29 Ekim 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnafın Eylül Korkusu
   Bu haber 1403 kez okunmuştur.
11 Eylül 2020 Cuma 17:20:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Mart ayında patlak veren korona virüs salgını nedeniyle hükümetin esnaf, vergi ve SSK borçlarını Eylül ayına kadar ötelediği bu ayda, esnaflar ciddi ekonomik sorunlar yaşıyor. Pandemi dolayısıyla kamu bankalarından alınan kredilerin 6 ay ödemesiz ilk taksiti Eylül 2020'de başlıyor. Artan salgın sebebiyle ciddi çiro kaybına uğrayan esnaflar, sanatkarlar, iş adamlar kısaca iş dünyası borcunu ödeyememenin kaygı ve endişeni yaşıyor. Esnafın bu endişesi üzerine Türkiye odalar ve borsalar birliği hükümete esnaf ve kredi borçlarının en az yıl başına kadar faizsiz olarak ötelenmesi teklifine verilecek cevap dört gözle bekleniyor.

BORÇLAR ÖTELENSİN

Kırıkkale'de esnaf ve sanatkarlar odasına bağlı 6 - 7 bin Esnaf ve Ticaret ve Sanayi odasına bağlı bin 700 esnaf ve mükellef ciddi ekonomik sıkıntı içerinde bulunuyor. Kalehaber gazetesi olarak esnafın sesinin temsilcisi olan STK'lar görüştük. Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Varlı, "İstihdamın azalması sanayinin devam etmesi esnafın ayakta durabilmesi için hükümetimiz gerekli tedbirleri aldı. Bu süreçte üretim, imalat ve ticaret sıkıntıya düştü. Pandemi süresince hükümetimiz 6 ay kredi paketleri vermişti. Ekim ayı itibariyle ödemeler başlayacak. Biz hükümetimizden borçların ötelenmesini talep ediyoruz. Ayrıca tekrar ticaretin canlanması için kamu ve özel bankaların katkılarıyla ilave düşük faizli krediler talep ediyoruz. Bu süreci hep birlikte omuz omuza atlatacağız. Ticaret ve Sanayi Odası olarak  pandemi süresince tüm üyelerimizin ve esnafımızın yanında olarak yardımcı olduk. Allah milletimizin yardımcısı olsun.''

KREDİLER YAPILANDIRILSIN

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli, yaptığı açıklamada Devletin bu borçların yapılandırmasını istedi. Köstekli," Pandemi süresi boyunca ülkemiz büyük ekonomik sıkıntılar içine düştü.  Allah Devletimize zeval vermesin. Pandemi süresi boyunca esnafımıza büyük destekleri oldu. Fakat borçların ödenmesi zamanı geldi. Pandemi boyunca dolmuşçular, kırtasiyeciler, kantinciler ve bir çok meslek grupları iş yapamadılar. İşleri yüzde 50'nin altına düştü. Bazı esnaflar evlerine ekmek götüremez hale geldi. Bizim devletimizden talebimiz. Bu borçların yapılandırması.''dedi

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Köksal Tonga ise işlerin çok sıkıntılı olmasından dert yandı. Tonga, "Zaten iş yerlerimiz  kapalı gibiydi.  Düğünler hareketlendi ve  umutlandık. Tekrar  düğünler kısıtlanınca 25 meslek kuruluşu esnafımız  sıkıntıya düştü. Bu yönden de sıkıntılar devam edecek. Şuanda Bir Allah'ın kulu  işyerimize ziyaret etmiyor. Benden  daha zor durumdan arkadaşlarımız  var. Bu ödememelerimizden Devletimiz zorda bırakmayacak şekilde ötelenmesini ve yapılandırılmasını istiyoruz. Meslek gruplarının hepsi sıkıntılı gıda ve lokantalar hariç.Artık bıçak kemiğe dayandı''diye konuştu.

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin Şahin
İsmail Dursun Kuzucu
Kırlangıçoğlu Oktay
Erol Serkan Kılıç
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Ekim 2020 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net