14 Haziran 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Esnafın Gelir kaybı ve Kira Desteği
   Bu haber 841 kez okunmuştur.
19 Şubat 2021 Cuma 17:09:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Ticari işletmelerini Covid-19 salgınının olumsuz etkilerinden korumak amacıyla 22.12.2020 tarihli ve 3323 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında; Ticaret Bakanlığımızca koronavirüs salgını nedeniyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerimize; 3 ay süreyle ödenmek üzere aylık 1.000 Türk Lirası “Gelir Kaybı Desteği” verilmesi ve büyükşehir olan illerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde ise aylık 500 Türk Lirası tutarında “Kira Desteği” verilecek.

 ESNAFIMIZ 31 MART 2021 SAAT 23.59 KADAR BAŞVURU YAPILABİLİR

     

Kırıkkale Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner yaptığı açıklamada "Bahse konu desteklerden;14.12.2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetini tesis ettirenler,Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatârlar,Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilen esnaflarFaal olan ve işletme hesabı esasına veya bilanço esasına göre defter tutanlardan “esas faaliyet konusu” Bakanlık tarafından desteklenen NACE kodları arasında yer alan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler,Kira desteği için işyeri kira olanlar faydalanacaktır.Verilecek gelir kaybı ve kira destekleri için başvurular 31 Mart 2021 tarihi 23.59’a kadar devam edecektir.''dedi.

 

ESNAFIMIZ HİBE DESTEĞİ İÇİN E-DEVLETTEN BAŞVURU YAPSIN

 

"Söz konusu desteklerden faydalanmak üzere yukarıda açıklanan kapsamda yer alan ticaret erbabının başvuruları kabul edilmekte olup, kapsamın dışında kalanlar destekten yararlanamamaktadır.Bu çerçevede ; yukarıda belirtilen şartları taşıyan esnafımızın e-devlet üzerinden 1000.- TL Gelir Kaybı Desteği” için İBAN ve diğer bilgilerini sisteme girerek yapabilir.  İş yeri kira olan esnafımız ise e-devlet üzerinden aşağıdaki belgeleri sisteme yüklemelidir.e-devlet üzerinden giriş yaparak kira kontratını ve 2020 yılına ait kira ödeme dekontunu (bir tane dahi olsa yeterlidir) mutlaka sisteme yüklemelidir.

Kiracı Esnafımız kendine ait olan İban numarasını sisteme doğru olarak girmelidir.Kira kontratında yazılı olan adres bilgileri tam ve doğru olmalıdır.Kira ve Hibe Destek başvuruları 31 Mart 2021 Çarşamba günü saat 23:59'a kadar devam edecektir. Başvuruya ilişkin tüm süreçler turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet Kapısı aracılığı ile yürütülecektir. Kendisi giriş yapamayan esnafımıza belgelerini (vergi levhası-kira kontratı- kiranın ödendiğine dair 2020 tarihli dekont )  ve e-devlet şifrelerini getirmeleri halinde Ticaret İl Müdürlüğümüz personelince yardımcı olunacaktır. Ayrıca Üyesi olduğu Esnaf ve Sanatkar Odaları ve kendi Muhasebecilerine başvurabilirler.''dedi.

 

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan Kılıç
Pınar Taşcı YIKILMAZ
MESUT ARLIER
Yener Kazan
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  11 Haziran 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net