01 Ekim 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Hiçyılmaz Projelerle Yaşayacak
   Bu haber 1187 kez okunmuştur.
15 Eylül 2020 Salı 17:00:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Büyük dedesi için her sene yapılan Anma gününü organize eden Cenk Ataman, Cumhurbaşkanlığı başvurumuzda olduğu gibi niyetimiz büyüğümüz hepimizin dedesi gözü ve gönlü tok büyüğümüz için “ dua“ olacaktır , ülkemiz ve dünyada yaşanan pandemiden dolayı uzaktan da olsa dedemizi duasız bırakmayalım çağrısı yaptı .18 Eylül Cuma günü Hüseyin Kahya Parkı’nda, Hüseyin Kahya’nın ölümünün 84. Yıldönümü münasebetiyle bir anma programı yapılacak ardından Hüseyin Kahya Anıt Mezarında Dua okunacak .

TORUNU HAMİDE HİÇYILMAZ ATAMAN  BİR ÇOK BAŞVURU YAPTI

Hüseyin Kahya Hiçyılmaz'ın en büyük oğlu S ,Halil Hiçyılmaz’ın kızı  Hamide Ataman "2018 yılında da bir çok kuruma başvuru yapıp yapılan tüm çalışmaların başvurularını bir nüshasını Kırıkkale Valiliğine teslim etmiş ve olumlu haberler kısa sürede geleceğinden şüphemiz  asla yok devletimiz Dedemizin hep yanında olmuştur'' dedi. Ataman, " Bu başvurularda , Yılmaz İdikli beye üstün emeğinden dolayı teşekkürü borç bilirim .Kurulmakta olan Arpalık Silah Organize sanayi bölgesinin adının “Hüseyin Kayya Hiçyılmaz “ adının verilmesi için  15 Mart 2019 Kırıkkale Valiliğimize başvuru yapılmıştır. Kırıkkale Üniversitesi ismine şehrin kurulmasında emeği olan ileri görüşlü Kırıkkale'mizin dedesi  Hüseyin Kahya Hiçyılmaz adının verilmesi için 15 mart 2019'da Kırıkkale Üniversitesi Rektörlük makamına başvuru yapılmıştır. Kırıkkale'de yeni yapılacak müzeye  Hüseyin Kahya isminin verilmesi için 15.03.2019  Makine Kimya Genel müdürlüğüne “ başvuru yapılmıştır .''

 

CUMHURBAŞKANLIĞINA ADINA ÖDÜL TÖRENİ ÇALIŞMASI

MKE fabrikaları için devlete bağışladığı araziler vesilesiyle Kırıkkale’nin kuruluşunda büyük rol oynayan vatansever Hiçyılmaz ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Cenk Ataman, Hüseyin Kahya’nın kendilerinin değil Kırıkkale’nin dedesi olduğuna dikkat çekerek “Sayın Cumhurbaşkanımıza Hüseyin Kahya adına savunma sanayi ödülleri verilmesi için bir talebinde bulunduk. Bunun üzerine MKEK yönetimi bizimle irtibata geçti. Görüşmeler devam ediyor. Olumlu sonuçlanacağı inancındayız” ifadelerini kullandı.

HİÇYILMAYAN ADAM  FİLMİ ÇEKİLECEK

Cenk Ataman, “Kurum kararı ile yeni yapılacak Silah Organize Savunma Sanayi Bölgesi'ne Hüseyin Kâhya ismi verilmesinin gündeme alındığını, bunun yanı sıra ailesi olarak 22.09.1936 tarihinde vefat eden dedesi adına her yıl dua günü etkinliği düzenleyeceklerini belirtti. Ataman ayrıca Hüseyin Kahya’nın hayatını konu alan “Hiçyılmayan Adam” adında bir film çektireceklerini belirterek “Burada amacımız Hüseyin Kahya gibi bir değeri herkesin tanımasıdır. Kırıkkale'mizin Onur kaynağı Mesut Uçakan yönetiminde olmasını arzu etiğimiz Filimde Hüseyin Kahya rolünü ise yine Kırıkkale'miz için bir pırlata olan Sayın ,Sadettin Saran’ gibi bir değerin içinde olması bizleri mutlu eder Filmden elde edilecek gelirle filmin tüm Anadolu'da izlenmesi için açık hava sinemacılığı organizasyonu yapacağız ve gelirini Kırıkkale'mizde ihtiyaç sahibi evlatlarımıza eğitim bursu olarak verilmesini arzu ediyoruz. Hüseyin Kahya bu ülkenin bir değeridir. Özellikle Kırıkkale için önemli bir yeri vardır. Tüm Kırıkkalelileri de anma programımıza bekliyoruz” çağrısında bulundu.

ÇOCUKLARIMIZ GERÇEK VATANSEVERLERİ TANISIN

Ataman konuşmasını şöyle sürdürdü, “Bu milletin, yeni nesillerin televizyon dizilerde oluşturulan değerlerimizi yerle bir etmek için kurgulanmış senaryolar, oluşturulan sahte kahramanlar yerine; gerçek vatanseverleri, örnek şahsiyetleri tanımaya ihtiyacı var. Umarım daha Vecihi Hürkuş gibi gerçek anlamda tanımadığımız nicelerini hakkıyla tanıtmak nasip olur” ifadelerini kullandı. Ataman, “Dedem Hüseyin Kahya Hiçyılnaz’a Allah rahmet eylesin. Vatana, millete samimi duygularla katkı sunan herkesten Allah razı olsun. İnşallah böylesine ülkesinin kurtuluşu ve istiklali için çalışan kişileri tanımak, tanıtmak mümkün olur. Yakın zamanda Sayın Kırıkkale Valimiz Yunus Sezer’e yaptığım ziyarette dedem için vizyon filimi yapılması çalışmaları başlatma talimatı vermesi bizleri mutlu etmiştir” dedi.

 

HÜSEYİN KÂHYA HİÇYILMAZ (1883-1936)

1924 yılında, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla, yeni bir sanayi şehri plânlanmaktaydı. Stratejik ve jeopolitik konumundan dolayı Orta Anadolu Bölgesi’nde kurulması kararlaştırılmıştı. Bir kişi vardı ki Kırıkkale‘yi şehir adayları içerisine dâhil etmeyi, köyünü il yapmayı başaracaktı. İlerleyen tarihte o Kırıkkale şehrinin kurucusu olacaktı.Asım Paşa başkanlığındaki heyet bölgede keşif gezisi yaptığı sırada kendilerini köyün muhtarı Hüseyin Kâhya karşılar. Der ki; "Şu gördüğünüz dağa kadar araziler benimdir, gelin fabrikaları buraya kurun, hatta dağın öbür tarafı da benimdir, lâzım olursa oraları da alın" der. Asım Paşa ve heyeti Ankara'ya döner ve durumu Mustafa Kemal Atatürk'e bildirir. 1 yıl sonra müjdeli haber gelir. Fabrikalar o arazilerde kurulacaktır.Yerli ve milli diyerek atılıyordu makina kimya fabrikalarının ilk temelleri onun şahsına ait arazilerinde... Yapılan ilk fabrikanın temelleri çökünce müteahhit firma iflâs ediyor, O fabrika inşaatı gecikmesin diye kefil olduğu müteahhitin zararını cebinden veriyordu. "Şu arazi de benim, orda devam edelim" diyordu. O günlerde ona Ankara'da "bu adam hiç pes etmeyecek, soyadı HİÇYILMAZ olsun" denecekti. Ankara’ya davet ediliyordu 5 kişilik bir köy Heyeti ile. "Madem arazilerini bağış ediyorsun o zaman size hisse verelim ağa" denecekti. Devletin ortaklık teklifine ise “Hâşâ, devletle ortaklık olur mu hiç?” diyen bir vatansever vardı karşılarında ... "O zaman bizden bir şey isteyin" sorusuna cevabı hazırdı. Parasını kendisi karşılamak kaydı ile Ankara’dan Kırıkkale’ye 1. Sınıf dönüş bileti istiyordu. Odada bir kahkaha kopar, şaka sananlara ise şu cevabı verir. "Paşam biz köylüyüz, kıyafetimiz uygun olmazmış bizi almazlar, merak ederiz içini" diyordu Hüseyin Kâhya. Hiçyılmayan adamın memleketine Yıllar sonra Kırıkkaleliler bir heykelini yapmak istediler. Ailesi "dedemiz devlete yük olmak değil devletin yükünü almak ister, bizim kendi arazimizde olsun bu park" diyeceklerdir. Yıllar sonra da Cumhuriyetimizin minnet borçlu olduğu isimlerden olmayı başarmıştır .

 

AYRICA ATAMAN , AYŞE HAFSA VALİDE SULTAN İÇİNDE HER SENE DUA GÜNÜ YAPMAKTAYIZ

“Dedemiz Hüseyin Kahya’da tıpkı Yavuz Sultan Selim Han gibi Kırım Han ailesinden evlenmiş olduğu söylenmekte ” diyen Ataman, “Aynı aileye damat Yavuz Sultan Selim Han’da ve Hüseyin Kahya ilginçtir 22 Eylül günü hakka yürümüştür. Kırımlı olan Ayşe Hafsa Valide Sultan için “Kanuni Sultan Süleyman Hanın validesi” 19 Mart tarihlerinde dua günü yapmaktayız. Dedemiz Hüseyin Kahya’nın büyük dedesinin Ahmet’in dostu Hasan Dede ile olan un helvası olayını her sene Anıt mezarda Aile ocağında pişen un helvası dağıtarak yad etmekteyiz  için  Hasan Dede “1. Viyana Kuşatmasına Kanuni Sultanın isteği ile Duazen olarak katılmıştır.''dedi.

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Halil Eşmebaşı
Kırlangıçoğlu Oktay
Alkın Erkek
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Ekim 2020 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net