25 Kasım 2020 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Korona Virüse Karşı Kolonya Dağıtıyor
   Bu haber 1395 kez okunmuştur.
21 Ekim 2020 Çarşamba 17:00:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale'nin genç iş insanı Öz Osmanlı Tarım İşletme Sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi İsmet Duman, korona virüse savaş açarak gelen vatandaşlara ücretsiz kolonya dağıtıyor.

BİRLİKTELİKLE VİRÜS YENİLECEK

Korona virüsü yenmek için herkesin üzerine düşen vazifeyi yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen  Kırıkkale'nin genç iş insanı Öz Osmanlı Tarım İşletme Sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi İsmet Duman, kendisinin de bu konuda üzerine düşen vazifeyi yerine getirmeye çalıştığını söyledi. Virüse karşı birlik ve beraberliğin önemine değinen Duman, maske, mesafe ve temizlik konusunda insanların kurallara harfiyen uyması gerektiğini vurguladı. Duman, Korona virüsü, hasta birinin öksürürken çıkardığı damlacıkların etrafa yayılması yoluyla diğer insanlara bulaşıyor. Bu nedenle enfekte olduğunu düşündüğünüz ya da hastalığı teşhis edilmiş biriyle mesafeyi korumak çok büyük önem taşıyor. Kalabalıklardan kaçınmak, zorunlu hallerde etrafla ve çevredekilerle temas kurmamak, yemek ve diğer objeleri paylaşımlı kullanmamak alınması gereken önlemler arasında yer alıyor."

KURALLARA UYALIM

Duman, "Virüsün yayılmasını önlemek için gün içinde sık sık ve yemek yemeden önce mutlaka elleri sabunlu su veya dezenfektan ile temizlemek, mümkün olduğunca ellerle yüze dokunmamak alınacak tedbirlerin başında geliyor. Korona virüsün yayılmasını önlemek için alınması gereken bir diğer önemli önlem ise hasta olduğunu düşünen, hasta biriyle ilgilenen, hastalığın teşhis edildiği vakaların görüldüğü ülkelere seyahat etmiş kişilerin kendilerini evde izlemeye alması, zorunlu haller dışında dışarıya çıkmaması ve bu hallerde maske takması olarak öne çıkıyor. 14 gün kuralı ile hastalığın kuluçka süresi olan bu süre içinde kişilerin kendini izlemesi ve virüsün yayılmasını önlemesi gerekiyor. Sağlıklı kişilerin hasta biriyle ilgilenmek, hamile olmak veya kronik bir hastalığa sahip olmak gibi zorunlu haller dışında maske kullanması önerilmiyor. Maske kullanımında ise virüsün yayılmasını engellemek üzere maskenin sık sık değiştirilmesine, ellerin maskeye dokundurulmamasına dikkat edilmesi konusunda uyarılar yapılıyor.

DİKKATLİ OLALIM

Duman, "Yüzeylerde ve kıyafetlerde uzun süre yaşayabilen virüse karşı önlem olarak kapı kolları, tırabzanlar gibi sık kullanılan ve elle temas edilen yüzeylerin sık sık çamaşır suyu, alkol veya sabunlu su ile dezenfekte edilmesi gerektiği vurgulanıyor. Belirsizliklerin yükseldiği, çeşitli iddiaların medya ve sosyal medyada yer bulduğu, insanların salgın kaygısına düştüğü bu dönemde doğru kaynaklardan güncel bilgi ve uygulamaları takip etmek, ilgili uyarıları gündelik hayatta uygulamak, panik ve korkuya sürüklenmeden tedbirli olmak görevi hepimize düşüyor."

 

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Nesrin Bulat
Erol Serkan Kılıç
İsmail Dursun Kuzucu
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Kasım 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net