29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
   Bu haber 667 kez okunmuştur.
26 Mayıs 2022 Perşembe 12:41:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun yapılan kanun değişikliğiyle anonim şirkete dönüştürülmesi sonrasında yaşanan sorunlar hakkında TBMM Genel Kurulunda konuşma yaptı.

TALEPLERİ YİNE REDDEDİLMİŞTİR

Konu ile ilgili TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada CHP'li Önal şu ifadelere yer verdi;Bir süre önce, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu yapılan kanun değişikliğiyle anonim şirkete dönüştürüldü. Bu değişiklikten kurumda kalan personel de ayrılan personel de etkilendi. Kurumda kalan personel emekliye zorlama, yer değişikliği gibi uygulamalara maruz kalmış; bazı personeller emekliliğe zorlanmak için Çankırı'ya dahi gönderilmiştir. Bunun yanında, kadro, unvan ve kazanılmış haklarını korumak isteyen personellerden bir kısmı yer değişikliği haklarını kullanarak MSB'ye bağlı bazı iş yerlerine geçiş yapmışlardır. Bu kişilerin birçoğu çalıştığı iş yerlerinde branşları dışında çalışmaya zorlanmış, yer değişikliği haklarını kullandıkları için âdeta cezalandırılmışlardır. Kanun görüşmelerinde tüm bu olumsuzlukların yaşanacağı uyarısında bulunmamıza rağmen uyarılarımız dikkate alınmamış, Kırıkkale'den ayrılmak zorunda kalan personelin sağlık, aile birliği gibi haklı gerekçelerle yakın illerde çalışma talepleri yine reddedilmiştir.''dedi.

 

HAKKI VERECEĞİMİZİ BELİRTİRİZ

"Yaşanan tüm bu sorunları CHP iktidarında çözeceğimizi, MKE'yi yeniden KİT yapacağımızı, ayrılan personele istemeleri hâlinde dönüş hakkı vereceğimizi belirtiriz.Bir süre önce, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu yapılan kanun değişikliğiyle anonim şirkete dönüştürüldü. Bu değişiklikten kurumda kalan personel de ayrılan personel de etkilendi. Kurumda kalan personel emekliye zorlama, yer değişikliği gibi uygulamalara maruz kalmış; bazı personeller emekliliğe zorlanmak için Çankırı'ya dahi gönderilmiştir. Bunun yanında, kadro, unvan ve kazanılmış haklarını korumak isteyen personellerden bir kısmı yer değişikliği haklarını kullanarak MSB'ye bağlı bazı iş yerlerine geçiş yapmışlardır. Bu kişilerin birçoğu çalıştığı iş yerlerinde branşları dışında çalışmaya zorlanmış, yer değişikliği haklarını kullandıkları için âdeta cezalandırılmışlardır.  Kanun görüşmelerinde tüm bu olumsuzlukların yaşanacağı uyarısında bulunmamıza rağmen uyarılarımız dikkate alınmamış, Kırıkkale'den ayrılmak zorunda kalan personelin sağlık, aile birliği gibi haklı gerekçelerle yakın illerde çalışma talepleri yine reddedilmiştir. Yaşanan tüm bu sorunları CHP iktidarında çözeceğimizi, MKE'yi yeniden KİT yapacağımızı, ayrılan personele istemeleri hâlinde dönüş hakkı vereceğimizi belirtiriz.''dedi.

 

 

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net