12 Nisan 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
İmmünoterapi İle Hayata Tutundu
   Bu haber 907 kez okunmuştur.
07 Nisan 2021 Çarşamba 12:22:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale'de 20 yıldır kanser tedavisi gören 58 yaşındaki Uğur Gözütok, yaklaşık 2 yıldır uygulanan immünoterapi ile büyük oranda sağlığına kavuştu. Kırıkkale Belediyesinde Şube Müdürü olarak görev yapan Gözütok, , 2001 yılında tümör dolayısıyla böbreğini aldırdığını söyledi.

EN KÖTÜ TARAFI, ÖLÜM SÜREKLİ AKLINDA

Gözütok, 16 yıl sonra böbrek tümörünün metastaz yaparak akciğerine geçtiğini anlatarak, "Akciğere geçtikten sonra nefes darlığı gibi sıkıntılar yaşadım. İlaç sıkıntısı oldu. 4,5 yıl ağızdan aldığım ilaçlarla tedavim devam etti. Son iki yıldır da damar yoluyla immünoterapi alıyorum. Şu anda hastalığımı yüzde 90 civarında yenmiş durumdayım. Sadece kemiklerimde biraz sıkıntı kaldı. Genel durumum iyi." dedi.İlaç kullanırken vücudunun susuz kaldığı için diğer organlarında da sıkıntılar çektiğini, immünoterapi tedavisine geçince bu sıkıntılarının hepsinin geçtiğini aktaran Gözütok, şöyle konuştu:"Hastalığı en şiddetli hissettiğim zamanlar insan ölümle yüzleşiyor. Ölmemek için mücadele veriyorsun. En kötü tarafı, ölüm sürekli aklında. 'Ne olacak, vücut tedaviye cevap verecek mi' diye düşünüyorsun. Bunların sıkıntılarını yaşadık. Akciğerden de ameliyat oldum. Çok büyük nodüller vardı. Şimdi hayat daha güzel, ağrılarım, acım yok. Ayrıca ilaç sorunum yok. Devletimiz sağ olsun ilaçlarımızı karşılıyor."

HASTALIĞINI BÜYÜK ORANDA YENDİK

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Yalçın da kanserin büyük bir problem olarak karşılarına çıktığını ancak yeni gelişmelerin kendilerine büyük fayda sağladığını belirtti.Özellikle hastaları olan Uğur Gözütok'un tedavisinde de büyük gelişmeler kat ettiklerini dile getiren Yalçın, "2001 yılında böbrek tümörü nedeniyle ameliyat olan hastamızı 2016 yılından beri takip ediyoruz. İlk önce akciğer metastaz, sonra da kemik metastazları oral bir takım ilaçlarla takip ettik. Daha sonra immünoterapi kullandık. Uğur bey immünoterapinin fayda gördüğü hasta gruplarından biri. Hastalığını büyük oranda yendik. Kendisi de tedavide çok büyük fayda gördü." ifadelerini kullandı.

DAHA DA KAT EDECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM

Yalçın, kanser tedavilerinde kemoterapiyi de sık kullandıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:"Özellikle hedefe yönelik ilaçlar ve son dönemde çok rahatlıkla kullandığımız immünoterapilerle çok sayıda tümörde iyi sonuçlar almaya başladık. Yan etkiler açısından hastaları hem çok rahatlıkla takip edebiliyoruz hem de ilaçların etkinliği gerçekten çok iyi. Bu yüzden kanserden korkmayalım, erken teşhis ve tedavi aşamaları çok önemli. Bu konuda çok yol aldık, daha da kat edeceğimizi düşünüyorum."

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan Kılıç
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Nesrin Bulat
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  09 Nisan 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net