24 Kasım 2020 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Alanımızı Savunma Sanayi Olarak Belirledik
   Bu haber 514 kez okunmuştur.
19 Kasım 2020 Perşembe 12:00:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Ülke TV’de yayımlanan Eğitimci Yazar Süleyman Beledioğlu ve İletişim Uzmanı İsmail Yolcu’nun hazırladığı ‘Genç Vizyon’ programına video konferans aracılığıyla konuk oldu.

3.’LÜK ÖDÜLÜ KAZANDIĞINI SÖYLEDİ

Rektör, Genç Vizyon programının, faaliyetleriyle ülkemize katkı sağlayan üniversitelere ve akademisyenlere yer verilen Zirvedekiler Köşesi’nde, Üniversite, Üniversitenin başarıları ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Rektör konuşması öncesinde Üniversite hakkında bilgi veren İsmail Yolcu, Üniversitemizin son yıllarda savunma sanayii alanında yaptığı çalışmalar, aldığı ödüller ve imzaladığı protokollerle dikkat çektiğini, gelişmekte olan teknoparklar içerisinde 3.’lük ödülü, Teknofest Uçan Araba Kategorisi'nde 3.’lük ödülü kazandığını söyledi.

 

BU KONUDA ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

 Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan, Üniversitede pandemi döneminde uzaktan canlı derslerin yanı sıra uygulama zorunluluğu olan bölüm ve programlarda gerekli sağlık tedbirleri alınarak uygulamalı eğitim verildiğini ve eğitim sürecinin başarılı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na savunma sanayii odaklı bir Üniversite olma talebinin iletildiğini ifade eden Rektör, “ Akademik çevre ve kamu çevresi ‘Mühendislik Bölümlerini ve Temel Bilimleri savunma sanayisinde değerlendirebilirsiniz. Veteriner Fakültesinin, Tıp Fakültesinin, Diş Hekimliğinin ve diğer Fakültelerin savunma sanayii ile ilgisi nedir’ diye sorulabilir. Savunma sanayiinin fiili unsurları ve bir de lojistik unsurları vardır. Silaha adını veren şehir Kırıkkale’de yapılmış güzel bir silahımız var: MPT 76. Bu gibi silahlarımızı yapan mühendislerin, elektronikçilerin, haberleşmecilerin diğer destek unsurlarına ihtiyacı yok mu? Savunma sanayii alanında uluslararası ticaret yapılacağı zaman uluslararası ilişkiler bu işin içinde olmayacak mı? Hukukçular bu alanda bilgi sahibi olmayacak mı?  Biz Üniversite olarak baktığımızda 120 bölümümüzün hepsini, akademisyenlerimizi ve öğrencilerimizi savunma sanayiine yönlendirmeye gayret ediyoruz.  Bu konuda çalışmalar yapıyoruz.''dedi.

 

ÜNİVERSİTE OLMA YOLUNDA İLERLİYORUZ

"17 yıl içinde savunma sanayii ihtiyaçlarımızın karşılanması noktasında yerli ve milli olma oranını %20’den %70’ e çıkarmış bir ülkeyiz. Ondan dolayı uluslararası harekatlar yapabiliyoruz ve Kanuni sondaj gemimizle Karadeniz’de petrol ve doğalgaz araması yapabiliyoruz. Bu tabloya topyekun bakmak lazım. Biz de Üniversite olarak bunları dikkate alarak çalışıyoruz. Öğrencilerimize geleceğin mesleklerini tanıtma açısından çalışmamız lazım.  Haberleşme uydumuzu 2013 yılında Çin’den gönderdiğimizde bunun için ücret ödedik ama şimdi fırlatma sistemlerini kendimiz yapıyoruz. Bizim öğrencilerimiz de bu projelerde yer alabilir. Bunun için de öğrencilerimizin teorik eğitiminin yanında güncel uygulamaları da bilmelerini sağlamalıyız. Kırıkkale Üniversitesi olarak alanımızı savunma sanayi olarak belirledik. Bu alanda çalışmalarımız, iş birliklerimiz, protokollerimiz ve burada ifade edemeyeceğimiz çalışmalarımız var. 120 bölümümüzle topyekun savunma sanayii alanında çalışan bir Üniversite olma yolunda ilerliyoruz. ” şeklinde konuştu.

 

 

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nesrin Bulat
Erol Serkan Kılıç
İsmail Dursun Kuzucu
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  24 Kasım 2020 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net