26 Mayıs 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Bin 330 Riskli Bina Yıkıldı
   Bu haber 1195 kez okunmuştur.
19 Ocak 2022 Çarşamba 16:37:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
31.05.2012 tarihli ve 28309 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve kamuoyunda “Kentsel Dönüşüm Kanunu” olarak bilinen 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uygulamaları Kırıkkale'de yoğun bir şekilde devam ediyor.

MAL GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAKTIR

Kırıkkale Çevre Şehircilik İl Müdürü Uğur Atar yaptığı açıklamada "Kanunun amacı; afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek üzere iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasları belirlemektir. Kısacası vatandaşımızın kendi rızaları ile evlerinin depreme dayanıklı olup olmadığını tespit ettirmesi ve depreme dayanıklı değilse yıkıp yeniden yaptırılmasını teşvik ederek vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Kanun uyarınca yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar, noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alınan harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretlerden; kullandırılan krediler sebebiyle lehe alınacak paralar ise banka ve sigorta muameleleri vergisinden müstesna olmaktadır.''dedi.

DEPREM ÖLDÜRMEZ BİNALAR ÖLDÜRÜR

Kırıkkale Çevre Şehircilik İl Müdürü Uğur Atar açıklamasının devamında "Bugüne kadar İlimizde 6306 Sayılı Kanun kapsamında 1364 adet yapı (2407 konut, 214 işyeri) riskli olarak tespit edilerek Müdürlüğümüzce onaylanmış, bu yapılardan 1330 adedinin de yıkım işlemleri tamamlanmıştır.Vatandaşlarımızın risk tespitlerini yaptırarak daha sağlam ve daha modern yapılarda oturmalarını sağlamak amacıyla, yapılardaki hak sahiplerine finansal destek olarak 18 ay hibe kira yardımı (aylık kira tutarı 715 TL) veya bankalardan kullanacakları kredilere faiz desteği verilmektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüzce, riskli yapı olarak tespit edilerek yıkımı gerçekleşen yapıların hak sahiplerine bugüne kadar toplam 10.957.201,10 TL. hibe kira yardımı ödenmiştir. Ayrıca 6306 sayılı Kanun kapsamında parselin yeniden değerlendirilmesine yönelik hisseleri oranında paydaşların en az üçte iki çoğunluğu ile alınan karara katılmayan maliklerin arsa payları; Yönetmelik gereğince arsa payı değeri üzerinden anlaşma sağlayan diğer paydaşlara açık artırma usulü ile satılarak arsa maliklerinin mağduriyeti de giderilmektedir. Bu zamana kadar Müdürlüğümüzce 96 adet riskli yapı için 262 adet malikin hissesinin satışı gerçekleştirilmiştir.“Deprem Öldürmez Binalar Öldürür” gerçeği göz önünde bulundurulduğunda gerek vatandaşlarımızın gerekse Belediyelerimizin bu konuya gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.''dedi.

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net