12 Nisan 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Şikâyet cezalandırma gerekçesi yapılamaz
   Bu haber 415 kez okunmuştur.
07 Nisan 2021 Çarşamba 17:00:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yasin Pekuz, şikayet hakkının kullanılmasının cezalandırma gerekçesi yapılmadığını ifade etti. Pekuz, "Eğitim-Bir-Sen olarak, şikâyet ettiği kişi hakkında takipsizlik kararı verildiği gerekçesiyle hakkında başlatılan soruşturma neticesinde görev yeri değiştirilen üyemiz adına açtığımız davada, mahkeme, şikâyet hakkının vatandaşlık görevi ve yasal bir hak olduğu vurgusu yaparak, yasal şikâyet hakkını kullanan üyenin salt BIMER şikâyetine dayalı olarak atanmasını hukuka aykırı buldu.''dedi.

GEREKÇESİNE YER VERDİ

Pekuz, "Adana 2. İdare Mahkemesi, kararında, “davacının aynı okulda görev yaptığı N. B. isimli öğretmen hakkında şikâyette bulunması sonrası ilgili öğretmen hakkında takipsizlik kararı verildiği görülmüş ise de, davacı hakkında dava konusu atama işlemine dayanak alınan iftira attığı iddiasıyla ilgili yapılan inceleme sonucu iddianın sübuta ermediği sonucuna ulaşılarak hakkında herhangi bir disiplin cezası tesis edilmediği gibi, davacının ilgili N. B. isimli öğretmen hakkındaki BIMER şikâyetinin mesnetsiz bir şikâyet veya ihbar niteliğinde olmayıp bir vatandaşlık görevi ve yasal bir hak olduğu ve kullanılan bu hak sonrasında N. B. hakkında yürütülen soruşturma sonucu ilgilinin disiplin cezası ile tecziye edildiği hususu da göz önüne alındığında, hakkında disiplin işlemi tesis edilmeyen ve yasal şikâyet hakkını kullanan davacının salt söz konusu BIMER şikâyetine dayalı olarak atanmasının kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun olmadığı anlaşıldığından dava konusu atama işleminde hukuka uyarlık bulunmadığı” gerekçesine yer verdi.''dedi.

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan Kılıç
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Nesrin Bulat
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  09 Nisan 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net