27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
HEDEFLERİMİZE ULAŞALIM
   Bu haber 582 kez okunmuştur.
23 Eylül 2021 Perşembe 16:39:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale’ye göreve atandığından günümüze kadar çalışmalarına aralıksız devam eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Ramazan Gencan, yaptığı çalışmalarla şehirde turizm ve kültürel alanlarda büyük başarılara imza atmaya başladı. Yerel, ulusal gazete temsilcileri ve muhabirleriyle öğretmen evinde bir araya gelen İl Kültür ve Turizm Müdürü Gencan, "başarılı olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Destek olun birlikte hedefimize çabuk ulaşalım''dedi.

AYNI GÜN CEVAP VERİYORUZ

Konularını ve anlatımlarını sayı değerlerleri vererek basınla paylaşan Müdür Gencan, “Olumlu ve olumsuz, istenen ve söylenen soruları aynı gün cevap verdiklerini belirterek, “Bizim kapımız herkese açık. Ekibimle Kırıkkale’nin kültürünü ve turizmini yaşatmak ve geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bunda da başarılı olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bize destek olun birlikte başaralım ve hedefimize daha çabuk ulaşalım”

TARİH YENİDEN CANLANACAK

Kırıkkale’de yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi veren Gencan, “ Karakeçili ilçesinde bulunan Büklükale kazı alanına yakın ve yol üzerinde bulunan Şeker Pancarı Alım Merkezi’nde Selçuklular dönemine ait buluntulara rastlandı. Bu güzel bir gelişme. Bu alanı arkeopark park haline dönüştüreceğiz. Buraya gelen vatandaşlarımız, bir taraftan dinlenirken bir taraftan tarihle birlikte yaşayacak. Ayrıca Büklükale kazı alanı Hititler, Bizanslılar, Osmanlılar ve Selçuklular ile birlikte birçok uygarlığın yerleşim alanı olduğu görüldü. Buraya bir müze yapılacak. Müzede Büklükale kazı alanından çıkartılan Kırşehir Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesinde sergilenen eserler getirilecek. Tarih yeniden canlanacak” dedi.

 

MEYDANA GÜZELLİK KATACAK

Gencan, “Kültür Merkezi alanının da bulunan oto parka çok büyük Kültür Merkezi yapılacak. Eski Kültür Merkezi ise durmaya devam edecek. Karşısında silah müzesinin inşaat çalışmaları devam ediyor. Bütün bunlar yapıldıktan sonra meydan muhteşem bir görünüme kavuşacak. Kırıkkale’ye gelen vatandaşlar, Kırıkkale’nin tarihi ve güzelliği ile mest olacaklar.”

KÜTÜPHANE SORUNU BİTİYOR.

 İlçelerde kütüphane eksiği bulunduğunu açıklayan Müdür Gencan, “Buralarda çalışma başlattık. Fakat satın alma ve kiralama yetkimiz bulunmuyor. İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile görüşmeler yaptık. Kütüphane bulunmayan ilçelere İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde bulunan alanlara kütüphane açıyoruz. İsteyen gençlerimiz spor, isteyen gençlerimiz kütüphaneyi kullanacak. İsteyen gençlerimiz her ikisini de kullanma fırsatı bulacak. Bu çalışma ile gençlerimiz hem spor yapacak, hemde kültür alanında çalışmalara katılacaklar.

 

ANNE VE BEBEK KÜTÜPHANESİ

Kırıkkale’de ilk defa anne ve bebek kütüphanesi kurulacağı müjdesini veren Gencan, “Farklı bir kütüphane olacak. Minikler bir taraftan oyuncaklarla oynarken, anne ise eğitmenlerin yardımıyla kültürel becerilere sahip olacak. Ayrıca çocuklar büyüdükçe bu eğitimler genişleyecek. Kültürlü ve geleceğe bakış açıları değişecek. Buda çocuğun ve annenin ufuklarının genişlemesine vesile olacak. Bu çalışma anne ve çocuğa büyük değerler katacak.

OKUL MÜZEYE ÇEVRİLECEK

Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan Endüstri Meslek Lisesi’nin devrinin kendilerine geçtiğini açıklayan Gencan, “Eski Valimiz Yunus Sezer’in büyük çalışmasıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bünyesinde bulunan  Endüstri Meslek Lisesi, müze yapılması için bizim bünyemize geçti. Buraya arkeoloji ve etnografya müzesi oluşacak. Sanat galerisi içinde mevcut olacak. Bizim değerimiz olan Rahmi Pehlivanlı burada ismi olacak. Geçtiğimiz aylarda Kralların ressamı Rahmi Pehlivanlı anısına bir program düzenledik. Çok güzel oldu.İnşallah yeni çalışmalar ve projelerimiz olacak.” 

GENİŞ BİLGİLER VERDİ

Toplantıda Gencan, Hacı Taşan, Çeşnigir Köprüsü ve mesire alanı, Oba Köy, türbeler, tarihi camiler, Dinek Dağı Alanı, Sulu Mağara, Lavanta Bahçesi ve Taş Mektep hakkında geniş bilgiler verdi. Gencan, Kırıkkale’nin turizm ve kültürel alanda daha da büyümesi ve gelişmesi için var güçleriyle çalışmaya devam edecekleri sözünü verdi. Konuşmanın ardından hatıra fotoğrafı çekinildi.  

  

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net