07 Mart 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Uygun Şekilde İmha Edilsin
   Bu haber 769 kez okunmuştur.
20 Ocak 2021 Çarşamba 11:43:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Maskelerin sağa sola atılmaması, tıbbi atık gibi değerlendirilerek uygun şekilde imha edilmesi gerekir.Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selda Bülbül, koronavirüs salgını ve diğer enfeksiyon hastalıklarıyla baş edebilmenin yollarından birinin de kullanılan maskelerin sağa sola atılmaması, tıbbi atık gibi değerlendirilerek uygun şekilde imha edilmesi gerektiğini söyledi.

HEPSİ HASTALIKLARDAN KORUNMAMIZ İÇİNDİR

Toplumda bireylerin alınan salgın tedbirlerine harfiyen uymaları gerektiğini hatırlatan Bülbül, “Kendimizi sevdiğimiz kadar başka insanları da sevmemiz gerekir. Bunun için de alınan tedbirlerin hepsi hastalıklardan korunmamız içindir. Bunu bir kişi dahi ihlal ederse enfeksiyon oradan kaynak bulur ve yayılmaya devam eder.  Mikroorganizmalar, zincirin halkaları gibi dönüp dolaşıp hepimizin kapısını çalar.” dedi.

KORUNMUŞ OLUNACAĞINI SÖZLERİNE EKLEDİ

Kullanılan maskelerin cadde ve sokaklarda yerlere atılmasıyla enfeksiyonların özellikle de koronavirüsün yayılmasında büyük tehlike oluşturduğunu belirten Bülbül, şunları söyledi:“Dünyada koronavirüs tehlikesi henüz geçmiş değil. Virüs, kendini bilmezler yüzünden maalesef yayılım göstererek masum insanların hayatlarını kaybetmesine sebep oluyor. Kullanılan maskeler bazen cadde ve sokaklarda çöp kutuları yerine yollarda sağa sola atılıyor. Bu durum oldukça tehlikeli. Çünkü kullanılan maskelerin hepsini tıbbı atık gibi değerlendiriyoruz. Maskelerin üzerinde birçok mikroorganizma bulunuyor. Bu maskelerin yerlere atılmasıyla yaşlı ve çocuklar bunları bilmeyerek alıp kullanabilir ve temas edebilirler. Bu sebeple de enfeksiyonun yayılma hızı devam eder. Oysa bizim amacımız enfeksiyonun yayılma hızını durdurmak ve hastalıktan bir an önce kurtulmak. Gelin hep birlikte el ele verip kurallara uyarak daha güzel günlere kavuşalım istiyoruz.”Koronavirüs ve diğer enfeksiyon hastalıklar açsından her bireyin risk altında olduğunu kaydeden Bülbül, doğru maske kullanımı, sosyal mesafenin ayarlanması, el yüz temizliği ve yaşanılan ev ve iş yerlerinin havalandırılmasıyla virüsten önemli seviyede korunmuş olunacağını sözlerine ekledi.

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Mart 2021 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net