07 Mart 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Uluslararası Matematik Projesi Devam Ediyor
   Bu haber 1051 kez okunmuştur.
24 Ocak 2021 Pazar 17:00:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale Lisesi müdürü Basri Başat, "Kırıkkale Lisesi olarak kuruculuğunu ve yönetimini yaptığımız “Mysterious Ciphers” (Gizemli Şifreler) isimli uluslararası matematik projemizin çalışmaları başarılı şekilde devam etmektedir. Uzaktan eğitim sürecini böyle faydalı çalışmalarla değerlendiren öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerini kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum.''dedi.

YÖNTEMLERLE DEŞİFRE ETTİLER

Proje kurucusu ve danışman öğretmeni Dr. Nevin Bilgiçli Eylül 2020- Mayıs 2021 tarihleri arasında sekiz  ay süreyle devam edecek  projemizin  ilk dört ayı, 10 ülkeden(Türkiye, Romanya, Slovakya, Çekya, Hırvatistan, Litvanya, İspanya , Fransız Guyanası, Polanya, İsveç ), 12 okul ve 200 civarı öğrencinin her ay gerçekleştirdiği ortak etkinliklerle planlandığı biçimde tamamlanmıştır. Öğrenciler   Eylül 2020- Aralık 2020 döneminde temeli matematiksel hesaplamalara dayanan beş ayrı (Sezar, Polybius, Afin, Permütasyon, Veginere)  şifreleme yöntemini öğrendiler ve bu yöntemlerle ; kendi isimlerini, ülkelerini anlatan bir cümleyi, ülkelerinden ünlü/ başarılı bir kişinin ismini, ülkelerinden tarihi/turistik bir mekanın adını, ülkelerinden bir şarkının/şarkıcının  adını şifrelediler ve bunlarla ilgili resimler,  videolar paylaştılar.  Ardından öğrenciler diğer ülkelerden bir öğrencinin mesajını öğrendikleri yöntemlerle deşifre ettiler. Bu şekilde öğrenciler diğer ülkeler hakkında bilgilerini arttırırken, bilişim, iletişim, matematik, yabancı dil alanlarında ki becerilerini de geliştirdiler. Ayrıca öğrenciler; farklı ülkelerden öğretmenlerin hazırladığı,  labirent , kod kırma ,  kaçış  gibi oyunları oynayarak matematiğin keyifli tarafını da yaşadılar. 2021 yılının sonunda her ülke birbirine yeni yıl dileklerini içeren şifreli  mektuplar yazdı ve bu mektuplar deşifre edilerek ortak e-kitap oluşturuldu.  2020 yılına ait bu çalışmalarımızı   içeren e- dergimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

PROJENİN TAMAMLANMASI PLANLANMAKTADIR

2020 yılının sonunda  proje çalışmalarının değerlendirilmesine yönelik anket tüm öğrencilere uygulandı ve öğrencilerin istek ve önerilerine göre 2021 yılı etkinlikleri planlandı. Online toplantıların, sunumların, yarışmaların ve uluslararası takım çalışmalarının yapılması kararlaştırıldı. 2021 Ocak - 2021 Mayıs ayları arasında  ulusal takımların kendi özgün şifreleme yöntemlerini geliştirmesi ve bu yöntemlerin online sunumlarla  tanıtılması, uluslararası takımların ilkel şifreleme araçlarının tasarımlarını  yapması ve bu araçların sanal sergi oluşturularak sunulması, ülkelerarası online şifre kırma yarışmalarının  yapılması ve son olarak ortak ürünlerin hazırlanarak projenin tamamlanması planlanmaktadır.

 

 

 

 

 

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Mart 2021 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net