24 Ocak 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Bıçak Kemiğe Dayandı
   Bu haber 1456 kez okunmuştur.
05 Aralık 2021 Pazar 15:40:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Genç Parti İl Başkanı Duran Yıldız Peş peşe gelen zamlara vatandaşı isyan ettirdiğini ve artık bıçağın kemiğe dayandığını ifade etti.

ZAMLARA VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Yıldız Yaptığı yazılı açıklamada "Kış ayında neredeyse her ürüne her gün yeni bir zam geliyor. Doğalgaz, LPG de  ayın ilk günü zam dalgası yaşandı. Doğalgaza sanayi için yüzde 48,40, elektrik üretim santralları için yüzde 48,82 oranında zam yapıldı. Beslenmenin en temel gıdası yağda ise her gün artan fiyatlar vatandaşı yemekleri yağsız yapmaya zorluyor. Temmuz ayı itibari ile elektrik ve doğalgaza yapılan zamlara vatandaşlar tepkili.''dedi.

KÂR ETMİYOR, ZARAR EDİYOR

Yıldız“İthal kömürde fahiş fiyat artışı oldu. Dolar kurundaki yükseliş nedeniyle kömür ithal eden firmaların sayısı azaldı. İthal kömür getirmek isteyen firmalar önlerini göremiyor. Yerli kömür noktasında da devletimiz piyasaya yeterince kömür vermiyor. Sattığı fiyata kömür alıp satamıyoruz. Yeni mal alamıyor. Lojistik maliyetleri de arttı. Kâr etmiyor, zarar ediyor” diye konuştu.

TONLA DEĞİL TORBAYLA

Doğalgaza ve elektriğe yapılan zamlar sonra talebin arttığını fakat alımın az olduğunu kaydeden Yıldız, “Peşin para vererek kömür alan nerdeyse yok. Vatandaş, kredi kartıyla 6 taksitle kömür alımı yapıyor. Şu anda vatandaş bir seferde kömür almıyor, zamana yayarak bir alım yapıyor. Eskiden vatandaşlarımız bu aylarda kış aylarında yakacağı kömürü bir seferde alıyordu. Şimdi vatandaş 1,5 ton kömürü tek seferde alamıyor. Torba torba kömür satılıyor” dedi. Hava soğudukça insanlar sobaya dönüş yapıyorlar. Eskiden mülteciler daha çok alım yapardı. Şimdi herkes gelmeye başladı. İnsanlar mecbur. Doğal gaz almış başını gitmiş. Elektrik desen doğalgazdan altta kalır yanı yok. Durum iyi değil.”

FİYATLAR YAĞ GİBİ ÜSTE ÇIKTI

Beslenmenin en temel gıdası yağda ise her gün artan fiyatlar yurttaşları yemekleri adeta yağsız yapmaya itiyor. Marketlerde ayçiçek yağının litre fiyatı her gün değişiyor.Tarımda ülkenin kendi kaynaklarına dönmesi gerektiğine vurgu yapan Yıldız, “Tarım açısından zengin kaynaklara sahip olan ülkemiz, 83 milyon insanı rahatlıkla besleyecek toprak büyüklüğü ve verimliliğine sahip. Tarım politikaları ivedilikle gözden geçirilmeli, kooperatifçilik desteklenmeli. Tarımsal girdi fiyatlarının ucuzlatılmasıyla başlayacak reform hareketi, getirilecek muafiyet ve özendirmelerle yükseltilmeli, ülke insanının ihtiyacı olan bitkisel ve hayvansal üretim gerçekleştirilmelidir. Toplumun dengeli beslenmesi için üretmek ve üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak önceliğimiz olmalıdır. Tarımın sürdürülmesi, üreticinin üretimden uzaklaşmaması hayati bir önceliktir” dedi.

ALLAH MİLLETİ KURTARSIN

Artan fiyatlar sonrası sıvıyağlar, özellikle  zeytinyağında taklit ürünlerin arttığına dikkat çeken Yıldız, “Gıda enflasyonunun yüksek olması gıda harcamalarının toplam harcamasının büyük bir bölümünü oluşturan dar gelirli kesimleri çok daha fazla etkiliyor. Bu da özellikle gıda ithalatçısı az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en temel sorunlarından biri. Paramız var ki ithal ediyoruz mantığından vazgeçilmelidir. Unutulmamalıdır ki, ithal etmek yerine üreticiyi destekleyip tüketiciye güvenilir gıdayı ulaştırmak devletin asli görevlerinden biri ve bunun ne kadar önemli olduğunu pandemi sürecinde bir kez daha anladık” dedi.1 Temmuz’dan itibaren tüm abone gruplarında geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 15, doğalgaza konut abone grubu tarifesine yüzde 12, sanayi abone grubu tarifesine yüzde 20 zam yapıldı.  .Zamlara isyan eden Yıldız, maaş zammı ile faturalara gelen zam arasındaki eşitsizliği dile getirdi ve şunları söyledi:“Memura bir kuruş vermeden elektriğe, doğalgaza zam yaptılar. Verdikleri 80 lira, 100 lira, 110 lira. Ama her şeye zam yapılıyor. Allah milleti kurtarsın. Tasarrufu önce kendisi yapsın. Bıraksın Saray’ı. Satsın malları tasarruf o.”“Valla, hep ‘müjde müjde’ diye söyledi. Müjdeyi sonunda gördük. Hakikaten perişan vaziyetteyiz. Ay başını getirmekte çok zorluk çekiyoruz. Hele yüzde 15 elektriğe zam geldi. Yüzde 12 doğalgaza zam geldi. Tüm yük vatandaşın sırtına biniyor diyen Yıldız, “Kaldıracak gücümüz yok, emekli bir şey alırken iki üç kere bakıyorum” ifadelerini kullandı.

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Erol Serkan Kılıç
Sami Güler
Dede Bulut
Hidayet Doğan
Sadettin Karalök
Rabia Saylam Taşdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  24 Ocak 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net