25 Kasım 2020 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale Lisesinden Büyük Başarı
   Bu haber 1519 kez okunmuştur.
18 Ekim 2020 Pazar 11:49:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kuruculuğunu Kırıkkale Lisesi matematik öğretmeni Dr. Nevin Bilgiçli’nin yaptığı uluslararası “Mysterious Ciphers” (Gizemli Şifreler) eTwinning projesinin çalışmaları eylül ayında başladı.

uluslararası faaliyetlere katılacaktır

Kırıkkale Lisesi uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin akademik başarılarını arttıracak, ufuklarını genişletecek, yenilikçi eğitim yaklaşımlarına uygun proje çalışmalarına devam ediyor. MEB tarafından desteklenen ve ortak ülkelerin ulusal ajansları tarafından onaylanan matematik alanındaki iki uluslararası projenin çalışmaları  2020/2021 eğitim öğretim yılı boyunca Kırıkkale Lisesinin 9, 10, 11, 12. sınıflarından öğrenciler ve matematik öğretmenleri Dr. Nevin Bilgiçli tarafından yürütülecek. Şifreleme bilimini konu alan bu projede 3 kıtadan, 11 ülke (Türkiye, Romanya, Çekya, Polanya, Litvanya, İsveç, Slovakya, İspanya, Sırbistan, Hırvatistan, Fransız Guyanası), 14 okul ve 200 ü aşkın  öğrenci beraber çalışacaktır. Bu projede geçmişten günümüze kullanılmış matematiksel hesaplamalara dayanan bir çok  şifreleme yöntemi tanıtılacaktır. Geçmişte savaşların seyrini değiştiren şifreleme günümüzde  ülke güvenliğinden, kişisel bilgilerin korunmasına pek çok alanda (elektoronik imza, göz retinası tarama cihazaları, parmak izi tarama cihazları, sahte para ve pasaport tarama cihazları, radyo ve tv sinyalleri, bankamatik cihazları vb..) kullanılan bir bilim dalı haline gelmiştir. Öğrenciler bu önemli konuyu öğrenirken aynı zamanda her ay ortak  uluslararası faaliyetlere katılacaktır.

EĞİTİMİN ÖNEMİ BÜYÜKTÜR

Kırıkkale Lisesinin ortak olarak katıldığı  diğer bir uluslararası matematik projesi Slovakya  ve Polonya’nın kurucusu olduğu,  “10 math challenge” (10 matematik mücadelesi)  çalışmaları ise Ekim ayında başlamıştır. Bu eTwinning projesinde ise 8 ülke( Türkye, Portekiz, Yunanistan, Çekya, Bosna Hersek, Slovakya, Polonya, Sırbistan), 19 okul ve 100 ü aşkın öğrenci beraber çalışacaktır. Bu projenin temel amacı; matematiğin sadece sayılarla ve soyut simgelerle dolu sıkıcı bir bilim dalı olmadığını, günlük hayatta karşımıza çıkan  mizahi bir yanının da olduğunu göstererek  öğrencilerin dersi daha fazla sevmelerini sağlamaktır. Öğrenciler yıl boyunca her ay ortak uluslararası etkinliklere katılacaktır.Okul müdürü Basri Başat konu ile ilgili olarak: “Öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri ile donatılarak eğitilmesinde proje tabanlı eğitimin önemi büyüktür. Bu projeler sayesinde öğrencilerimiz matematik, İngilizce, bilişim alanında kendilerini geliştirecek ve dünyadaki akranları ile güvenli bir platformda iletişim kuracaktır. Okulumuz adına memnuniyet verici bu projeleri oluşturan ve yıl boyunca öğrencilere danışmanlık edecek olan matematik öğretmenimiz Dr. Nevin BİLGİÇLİ’ ye ve projede hevesle çalışacak öğrencilerimize teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz” açıklamasında bulunmuştur.

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nesrin Bulat
Erol Serkan Kılıç
İsmail Dursun Kuzucu
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  24 Kasım 2020 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net