01 Ekim 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
İlkyardım Uygulamaları Önemlidir
   Bu haber 333 kez okunmuştur.
11 Eylül 2020 Cuma 17:00:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
12 Eylül Dünya İlkyardım Günü münasebetiyle Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Murat Ağırtaş, açıklamada bulundu. Ağırtaş, "Ülkemizde ev, iş yada trafik kazaları ve doğal afetler nedeni ile çok sayıda vatandaşımız yaşamını kaybetmekte yada sakat kalmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağı için olaydan etkilenen ya da ortamda bulunan kişilerin kendilerine veya başkalarına yapacakları ilkyardım uygulamaları son derece önemlidir.''dedi.

TEMEL İLKYARDIM EĞİTİMİ VERİLMİŞTİR

 Ağırtaş, "Yaralıyı ya da hastayı bir hastaneye ulaştırıncaya kadar geçen zaman çok önemlidir. Bu gibi durumlarda çevredeki kişilerin nasıl davranacağını bilmesi ve ilk önlemleri alması yaralının ya da hastanın yaşamını kurtarabilir. Bu nedenle kişilerin ilkyardım eğitimi alması, hangi durumda nasıl bir yöntem uygulayacağını bilmesi önemlidir.Bireysel ve toplumsal zararları en aza indirmek dışında sosyal bir varlık olmanın bir gereği olarak, ilkyardım eğitimi almak ve uygulamak özel bir anlam ve önem taşımaktadır. 2019-2020 yılları içerisinde İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Birimi olarak Toplumun ilkyardım bilgi-becerisini geliştirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla 4 bin 237 kişiye İlkyardım Bilgilendirme Eğitimi, 883 kişiye de sertifikalı Temel İlkyardım Eğitimi verilmiştir.''dedi.

TEK BİR CANI VARDIR VE SİZE EMANET OLABİLİR

"İlkyardım eğitimi almamış kişilerin, ilkyardım uygulamalarında bulunmaları sakıncalı sonuçlar doğurabilir. İlkyardım uygulayacak olan kişilerin, mutlaka ilkyardım eğitimi almış olmaları, öncelikli amaçlarının kişilere zarar vermemek olduğunu bilmeleri ve hayati tehlike oluşturabilecek müdahalelerde bulunmamaları son derece önemlidir. Bizde bu amaçlar doğrultunda Acil Sağlık Hizmetleri Birimi olarak çalışmalarımıza devam etmekteyiz.“Unutulmaması gerekir ki; yaralı kişinin tek bir canı vardır ve size emanet olabilir"dedi.

 

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
pandemi  -  12-09-2020 - 13:42
sayin saglik mudurum,ilk yardim egitimi gayet guzel bir uygulama .ancak virus un bu kadar yaygin oldugu su gunlerde insanlari birarada toplayarak ilk yardim egitimi vermeksakincali olur kanaatindeyim.bu konuda bir hekim olarak duyarli davranacaginizi biliyor saygilar sunuyorum...
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Halil Eşmebaşı
Kırlangıçoğlu Oktay
Alkın Erkek
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Ekim 2020 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net