29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Değerlerine Sahip Çıktılar
   Bu haber 1014 kez okunmuştur.
22 Mayıs 2022 Pazar 16:20:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale’nin Türkmen ve Yörük şehri Karakeçili ilçesinde manevi değeri olan ve defineciler tarafından talan edilen ve bakımsız olan Adsız Dede Türbesi aslına uygun onarılarak vatandaşların hizmetine yeniden sundular.

ASLINA UYGUN YAPTIRILDI

Kırıkkale Valiliği, Karakeçili Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından birlikte gerçekleştirilen tadilatta mezar taşları Ahlattan getirildi ve Selçuklu mimarisine uygun olarak yapıldı. Karakeçili ilçesinde Akkoşan Mevkii’nde bulunan Evliya olan Adsız Dede, Haydar Sultan, Halil Dede, Hasan Dede ve Şaban Dede ile akraba olduğu söyleniyor. Mezarın yapımında desteklerini esirgemeyen Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğluve İL Özel İdareye teşekkür eden Karakeçili Belediye Başkanı Veysel Aydemir,”Adsız Dede bizim ve halkımız için çok önemli bir evliyadır. Zaman zaman defineciler tarafından zarar verilmek isteniyor. Bu bizi ve halkımızı çok üzüyor. Adsız Dede’nin mezarını yeniden tadilat yapıldı.  Mezar taşları Ahlattan getirildi ve Selçuklu mimarisi ile yeniden aslına uygun hale getirildi.  Mezarın önünde büyük ve renkli bir taş mevcut. İnşallah onun önüne simini yazacağız.”dedi.

 BÜYÜK EVLİYALARDAN  

Emekli Öğretmen Mehmet Aydemir, “Adsız Dede il ilgili Karakeçili İlçesi sakinleri arasında birçok rivayetler, menkıbeler ve kerametler dilden dile anlatılarak gelmektedir. Bulunduğu yer itibariyle o çağlarda Akkoşan şehrinin varlığı ve mevcudiyetti bilinmektedir. Aslında antik bir şehir olan Akkoşan, zaman içinde yok olmuştur. Adsız Dede bu Akkoşan şehrini manevi fethini gerçekleştirmek için gönderilmiştir. Hasan dede ve diğer dedelerden daha önce Kırıkkale’ye gediği rivayet edilir. Karakeçili’deki bu arazinin adı her ne kadar Akkoşan Mevki olarak bilinse de Adsız Dedenin bulunduğu yere ve civarına Dedenin Başı ve Dede’nin Önü olarak halk tarafından isimlendirilmektedir. Adsız Dede’nin mezarı bilinmeyen zamanlarda define arayıcılarının saldırısına uğramış, mezar tekrar yapılmış ve tekrar bozulmuştur. Mezarda hazine arayanlar kemiklerde zarar vermişlerdir.  Hatta mezardaki kemiklere zarar veren çobanlarında  sabahlara kadar uyumadıklarını ve sürekli görünmeyen biri tarafından tekme ve tokat ile dövüldükleri halk arasında eskiden beri anlatıla gelmektedir. Yine Adsız Dede’nin mezarında çocuk olduğu iddiaları hala mevcudiyetini korumaktadır. Yakın zamanda Adsız Dede ile ilgili kerametler görenler ve yaşayanlar mevcuttur. Bunlardan birini anlatır olursak, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında o arazide bir çoban koyunlarını otlatırken,Perşembe gününü Cuma gününe başlayan gece örüme kalktığında Halil Dede, Haydar Dede, Hasan Dede ve Şaban Dede Türbelerinden kalkan yeşil, kırmız, beyaz renkli ışıklar, yeşil ışık saçan Adsız Dede’nin mezarlarında buluşmasını seyreder. Bu buluşma esnasında ışıklar bir müddet mezar başında dua eder hale görünürler. Bunu gören çobanın dili tutulmuştur. Halk arasında dişi kilitlenmiş olarak söylenmektedir ve günlerce konuşamaz. Bu ışık olayını vatandaşımızın önemli günlerde görenler hala mevcuttur.”  

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net