27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
ABC'de, Hoca Ahmet Yesevi'den Ahi Evran Konferansı
   Bu haber 331 kez okunmuştur.
23 Eylül 2021 Perşembe 16:30:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale ABC Eğitim Kurumlarında "Hoca Ahmet Yesevi'den Ahi Evran'' adlı program düzenledi. ABC Fen ve Anadolu Lisesi konferans salonun da gerçekleşen programda Ahi Evran'ın hayatı anlatıldı.

GENİŞ KATILIM

Programa Kırıkkale Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Muhammet Ali Tekinay, ABC Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Harun Güleç, Yılın ahisi seçilen Yıldız Delice, Yahşihan İlçe Sağlık Müdürü Fatma Sönmez, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

NOHUT PİLAVLA HAYATIM DEĞİŞTİ

Ardından konuşmalara geçildi. İlk olarak yılın Ahisi seçilen Yıldız Delice konuştu. Delice, " Ne yaparsanız yapın Allah için yapın. O zaman her şeyi başarırsınız. Ben çok zor durumlardan bugüne geldi. Eşimi kaybetti. 2 çocuğum vardı. Yemek işine girdim ve başarılı oldum. Kimseden korkmadım ve başardım. Nohut pilavla hayatım değişti. İş yeri açtım. Elemanlarım çoğaldı. Herkese helal kazançla evine ekmek götürmeyi öğrettim.''dedi.

AZİM VE BAŞARI VAR

Kırıkkale Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner ise konuşmasında "Bizim komisyonumuzdan geçerek Yıldız hanım yılın Ahisi seçildi. Yıldız hanımın hikayesinde azim ve başarı var. Müthiş bir hayat hikayesi var. Yanında çalışan 15-20 tane personeli var. Ben buradan Yıldız hanımı tebrik ediyorum.Bu yıl Ahilik haftasının 34. kutladık ve pandemi nedeniyle sınırlı şekilde kutladık''diye konuştu.

MANEVİ BİR TERBİYE OCAĞIDIR

Kırıkkale ABC Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Harun Güleç Ahiliğin manevi bir terbiye olduğunu söyledi. Güleç, ""Ahilik, ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük, kardeşlik, yardımseverlik, herkesin kendi sanatında yükselmesi ve gelişmesi gibi değerleri esas alan köklü bir müessesedir. Ahilik, meslek örgütü olmasının yanında manevi bir terbiye ocağıdır. Esnaf ve sanatkarlığı ahlaki değerlerle harmanlayan, mesleki ilkelerle süsleyen ahilik kültürü Aziz Milletimizin geçmişinde ticari ve toplumsal hayatın tanziminde çok önemli görevler ifa etmiştir. Ahilik teşkilatı aynı zamanda Anadolu’da dirlik ve düzenliğin sağlanmasında, birlik ve berberliğin tesisinde de etkin rol üstlenmiştir.''dedi.

HAYALLERİ İÇİN ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZ VAR

Yahşihan İlçe Sağlık Müdürü Fatma Sönmez'de Ahmet Yesevi'den Ahi Evran adı konferans verdi. Sönmez, Ahi Evran'ın dürüstlüğü ve yardımseverliliği hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Sönmez, "Hayalleri için çalışan arkadaşlarımız var. İnsanın hedefleri olursa, her şeyi başarır ve hayat kolaylaşır''dedi. Program Sezai Yeşilyurt'un yönetiminde tiyatro gösterimiyle sona erdi. 

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net