Eroğlu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Eylül 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net